Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хляб за сънища" замеси с новата си книга психолог от Лом


Втората си книга с разкази издаде психологът Елеонора Бойчева от Лом. Сборникът "Хляб за сънища" има пет раздела, колкото са и етапите за приготвяне на традиционния хляб, в които авторката е включила своите истории за силата на споделянето. Между отделните разкази са поместени посланията ѝ към читателите. Освен от хляб, днес имаме нужда и от вяра в себе си, смята Елеонора Бойчева. 

"Хляб за сънища" е много специална за мен книга. Всъщност замесих я от всички мои премесвания, ако мога така да кажа, от раждането си до днес. Често обичам да казвам, че ние цял живот премесваме себе си. Всъщност книгата разделих на пет етапа - етапите, стъпките, свързани с приготвянето на хляб. Пресяването на брашното в случая го обвързах с пресяване на спомените, шупването на маята - с разтварянето на любовта и т.н. Във всеки един от раделите включих текстове, които са относими към символиката на самия раздел, свързани с любовта, с вярата, с детството и спомените... "Хляб за сънища" е споделеният хляб - този, който си създал, и този, който си споделил, най-вече умението, което си споделил... Освен от хляб, имаме нужда от вяра, че можем да месим хляб..."
Снимка: Елеонора Бойчева
В голяма част от текстовете на Елеонора Бойчева присъстват бабите, селото и хлябът - пазителите на българските традиции. Те са коренът, който ни е нужен, за да продължим напред, обясни авторката:

"Бабите, селото и хлябът са коренът, вярвам не само за мен, много хора се припознават в моите истории и за много хора именно бабите, селото и хлябът са коренът и са жизнено важни в момента. Обръщането към корена, защото как ще се листи едно дърво, ако коренът не е здрав, изобщо то ще бъде ли живо. Именно заради това са толкова необходими тези наши коренчета в трудното време, в което живеем. То времената не мисля, че някога са били лесни, всяка епоха си има своите войни, своите чуми, своята болка. Но ако корените ни не са здрави, много лесно тази чума ще ни отнесе. Затова аз навсякъде акцентирам колко е важен коренът, занемарим ли корена, дървото няма да се листи."

Героите в "Хляб за сънища" са колоритни и автентични, зад голяма част от тях стоят реални личности. Някои от образите са и събирателни. "Идват, за да лекуват това, което ще ти причини урокът от живота". 

Корицата на "Хляб за сънища" е създадена от Десислава Борисова и Ралица Тодорова - майка и дъщеря. На нея е изобразен пътят на хляба от житото до споделянето на готовия хляб. 
Снимка: Елеонора Бойчева
От "Хляб за сънища" Елеонора Бойчева сподели със слушателите на Радио Видин един от финалните си текстове:

"Животът ни е хляб, приятелю, и какъвто го замесим, такъв ще го вкусваме. Пресявай през ситно сито спомените си, оставай любовта да се разтвори напълно в теб, осолявай с вяра делата си и меси, меси с голи ръце, че да го усещаш как шупва и пълни душата ти. Печи на слаб огън страховете си и ръси с благодарност пътя си, а по него, по пътя разчупвай хляба, който замеси, и подавай комати на гладните.  А после, после ги научи как да месят хляба си. Със споделен хляб се заспива най-сладко, затова е и хляб за сънища."
 
Още залчета от "Хляб за сънища" може да прочетете в личния блог на Елеонора Бойчева. А целия разговор с авторката чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30