Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищният медиатор помага на доброто бъдеще на учениците

Снимка: Ива Антонова

Едно от училищата в област Враца е Основно училище "Горан Червеняшки" в хайрединското село Михайлово. Мисия на училището е всички деца да са в класните стаи, написали са го и в интернет страницата си - "Бъдеще има, този който е образован". Особеност за селското школо е, че то има образователен медиатор, който има отговорността - всички ученици да са в класните стаи. 95 на сто от децата в селото са от ромски произход и за голяма част от родителите е без значение дали са на училище. Медиаторът Росен Веков е приел присърце предизвикателството да превърне образованието в ценност, особено сега в пандемията. 


"Да си медиатор е едно селско малко училище, в едно малко село, е едно предизвикателство, защото първо познаваш всички деца лично, но след това познаваш и родителите. И имайки работа за вършене като медиатор, ти срещаш един приятел, познат, с който може би евентуално дори и кафе си пиете, но в същото време ти трябва, в даден случай да му се скараш, че има проблем, че детето не ходи на училище, защо не ходи и това в малкото село е малко по-различно отколкото в едно голямо училище в голям град. Най-голямото предизвикателство пред нас като медиатори е децата редовно да посещават училище... Но просто да знаят, че трябва от понеделник до петък всяка сутрин да станат и да отидат на училище. Проблемът е по-скоро при родителите, които не са толкова сериозни в това нещо и тук се явяваме ние... В някои случаи работят, в някои това не ги притеснява просто. Някои може би не взимат, някои взимат тези детски добавки и това, че няма да ги взимат въобще не е проблем за тях, просто не се интересуват от децата си, има и такива случаи... дали са на училище, дали не... Особено тук имаме вече второ поколение - едно поколение, което не е ходило на училище и вече е родител и то няма навика на редовното ставане в понеделник сутрин и няма как те да го предадат на децата. Това е най-големия проблем, защото ако те са били редовни... аз съм от ромски произход и съм учил в това училище, в което в момента съм медиатор. Ние тогава абсолютно всички си бяхме редовни и няма значение българче, циганче и какъвто и да е, всички си знаехме... Но това са старото поколение, сега в момента моето поколение повечето имат деца и някои от тях не посещават училище.", разказа Росен Веков и допълва, че допълнителни обструкции  в и без това затруднения достъп до образование в тази по-особена среда съвсем обяснимо идват от пандемията и дигиталното обучение:

"Основния проблем на образованието в онлайн среда е, че има деца които просто не могат да си позволят устройства. Да, училищата покриват някакъв процент, но идва проблемът с интернета. В смисъл те им дават устройства, те пък нямат интернет, трябва и интернет да плащат и става много тегаво, тежко е. В първата вълна раздаваха материалите на хартия на повечето деца, трудно се получаваше. Особено за 1-ви, 2-ри, 3-ти клас това беше пагубно. Тъкмо свикнаха с това да имат някакъв режим, да са в училище, да знаят час, междучасие и изведнъж пак се върнаха вкъщи и сега вече може би нещата се получават и по-добре и с платформите нали, по- се работи с "Class room", "Zoom" и т.н. И децата мога да кажа, че дори и свикнаха с това, че има пандемия, че евентуално ще бъдат една седмица на училище, другата няма и просто се привиква към ситуацията и нямаш избор." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51