Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-малко ли учат българските ученици от връстниците си в други държави

МОН предлага учебната година да започва по-рано

Снимка: Катя Борисова


Натоварени ли са българските ученици? По-малко ли учат те, в сравнение с връстниците си от други държави? Колко дълги да са ваканциите? Министерство и синдикати имат различни отговори на тези въпроси. 

Според анализ на Министерството на образованието и науката българските ученици учат най-малко и почиват най-дълго в Европа. В анализа се посочва, че: "при тази ситуация, съчетана с проблеми в учебните програми и учебниците, не е изненадващо, че повечето български ученици са все по-неподготвени и все по-неконкурентоспособни на своите европейски връстници." Заедно с прегледа на учебното съдържание са разработени няколко варианта за промяна в броя на учебните дни и продължителността на ваканциите през годината. Според първия вариант началото на учебната година остава на 15 септември, а  продължителността на учебното време се увеличава с 10 учебни дни. Вторият вариант предвижда учебната година да започва на 7 септември, като краят й бъде удължен за учениците от I до VI клас. Предложението в третия вариант е началото на учебната година да бъде на 1 септември, а учениците от I до VI клас да учат 10 учебни дни повече през юни. Тогава би имало 10 допълнителни учебни дни за ваканция за всички ученици, които да се разпределят в рамките на учебното време. 
Всеки от разработените три варианта изисква промяна в нормативната уредба, посочват от МОН, а тя ще бъде направена след обществено обсъждане. Предложенията могат да се видят на сайта на Министерството на образованието и науката.

От синдикат "Образование" към Конфедерацията на труда "Подкрепа" обявиха, че приветстват началото на дебат за учебното време, ваканциите и натовареността на българските ученици и учители, учебното съдържание, учебните програми, учебниците. Началото на учебната година в този дебат е малка и незначима част от същността на тази важна образователна политика, коментира Юлиян Петров, председател на синдиката:

"Синдикат "Образование" анализира и събра малко информацията на някои европейски организации, които се занимават с анализи на учебната година, учебното съдържание и т.н. и затова коментирахме къде се намираме ние в контекста на европейските държави, всъщност не само на Европейския съюз, а и на някои други европейски държави. По критерия за началото на учебната година, всъщност се оказа, че не се различаваме много от съответните европейски практики. Имаме варианти, когато се започва на първи септември, дори някои държави започват в края на август, но държавите от нашия климатичен пояс са насочени по-скоро към началото или средата на септември. Другият ми пример за държава, която почва на 30-ти септември- това е Малта. Много е специфично и е свързано с цялостната организация на учебното време. не мога да кажа, че ние сме някакво изключение в средата на септември да започваме, но самото начало само по себе си няма фундаментално голямо значение. В България то е традиция на 100 години и всъщност много малко се е варирало с началото, по-скоро с края на учебните занятия."

"Синдикат "Образование" анализира и събра малко от информацията на някои европейски организации, които се занимават с анализи на учебната година, учебното време, учебното съдържание и така нататък. затова коментирахме къде се намираме ние в контекста на европейските държави, всъщност не само на Европейския съюз, а и на някои други европейски държави.  По критерия за началото на учебната година се оказа, че не се различаваме много от останалите европейски практики."

От синдикат „Образование“ посочват за пример традиционната коледна и новогодишна ваканция, която е по-кратка отколкото в други страни в Европа. Няма и голяма разлика в продължителността на лятната ваканция, която е между 11 и 15 седмици. В България за учениците от горния курс е 13 и се намира в позицията на други държави с подобно географско положение.

Сравнителният анализ, който ползва "Доклад на европейската агенция за образование към към Европейската комисия за за системата на началното и средно образование" показва, че у нас не се учи по-малко в сравнение с повечето държави в Европа и може да се спори дали престоят в училище и на ученици, и на учители дори не е по-продължителен, посочват от синдиката. Учителите да се освободят от несвойствени за тях задачи, за да могат да преподават, коментира Юлиян Петров.

Дебатът в образованието не трябва да е за началото на учебната година, а на съдържанието в учебниците и програмите, е мнението на Красимир Михайлов, дългогодишен преподавател в началния курс във Видин.

