Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи грижи за рапицата

Рапицата- капризна и взискателна

Снимка: Маргарита Костова


За първите грижи за рапицата говорим в рубриката "Храненето има значение". През последните години доста стопани се отказаха да я отглеждат, точно заради това, че е капризна, влияе се както от климатичните промени, така и от начина на отглеждане. 

Рапицата е култура, която има сериозни изисквания към торенето, за да се развива добре и да дава високи добиви, нуждае се от големи количества хранителни елементи в усвоима форма, затова и почвеното торене се допълва с листно, каза агрономът Маргарита Костова, специалист по листно торене:

"Правилното развитие на рапицата през есента е много важно условие за доброто й презимуване. За да устоят на ниските температури, растенията трябва да формират дълбок корен, шийка поне 8-10 мм и листна розетка от 8-10 броя плътни и здрави листа. 
Продължителната суша през есента доста забави поникването на рапицата, дори на места изсъхнаха кълновете и така посевите се разредиха, останаха по-малко растения на 1 кв.м. Хубавото е, че нямаше големи студове и рапицата презимува успешно, въпреки че е по-слаба и недоразвита", посочи специалистът.  

За да укрепнат растенията, да се развият стъблата и да заложат повече разклонения, които да излизат от по-ниско, е необходимо при трайно затопляне на времето да се положат грижи за рапицата. 

репоръчваме стимулиране с комплексните биостимулатори Амино Експерт ПРОТЕКТ и Тедигрийн начален старт за всички онези рапични посеви, в които растенията са 3-4 двойка листа или имат по-дребна и слаба розетка. Рапицата е много  взискателна към торенето и затова трябва да се подаде пълен комплекс от N, P, K, S (много важна е сярата) B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn, органични вещества, стимулатори - това става най-бързо и ефективно чрез листно подхранване", каза Маргарита Костова и уточни, че времето за действие е кратко, защото с повишение на температурите, бързо ще започне стрелкуване, а ако няма достатъчно натрупан хабитус, растенията ще са слаби.

За подсилване на рапицата се прилага и Амино Експерт СУПРИМ, който увеличава броя на разклоненията и стимулира залагането на цветове. Продуктът съчетава хранителни вещества, хормони и органика за повишена масленост, посочи Агрономът. 

Все по-малко са стопаните, които отглеждат рапица в страната, в Северозапада площите се запазват, но всяка година търпят корекции. Заради измръзване или заради сушата, от която посевите са неравномерни, а това от своя страна би довело до компрометиране на добивите, стопаните предпочитат да се презастраховат. Така е и тази година, предстои комисия да обследва посевите в област Видин, а тези от площите, които не са в добро състояние, ще бъдат презасети с  пролетна рапица или други пролетни култури. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00