Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жените са по-уязвими от измененията на климата

Снимка: Радио ВИДИН

Женският пол е по-уязвим към измененията на климата заради по-крехката физиология, по-ниския среден доход, зависимото положение в обществото, специфичните активности при изпълняване на семейните задължения... В световен мащаб природните бедствия като суша, горещи вълни, наводнения и бури убиват повече жени, отколкото мъже, особено засегнати са жените в по- млада възраст. Това се посочва в доклад на междуправителствената комисия по изменение на климата. Данните са публикувани в "Климатека"- онлайн платформата, която има за цел да направи науката за климата достъпна за всички.

"Това вече е официално признато.... за първи път се обръща внимание на това, че жените са една от уязвимите групи към изменение на климата. Защо е така? Освен физиологична, така да се каже ние сме по- слабия пол, зависима роля в обществото, по- ниски доходи, по- висока безработица, някои традиционни дейности във връзка със семейните задължения поставят жените в уязвима позиция спрямо мъжете", каза Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерството на здравеопазването и част от авторския екип на "Климатека". 

С увеличаването на глобалната температура на въздуха и летата стават по- горещи. Горещите вълни увеличават своята честота. Това представлява период на задържане на горещото време. Горещите вълни са свързани с увеличение на смъртността, а в Европа е установено, че повечето жертви са жените.

"Такива изследвания в други континенти не потвърждават тази тенденция, но това е свързано вече с начина на живот на мъжете. Например, по-голямо количество време прекарват навън и се излагат на риск от жеги. Докато за Европа категорично всички проучвания показват, че жените са по-уязвими. Освен това, в местата с по-топъл климат се наблюдава по-ранно менархе- първа менструация при жените и по-кратък репродуктивен период. Също така, при големи жеги се наблюдава и нарушение в менструалния цикъл на жените", обясни Зорница Спасова.

По- ниската поносимост към топлина на жените се обяснява с това, че те имат по-висока температура на тялото и на кожата и са по-малко толерантни към горещината в сравнение с мъжете. България е европейска държава, но е най-бедна в Европейския съюз. Адаптацията към изменение на климата изисква средства. България е на последно място по снабденост с климатици в домовете, сочи предпоследното преброяване на населението.

"Около половината от населението не разполага с такива в домовете. Друга неблагоприятна особеност, специално за България, това е, че имаме голям дял на хората, които страдат от хронични заболявания- над 40%", каза още Зорница Спасова.

Установено е, че повечето от хронично болните са жени. Жените преобладават в половата структура на нашето население, като особено изразено е това във високите възрастови групи, които обичайно са по-уязвими към климатичните опасности. Според данните от третата вълна на Европейското здравно интервю, 40,2% от българите страдат от хронични заболявания или някакъв продължителен здравословен проблем. Водещ здравен проблем е високото кръвно налягане (хипертония). 
Още данни за влиянието на климата върху женския организъм чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47