Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи грижи за рапицата

Рапицата- капризна и взискателна

Снимка: Маргарита Костова


За първите грижи за рапицата говорим в рубриката "Храненето има значение". През последните години доста стопани се отказаха да я отглеждат, точно заради това, че е капризна, влияе се както от климатичните промени, така и от начина на отглеждане. 

Рапицата е култура, която има сериозни изисквания към торенето, за да се развива добре и да дава високи добиви, нуждае се от големи количества хранителни елементи в усвоима форма, затова и почвеното торене се допълва с листно, каза агрономът Маргарита Костова, специалист по листно торене:

"Правилното развитие на рапицата през есента е много важно условие за доброто й презимуване. За да устоят на ниските температури, растенията трябва да формират дълбок корен, шийка поне 8-10 мм и листна розетка от 8-10 броя плътни и здрави листа. 
Продължителната суша през есента доста забави поникването на рапицата, дори на места изсъхнаха кълновете и така посевите се разредиха, останаха по-малко растения на 1 кв.м. Хубавото е, че нямаше големи студове и рапицата презимува успешно, въпреки че е по-слаба и недоразвита", посочи специалистът.  

За да укрепнат растенията, да се развият стъблата и да заложат повече разклонения, които да излизат от по-ниско, е необходимо при трайно затопляне на времето да се положат грижи за рапицата. 

репоръчваме стимулиране с комплексните биостимулатори Амино Експерт ПРОТЕКТ и Тедигрийн начален старт за всички онези рапични посеви, в които растенията са 3-4 двойка листа или имат по-дребна и слаба розетка. Рапицата е много  взискателна към торенето и затова трябва да се подаде пълен комплекс от N, P, K, S (много важна е сярата) B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn, органични вещества, стимулатори - това става най-бързо и ефективно чрез листно подхранване", каза Маргарита Костова и уточни, че времето за действие е кратко, защото с повишение на температурите, бързо ще започне стрелкуване, а ако няма достатъчно натрупан хабитус, растенията ще са слаби.

За подсилване на рапицата се прилага и Амино Експерт СУПРИМ, който увеличава броя на разклоненията и стимулира залагането на цветове. Продуктът съчетава хранителни вещества, хормони и органика за повишена масленост, посочи Агрономът. 

Все по-малко са стопаните, които отглеждат рапица в страната, в Северозапада площите се запазват, но всяка година търпят корекции. Заради измръзване или заради сушата, от която посевите са неравномерни, а това от своя страна би довело до компрометиране на добивите, стопаните предпочитат да се презастраховат. Така е и тази година, предстои комисия да обследва посевите в област Видин, а тези от площите, които не са в добро състояние, ще бъдат презасети с  пролетна рапица или други пролетни култури. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00