"За мен лично подобен дебат е изключително странен, защото има някои традиции, които би трябвало да се подържат в сферата на нашето образование. Традиции добри или лоши, но когато нещо е утвърдено във времето и е показано, че е работещо, много странно да се коментира. Плюс това, това не е някакъв съществен проблем, дали ще започне учебната година на 1-ви, на 7-ми или на 15-ти. За мен е изключително странно да се коментира това. Аз лично смятам, че трябва да продължи старата практика, учебната година да си започне на 15-ти септември, както е било от толкова много години назад. Мисля че в образованието има доста по-съществени проблеми, на които би трябвало да се обърне внимание- например на учебните програми, на съдържанието в учебниците, да се набляга повече на практически занимания... Не разбирам защо това трябва да е тема?"- коментира Михайлов.

Трудно биха приели предлаганите промени и самите ученици, сочи анкетата на Красимир Каменов:

"Според мен е по-подходящо от 15-ти септември да започваме, както винаги. По-добре се чувстваме като цяло. В началото на месеца е по-топло и по-неподходящо... Според мен е по-добре на 15-ти септември... По-удобно е. Свикнали сме си така и ще има много недоволни ученици, ако се започне от 1-ви септември или по-рано. По-добре е да си е както преди... Смятам, че 15-ти септември е по-добре, защото така сме си свикнали... Навик ми е вече. Навик е да се идва на 15-ти септември. Всички са свикнали да се идва на 15-ти септември. По-добре се чувстваме" - споделиха видински ученици.

Предложенията за промяна в началото на учебната година и продължителността на ваканциите са публикувани на страницата на Министерството на образованието и науката. Със сигурност началото на следващата учебна година ще е на 15-и септември, както и досега.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да защитим личните си данни в интернет

Днес отбелязваме деня за защита на личните данни, възникнал като „европейски“, тъй като идеята за отбелязването му е инициирана от Съвета на Европа. Понастоящем той се чества не само в държавите-членки на ЕС, но и в много държави извън Европа. Неговата цел е да информира хората за правата им, свързани с личната информация, както и за начините,..

публикувано на 28.01.25 в 17:15

Дневен център "Зорница" във Враца е с нови придобивки

Дневният център "Зорница" във  Враца , който предлага комплекс от услуги за деца и младежи със специални потребности, е с нови придобивки. Психомоторна зала с интерактивен под и солна стая помагат за терапията, обясни директорът Христина Младенова . "Дневен  център "Зорница" е център за деца и младежи с увреждания. Капацитетът на..

публикувано на 28.01.25 в 16:46

Ще бъде ли премахнат временният базар до ул. "Акад. Стефан Младенов" във Видин

След близо четиригодишна сага, две обществени обсъждания, промяна на устройствения план на жилищен квартал „Васил Левски“ във Видин стана ясно, че временният базар до ул. "Акад. Стефан Младенов" в града ще бъде премахнат и на негово място ще се строи съвременен търговски обект. Проектът за регулация и застрояване на ж.к...

публикувано на 28.01.25 в 13:00

Млада авторка с подкрепа за двойките с репродуктивни проблеми от Видин

Писателката Мадлен Аспарухова ще подкрепи двойките с репродуктивни проблеми във Видин . Втората ѝ книга с разкази "Всичко, което искахме" ще бъде предложена за продажба на благотворителен базар, организиран от фондация "Искам бебе" на 11 февруари в крайдунавския град. Младата жена, която е и майка на малко момиче, обясни защо подкрепя..

публикувано на 28.01.25 в 10:10

Александър Кънчев: Информирането за вредата от вейповете може да спре опасната мода сред младите

Вредите и последиците от употребата на вейпове бе темата на среща в Природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . Участваха учениците от класа на Росен Ракаджиев, бившият председател на Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин и Александър Кънчев, бивш доброволец към  Съвета.  Пушенето на електронна цигара се отразява..

публикувано на 27.01.25 в 17:31

Какво е ерготерапия и защо е важна за развитието на децата?

Днес в рубриката "Децата на фокус" ще си говорим за ерготерапията . Този термин все още не е широко разпространен и може би за доста хора е непонятен. Какво представлява ерготерапията? Това е терапия, която има за цел да подобри личната способност на човек да изпълнява ежедневните си дейности, да помогне на деца, с широк спектър от заболявания,..

публикувано на 27.01.25 в 16:30

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15