Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес празнуват метеоролозите

Снимка: Любо Андреев

Днес е световния ден на метеоролозите. На 23 март 1950 година е подписана конвенцията за създаване на международната метеорологична организация. Посрещам с чест празникът на метеоролога, каза Леночка Ангелова началник  на ХМО Монтана.


"На тази дата всъщност всички по света метеоролози работим под едно мото. Всяка година има своя тематика. Темата за 2022-ра година е "Ранно предупреждение- ранна реакция. Хидрометеорологична и климатична информация", като превантивна мярка при бедствия. Всъщност всички сме свидетели, не само ние, които се ангажираме с наблюдаване и прогнозиране на времето от НИМХ, че непрекъснато в последните години наблюдаваме промяна във времето и то за съжаление в много ситуации на бедствия, каквито се случват непрекъснато по цялото земно кълбо. В това число сушите, които наблюдавахме, обилните валежи и наводнения, цунами, съответно земетресения от всякакъв характер. Бедствия които нанасят щети не само на икономиката, но най-вече за съжаление човешки жертви... Целта на тази тема е да подскаже, че с напредването на технологиите и благодарение на нашите метеорологични спътници, ние все по-точно можем да прогнозираме, не само ежедневно и напред във времето, но и да прогнозираме тези, за съжаление, климатични промени като бедствията природни", допълни Леночка Ангелова. 


В последните години времето се променя, каза Ангелова: 


"Хората сме свидетели на все по-променящата се климатична обстановка, ако така мога да се изразя, бидейки човек, ангажиран от 1984-та година професионално с времето, мога да кажа че то вече няма тази рязка граница, която всички наблюдаваме на отделните сезони, т.е. този преход есен-зима, зима-пролет и съответно както се реди по теория после пролет-лято. Ние наблюдаваме даже в късна есен понякога  по-максимални, по-екстремни температури, отколкото в самия летен период, когато е нормално да се наблюдават. Точно в този ред на мисли и във връзка с настоящата тема ние трябва да наблюдаваме тези климатични промени, да ги отразяваме и най-вече на тези системи за ранно предупреждение да имаме нагласата ние професионалистите отрано да предупреждаваме за промените, за да можем да спестяваме на хората хиляди неудобства и не само на хората, а и на цялата ни икономика."


От 1980 година Леночка Ангелова упражнява професията си.


"'75-та, когато кандидатствах в Софийския университет, съвсем нова специалност беше "Физика на Земята, атмосферата и Космоса", подразделение бяха "Геофизика, метеорология и астрономия". Метеорологията е неразгадаема. Тя всеки ден е различна и тогава нямаше такава широта на познания за тази наука, тя си съществува от далечни далечни времена, защото във времето живеем, то е с нас и без времето ние всъщност и не можем да съществуваме, т.е. за мен беше тайна и нещо интересно и нещо вълнуващо аз да мога да гадая от земята до небето. Записах се, приеха ме, беше много трудна специалност, защото се основава и на висшата математика, но пък за мен е чест, че сред 15 човека тогаз в България аз успях и това е моята друга голяма любов, и НИМХ е моето друго голямо семейство."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Монтана кандидатства за Живите човешки съкровища със занаята правене на опинки в село Замфирово.

Кои са кандидатите за "Живи човешки съкровища" от Северозапада

Занаятът "правене на опинки" от село Замфирово , община Берковица, е номинацията на област Монтана за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища - България“.  Носител на традиционния занаят е Тереза Петкова , която е секретар на Народно читалище "Развитие" в село Замфирово. Тя започва да прави опинки само преди няколко години...

публикувано на 20.11.24 в 14:00

В Монтана откриват изложба "Рок легенди - за момчетата с дългите коси"

Днес в 17:00 ч., в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана ще бъде открита VII-та самостоятелна изложба на любителя художник Иван Каменов , озаглавена "Рок легенди - за момчетата с дългите коси". В новите си творби Иван Каменов ще покаже цяла галерия от образи на музиканти и портрети на бележити личности от българската и световна култура. За..

публикувано на 20.11.24 в 10:30

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00