Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поскъпнаха автобусните билети във Видинско, наред са таксиметровите услуги

Снимка: Радио Видин



Увеличението на автобусните билети за извънградските и междуселищните пътувания в област Видин вече е факт. Доскоро билетът до столицата струваше 20 лева, но вече е вдигнат на 25 лева. Причините- поскъпването на горивата, тока и разходите за превозвачите. С повишаването на цените на горивата няма как да не увеличим услугите си, защото иначе ще сме на ръба на фалита, каза за Радио Видин Вергил Алексиев, собственик на автобусна фирма във Видин.

"Основните причини са поскъпване на горивата. Ние сме изцяло зависими от горивата, най-вече от дизелово гориво, защото всички автобуси работят с дизелово гориво. Поскъпна доста- около 3 лева е сега литър нафта, така че, неизбежно е. Ако не увеличим  билетите, значи трябва да спрем да работим, защото няма да можем да си платим горивото. Трябва да повишим заплатите на шофьорите, защото всичко е поскъпнало. Минималните заплати са увеличени, внасяме осигуровки... всичко това е пари, които ги събираме от билетите. Никой не ни помага с нищо. Дори и когато ни помогнат с нещо, после ги връщаме с лихвите... Ако цените се нормализират... ще ги намалим, това ни е най-лесно. Ние не сме пипали цените от 15-ина години... Разбираме, че хората нямат пари, но и ние сме поставени между чука и наковалнята. Ние трябва да вземем парите от хората да си платим осигуровки, ДДС- та, и заплати на шофьори и застраховки и всичко това ни виси на главата. И ако ние нямаме пари, значи няма да продължим да работим, трябва да спрем", каза Вергил Алексиев. 


Точно преди да отпътува за София, един от пътниците сподели, че проявява разбиране към автобусните превозвачи за решението да повишат цената на билета. 

"Не, за момента още не е проблем... Да, напълно ги разбирам, заради поскъпване на горивата, липсата на хора... и трябва да се вдигне цената."

Превозваческият бранш е засегнат 100 % от кризата и цените на горивата, затова от сдружението на превозвачите настояват за коригиране на взаимоотношенията между превозвачите и държавата, за въвеждане на европейската практика. "Само нашата държава няма финансиране на обществения превоз", коментира Петър Захариев, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи в България. 

"Всички колеги са принудени да покачват цените на фона на прекалено високите цени и на горива, на фона на всички покачени останали цени, просто няма как... Колегите ми смятат, говорят 2 лева примерно да се покачи цената София-Лом, София Видин, София-Монтана и по-близките дестинации за по-малко. Местните превозвачи със сигурност ще ги повдигат и някои вече ги повдигнаха, просто неизбежно е. Всеки превозвач си го решава индивидуално, прави си калкулациите, прави си икономическите обосновки и предприема повдигане на цени... 2 лева са си 2 лева, 2 лева е един хляб вече, не е за пренебрегване... А в същото време заплатите почти никъде на растат, да не кажем никъде, освен в някои бюджетни и други подобни институции, така че проблема се задълбава, кризата се задълбава и перспективата не е ясна каква ще бъде. Но при всички положения е необходима ясна държавна политика, особено в такъв критичен момент, в такава кризисна ситуация, която в момента не е така стройна и не е така ясна."

Увеличават се цените и на билетите по вътрешните линии. Драстично, с 60 % се повишиха автобусните билети от Ново село до Видин. Допреди седмица стойността на пътуването в едната посока бе 3 лв., но билетът вече е 5 лв. 

По линията Видин-Брегово настоящата цена на билетите ще остане до края на март, но от 1 април тя вероятно ще бъде променена, това обясни управителят на транспортната фирма Соня Николова.

"Ние имаме конкурс от квотата на община Видин. За Брегово аз имам договор, който е до 2025 година и там билетът е три лева. Още когато съм участвала 2020 година бях записала билет 3,50 лв., но не го вдигнах, защото няма хора. Има много коли. Положението е много лошо, но сега предполагам, че и това ще стане от първи април. Всички фирми са частни и всеки си определя по колко да вдигне цената... Всички вдигнаха цените преди пандемията. Аз единствено не съм ги вдигнала и още една фирма. Сега все още уточняваме. Аз на 40 километра пътувам на 3,50 лв. все още. Може би след една-две седмици ще видим какво ще стане в София и ще вдигнем всички цените", обясни Соня Николова.

Скок в цените на услугите очакват и таксиметровите шофьори. Те споделят, че увеличението не би трябвало да е много голямо, тъй като се притесняват, че ще изгубят клиентите си. 


"Да ги увеличим, ама кой ще се вози, това е проблема, че не се знае ще имаме ли клиенти... Погледнато реално от страна на цените- както се качват хранителните, нормално е да се дигне, ама не ми се вярва с много... засега гаранция до края на март няма да се вдигне нищо, може и до април... Гаранция, че ще намали потока от хора. Щото при тия цени, при тия горива, хората предпочитат да се возят с личните си автомобили сигурно, не знам. Нормално е при 3 лева на 3 лева да возим, ама качат ли се... Очакваме скоро да се вдигнат и цените на таксиметровите превози. Примерно сега е 3 лева, тая цена не ни задоволява, просто сме на ръба на оцеляването. 4 лева е нормална цена, като се има в предвид че всичко е скочило в пъти, а ние с 4 лева ще увеличим само някакъв процент - 10 % примерно от старата цена. Който иска да ползва нашите услуги, той ще си направи сметка ще ги ползва или няма да ги ползва. Ние в момента само си се возим за едно "благодаря" или "мерси", просто занемаряваме и автомобилите и ако продължава така, автомобилите ще станат като каруци."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00