Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското зърно- фактор на световния пазар

Снимка: Радио ВИДИН


Земеделие и търговия преплитаме в "Земята, която ни храни". Защото не е тайна, че всеки производител разчита да продаде стоката си и да реализира печалба, която хем да покрие направените разходи, хем да осигури средства за последващо производство и за извършване на инвестиции, когато е необходимо. Ние, потребителите пък, сме от другата страна, и за нас е важно това, което купуваме, да е на приемлива за нас цена, и ако може- с добро качество.

Покрай ситуацията в Украйна се заговори за продоволствието на народа. Стана ясно, че държавата ще изкупи за своя резерв над 1 милион тона пшеница, слънчоглед и царевица, което ще бъдат добавени към наличните количества. Към бюджета на Министерство на земеделието са осигурени и средства. 

Колко е зърното у нас и очаква ли се продоволствена криза- събеседник по темата е Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана. 

"Няма място за притеснения за количеството зърно и качеството, необходимо за вътрешния ни пазар. Зърно има- и в складовете на държавата, и при отделните стопани- около 3 милиона тона е пшеницата, около 2 милиона и повече тона е царевицата, над 1 милион тона е наличният слънчоглед- това е достатъчно при пазарните условия да функционира икономиката ни... Спокойствие трябва да има и ценово, и количествено... Търсенето е по-голямо от предлагането, защото не се знае какъв ще е ценовият интерес, защото насрещните стоки, необходими за производството, при тях има смущение на пазара... Спекула на вътрешния пазар може да има, но е нормално стоката да се задържа в очакване на по-висока цена- тук спекула няма, има пазарен механизъм"- каза Борис Ангелов. 

Около 450 до 500 лева доскоро е била изкупната цена на царевицата у нас, пшеницата се е търгувала за около 500 лева. Това е нормално за периода и за свободния пазар. В суматохата обаче цената започва да нараства, най-осезаемо е при слънчогледа. Допреди седмица се е търгувал за 1 100 лева, сега вече цената на предлагане гони 2000 лева... Страната ни е сред водещите производители и износители на зърно, но цените винаги се диктуват от външния пазар- там играчите са силни. Според Борис Ангелов от стоковата борса в Монтана ситуацията в Украйна ще се отрази и на пазара:

"Обемът, който се произвежда в Украйна, е показателен. Той започва да липсва на външния пазар и тогава започва да се проявява интерес към външни купувачи и към нашата продукция- това е естествен процес... Ние не можем да влияем на търсенето, но погледите към нашата продукция влияят върху цената... По производство на слънчоглед ние сме едни от основните производители в света. Около 45-50 млн. тона е производството на слънчоглед в световен мащаб, България произвежда около 2 млн. тона- това не е малко... Ние сме и добър износител на слънчоглед, а цената е конюнктурна... "

Русия е първенец по производство на зърно, 70-80 милиона тона пшеница задоволяват пазара, Украйна също е фактор в Европа и света. Египет и арабският свят са най-големите вносители, а заради ситуацията в Украйна сега погледите са насочени и към българския пазар, който не е за пренебрегване, коментира Борис Ангелов:

"Като пазар ние от Северозападна България сме интересни за Гърция- заради транспорта. Сега обаче и транспортът става фактор за цената на изнасяната продукция. Всеки търси, където е по-късо разстоянието... Изнасяме и за Италия. Износът от речните ни пристанища към Европа също представлява интерес, но увеличението на цената на горивата и пандемията- също дава отражение... Но това, че нашата продукция представлява интерес, е благоприятно, тя е не само като количество, но и като качество интересна за външния пазар, налице е и стимул за производство..." 

При пазарните условия въпрос на усет е къде и как производителите ще изтъргуват стоката си и не винаги става въпрос за спекула. Зърно има, а спокойствие ще има, когато бъде овладян вътрешният пазар, особено при търговията на дребно, категоричен е Борис Ангелов от стоковата борса в Монтана. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00