Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме световния ден на водата

Водата - да пазим този ценен ресурс

Снимка: Радио Видин




Днес е Световният ден на водата. Той се отбелязва от 1993 г. насам под егидата на ООН. Целта е да се привлече внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси. Всяка година се акцентира върху различни аспекти. 

Темата за 2022 г. поставя акцент върху стойността на подземните води и какво означават те за хората. Още по-любопитна тема за един от сценариите, които се очертават за нашето бъдеще, са климатичните условия и промяната на климата. За България  прогнозите са за засушаване, което налага още отсега да се мисли за по-рационално използване на водните ресурси, каза Емил Гачев- доцент в Югозападен университет "Неофит Рилски" в катедра "География, екология и опазване на околната среда“.


“Най-напред това в голяма степен зависи и от това как ще продължи да се променя глобалния климат, което отчасти е човешкия натиск върху природата. Знаете- изгарянето на въглеродните емисии увеличава съдържанието на въглероден диоксид в атмосферата и нараства парниковия ефект. С това се обяснява нарастването на температурата в последните няколко десетилетия, като тук трябва да сложа една скоба, че това затопляне има и естествена основа, но ние хората се стараем така доста добре да засилим затоплянето. От тази гледна точка за България сценария зависи от силата на затопляне, но върви в една посока и тази посока действително е към засушаване на климата и причината за това е в нашето разположение. България  в генерален план се намира в източното Средиземноморие, Средиземноморския регион, климатично ние гравитираме към Южна Европа и когато се увеличава температурата на земята, това означава увеличаване на енергията в атмосферата и засилване на всички процеси, които в атмосферата се развиват. От тази гледна точка се засилват въздушните потоци. Тази въздушна маса, която от Екватора се издига и се спуска над пустинята Сахара, когато има повече сила ще започне да достига по- на север и всъщност тази зона на спускане на въздушната маса, която е причина за пустинния климат на Сахара, ще има тенденция "да емигрира" на север… Ако вземем някаква статистика средно за 10, 15, 20 години, ние ще отбележим едно леко намаляване на валежите… Прогнозата, която смятаме за реалистична е, че до края на века може би с около 15 % валежните суми над страната ще намалеят… Ако сложим обаче и известно повишаване на температурите, всъщност засушаването ще бъде по-изразено, защото когато въздухът е по-топъл, той реално е и по-сух, т.е. когато е по-топъл, той съдържа и повече влага и по-трудно стига до кондензация и до образуване на облаци. Така че и от двете страни и от към затопляне и от засушаване, климатът ни води до по-малко валежи. Което е ... една лампичка, която е светнала и ни призовава отсега да мислим и да взимаме мерки за водните си ресурси. Това е най-ценният ресурс, който имаме и който ще бъде най-ценен в бъдеще."


Инициативата за отбелязване Деня на водата се координира от механизма на ООН за достъп до вода и насочва вниманието към 2 млрд. души на планетата, които живеят без достъп до питейна вода. Фокусът е поставен върху предприемане на действия за справяне с водната криза в световен мащаб. Водата не е обикновен търговски продукт, а наследство, което трябва да бъде опазвано и защитавано. Тя е в основата на живота на Земята. Качеството на живот пряко зависи от качеството на водата. Доброто качество на водите поддържа здрави екосистемите и следователно води до подобряване на човешкото благосъстояние и обратно – лошото им качество вреди на околната среда и човечеството. 


Водата е ценна, затова от една страна ние трябва да възпитаме в нашето общество пестеливи практики и от друга трябва да организираме така производството си, че да не се разхищава вода, каза още Емил Гачев:



"Замърсяването е все по-голяма заплаха за качеството на водните ресурси. Човешката дейност през последните 50 години е отговорна за най-голямото замърсяване на водните ресурси в цялата история. Много замърсители оказват негативно влияние върху качеството на водата в дългосрочен план, което застрашава човешкото здраве. Като резултат количеството питейна вода е значително намаляло. Много по-евтино е да се предотврати замърсяването на водните ресурси, отколкото борбата с последиците от замърсяването. Опазването и поддържането на водните пространства осигурява устойчивост на екосистемните "услуги“ – блага като питейната вода, рибарство, отдих и туризъм." 


