Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национална програма за скрининг на очни заболявания искат от гражданска организация

Снимка: НПО

Пакет от препоръки за промени в нормативните актове и стратегически документи, осигуряващи очното и зрителното здраве на нацията, предлага Сдружение "Ретина България". Пакетът ще бъде обсъден на национална конференция, организирана по проекта "Визия за зрение", обясни председателят на неправителствената организация д-р Петя Стратиева:

"Целите са да поставим във фокуса на общественото внимание зрението и превенцията на слепотата у нас. Ние сме гражданска организация, сдружение на хора, които живеят с редки, генетично унаследяеми дегенерации на ретината, също така често срещани. Това са макулна дегенерация, диабетна ретинопатия и др. заболявания, свързани с възрастта. Така че, ние осъзнахме, когато се създадохме, и затова се обединихме, и се почувствахме доста сами в ситуация със зрението у нас. Това, което още в самото начало забелязахме, е, че всеки тича в своята пътечка - офталмолозите се занимават с лечение, оптометристите, слава Богу, че и тях ги има, се занимават с рехабилитация, те също имат в своята пътечка, отделните власти... всеки прави нещо поотделно и в крайна сметка никой нищо заедно. Така че, с две думи - липсва координиран механизъм на национално ниво, включително и на местно, както вътре в здравеопазването, така и в различните сектори, целящ превенция на слепотата и загуба на зрението у нас..."

Предложението за промени в нормативните документи, касаещи очното и зрителното здраве на българина, е подготвено след анализ, обясни още д-р Петя Стратиева:

"Подготвихме пакет с предложения за изменения в нормативната база, но и за изменение в управленските документи. Това са национални стратегии, програми, както и в други две области - едните са стандартите и практиките в областта на очното здраве, другите са стандарти и практики в областта на рехабилитацията и приобщаването на хората със зрителни увреждания. Публикувахме този пакет, представихме го на властите и се надяваме те да проявят интерес, вярваме в това, че те разбират ролята на гражданското общество и необходимостта му за участие на всички етапи на взимане на решение. Така че сме ги поканили на национална конференция, на 16 март ще имаме такава, на която ще обсъдим с всички заинтересовани страни предлаганите от нас изменения и се надяваме на тяхната съпричастност..."

Организацията предлага да бъдат предвидени прегледи при офталмолог както за децата, така и за възрастните хора над 60-годишна възраст. Създаването на национална програма за скрининг за зрителни увреждания е друга мярка, залегнала в пакета от предложения.  

"Едно от нещата, които ние сега се опитваме да правим с промените, за преглед на децата от офталмолог, още преди да тръгнат на училище - на 6-месечна възраст, на 3-годишна възраст и на 6-година възраст. Тъй като у нас засега законодателството предвижда само общопрактикуващия лекар да ги преглежда и не се предвижда посещение при офталмолог. В резултат на това значително късно се откриват заболявания като мързеливо око и други състояния... Другото, което може да се направи, лицата, които са с диабет, за съжаление у нас няма национална програма за скрининг за зрителни увреждания, това е също нещо, което предлагаме- да обърнат внимание властите и да се създаде такава... Оттам нататък възрастните хора, които са преживели живота си активно и са имали примерно рефракционни аномалии - късогледство, далекогледство или някой конюнктивит, почти няма човек, който да не е прекарал конюнктивити или да не му се е наложило да се погрижи за зрението си до 60-годишна възраст, поне заради вече настъпване на  т.нар. възрастово далекогледство, тези по-възрастни граждани би следвало по-рано да се обърнат към офталмолог, за да установи той дали те имат някаква форма на възрастово, свързано, очно заболяване."

От организацията са създали информационен портал, чиято цел е да предостави на хората, които губят своето зрение, справочна информация за необходимата им помощ

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10