Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жените са по-уязвими от измененията на климата

Снимка: Радио ВИДИН

Женският пол е по-уязвим към измененията на климата заради по-крехката физиология, по-ниския среден доход, зависимото положение в обществото, специфичните активности при изпълняване на семейните задължения... В световен мащаб природните бедствия като суша, горещи вълни, наводнения и бури убиват повече жени, отколкото мъже, особено засегнати са жените в по- млада възраст. Това се посочва в доклад на междуправителствената комисия по изменение на климата. Данните са публикувани в "Климатека"- онлайн платформата, която има за цел да направи науката за климата достъпна за всички.

"Това вече е официално признато.... за първи път се обръща внимание на това, че жените са една от уязвимите групи към изменение на климата. Защо е така? Освен физиологична, така да се каже ние сме по- слабия пол, зависима роля в обществото, по- ниски доходи, по- висока безработица, някои традиционни дейности във връзка със семейните задължения поставят жените в уязвима позиция спрямо мъжете", каза Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерството на здравеопазването и част от авторския екип на "Климатека". 

С увеличаването на глобалната температура на въздуха и летата стават по- горещи. Горещите вълни увеличават своята честота. Това представлява период на задържане на горещото време. Горещите вълни са свързани с увеличение на смъртността, а в Европа е установено, че повечето жертви са жените.

"Такива изследвания в други континенти не потвърждават тази тенденция, но това е свързано вече с начина на живот на мъжете. Например, по-голямо количество време прекарват навън и се излагат на риск от жеги. Докато за Европа категорично всички проучвания показват, че жените са по-уязвими. Освен това, в местата с по-топъл климат се наблюдава по-ранно менархе- първа менструация при жените и по-кратък репродуктивен период. Също така, при големи жеги се наблюдава и нарушение в менструалния цикъл на жените", обясни Зорница Спасова.

По- ниската поносимост към топлина на жените се обяснява с това, че те имат по-висока температура на тялото и на кожата и са по-малко толерантни към горещината в сравнение с мъжете. България е европейска държава, но е най-бедна в Европейския съюз. Адаптацията към изменение на климата изисква средства. България е на последно място по снабденост с климатици в домовете, сочи предпоследното преброяване на населението.

"Около половината от населението не разполага с такива в домовете. Друга неблагоприятна особеност, специално за България, това е, че имаме голям дял на хората, които страдат от хронични заболявания- над 40%", каза още Зорница Спасова.

Установено е, че повечето от хронично болните са жени. Жените преобладават в половата структура на нашето население, като особено изразено е това във високите възрастови групи, които обичайно са по-уязвими към климатичните опасности. Според данните от третата вълна на Европейското здравно интервю, 40,2% от българите страдат от хронични заболявания или някакъв продължителен здравословен проблем. Водещ здравен проблем е високото кръвно налягане (хипертония). 
Още данни за влиянието на климата върху женския организъм чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20