"Хора, пазете реките, пазете деретата!"- апелира Емил Гачев:


"Реките не са място за изхвърляне на боклук. Това е било едно време, това е било време, в което не е имало толкова отпадъци, едно време, в което отпадъкът е бил предимно органичен. Знаем популярната теза, че в края на селото, в дерето, това е сметището. Не, това не може да бъде вече сметището. Не и за тия отпадъци, които ние ползваме. Това е най-важното, защото водата в това отношение има свойството, дето се казва  "да си го връща“. Този боклук, който ние сме изхвърлили там, един ден ние ще го пием и ние ще го ядем. Затова ето това е до съвестта на всеки човек, което може да свърши.“


Качеството на водата е ключът към здравето на хората и екосистемите, като съществуват многобройни допълнителни ползи от подобряването му. Животът на човечеството зависи от водните ресурси, следователно опазването им от замърсяване е отговорност на всеки. Тази отговорност не може да бъде оставена само и единствено на държавните власти. Всички сектори, публични и частни, следва да предприемат подходящи и адекватни действия за предотвратяване на замърсяването. 

Световният ден на водата 22 март предполага споделена отговорност от всички заинтересовани страни – от хората и местните общности до международните организации и гражданското общество, за опазване качеството на водата и живота на Земята.


Чуйте цялото интервю в звуковия файл* 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Господ никого не подтиска и на никого не налага тежко бреме

Петата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Евангелското четиво ни напомня за Божието величие и Неговата любов към човешкия род. “И ето, цял град излезе да посрещне Иисуса, и като Го видяха, молиха Го да си отиде от пределите им” /Мат.8:34/. "Иди си от нас, махни се от нашите предели! – така говорел народът, който..

публикувано на 28.07.24 в 08:00

Международен фестивал на музиката и традиционните изкуства започва в Чипровци

70 музиканти от 6 европейски държави пристигат в края на седмицата в Чипровци, за да вземат участие в Международния фестивал на музиката и традиционните изкуства и да се докоснат до магията на българския фолклор. Ментори ще им бъдат изявени български музиканти, обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер - един белгиец, който от няколко години..

публикувано на 26.07.24 в 17:32

Четем първия роман на Си Кей Макдонъл

Хана Уилис, доскоро Хана Дринкуотър, е в процес на развод с неверния си съпруг Карл, патологичен измамник, от чиито изневери ѝ е писнало и чиято къща съвсем наскоро някак случайно е подпалила. Без пари е, с незавършено образование и никакъв опит, но с гордост в излишък. И е решена да направи нещо, което никога досега не ѝ е хрумвало – да си намери..

публикувано на 26.07.24 в 17:20

Камъчета с послания ни вдъхновяват да правим добрини

Кампания насърчава хората от Видин, Враца и още 15 от областните градове и три по-малки да правят добри дела. Инициативата е на фондация "Щастъчета", която  призовава за това по нестандартен и забавен начин.  Организацията разпространи цветни камъчета - щастъчета, с изписани върху тях послания за правене на добрини. Броят на камъчетата е..

публикувано на 26.07.24 в 16:54

Нова еко дестинация ще привлича туристи по Искърското дефиле

 „Еко дестинация Искърско дефиле“ е новата инициатива, около която се обединяват Природен парк „Врачански Балкан“, Община Мездра, Народно читалище “Факел“ 1926 с. Зверино и Сдружение “Клуб Еделвайс”.  Искърското дефиле винаги е привличало интереса на пътешественици и изследователи, на писатели и духовни учители, на алпинисти и планинари. Всяка..

публикувано на 26.07.24 в 16:05

Улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение за най-малките във Видин

До събота продължава фестивалът "Дунавски вълни " в парк "Владикина Бахча", и в програмата му са заложени различни забавления за малки и големи. Днес имаше улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение, които бяха насочени към по-малката аудитория и определено доставиха радост на децата.  Вики и Лили са от София, но днес бяха в парка..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

Бойко Николов, воден спасител във Видин: При инцидент е задължително да сме хладнокръвни

На 25 юли отбелязваме Световния ден за предотвратяване на удавянията. По този повод разговаряме с водния спасител от Видин Бойко Николов . Той има богат опит, както у нас така и в чужбина, в момента е на спасителния пост на един от басейните в града. В района на Видин заради забраната за къпане в река Дунав много хора предпочитат именно тези места за..

публикувано на 25.07.24 в 11:23