Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бенцислав Каменов: "Ходя за риба във всяка свободна минута"

2
Снимка: личен архив



Риболовът е хоби на много хора. Една от причините е, че когато си за риба, се откъсваш от суетата и напрежението на всекидневието. Когато си край вода и сред природата, се освобождаваш от стреса, наслаждаваш се на тишината и не се притесняваш за проблемите от живота. Това хоби може да е просто за удоволствие, но може да бъде и спорт, но за това се искат доста познания. 
Сред най-популярните рибари във Видин е Бенцислав КаменовБени притежава голям арсенал от рибарски принадлежности и знае много неща за риболова. Има зад гърба си много уловени риби и многобройни случки, които може да разкаже.

"Спомням си, разбира се, беше отдавна, може би в детските ми години, бил съм на 4-5 годинки, ходехме с моя дядо и с моята баба, тук на една близка местност...Това си ми е хоби, от малък си взимах една въдичка бамбукова от три части, сглабях въдицата и ловях риба... "

Отминалия сезон, Бенцислав го определя като не особено добър, но въпреки това е имало хубав риболов и по река Дунав, и по близките водоеми: 

"Имаше и "мирни" риби хубави хванати, имаше и хищни риби хубави хванати... Сега горе-долу, не беше чак най-лошия сезон...", допълва рибарят. 

Бени споделя, че всяка възможна минута ходи за риба. Стига да има свободно време, никога не пропуска. 

"Най-голямата ми риба съм я хванал на река Дунав. Рибата е сом - миналото лято - 26 кг точно на кантар... Снимах се с него и после го продадох."

Бени притежава две лодки и над 15 въдици.

"Доста въдици имам - за повечето знам, а има някои, за които не знам вече къде са - някъде са по гаража, в шкафа. Имам си специален шкаф за тях, направен, купен и може би са... доста са, наистина са доста, над 15 въдици са. Спининги имам, сега наскоро си купих даже още два нови и само те са ми 7-8, имам и "щека" която е на плувка, имам три "болонезета", имам 5 или 6 "фидера". "



От водоемите Бени обича най-много реката. Макар да я определя като най-трудна за ловене на риба, тя му е в сърцето. 

"Честно казано, най-много си обичам реката. Имаме си такова богатство, така че речният риболов ми е на сърце. По-трудни са в реката, постоянно течение, рибата се движи постоянно, постоянно се мени атмосферно налягане, това оказва влияние на рибата в реката. Докато в язовира по-лесно се ловят рибите, по-лесно се ловят и по-лесно се намират... В морето водата е по-бистра, второто нещо е по-лесно се виждат рибите, по-лесно се откриват. Там те са на големи групи, докато тук при нас на реката особено, нали по язовирите рибата значително е намаляла, поради ред причини- бракониерство, тровене и други неща. Да, морето е по-лесно, най-трудно е на река да се лови...Според мен най-трудни са хищниците да се ловят. Но има една риба, която се лови най-трудно в нашата река, това се нарича распер и приказката която съм чул, най-вероятно е вярна, защото съм я практикувал, казва се "рибата на хилядата хвърляния" и аз съм ходил и съм хвърлял много до припадък и даже продължавам да хвърлям, защото се получава някакво такова механично движение вече, но не я ловиш тая риба. Тя си е там - скача, показва се, играе, весела е, щастлива е, че си хапва рибки, но ти не можеш да я хванеш. Много гадна история се получава и започвам да се дразня някой път..."



Любимите риби на Бенцислав са белите риби - як балък на първо място. Започва да ги лови преди повече от 10 години. Казва, че в началото му е било трудно, тъй като не е имало откъде да се вземе информация как се лови як балък.  Другата му любима риба е сом. 



"...Наскоро почнах, откакто си купих лодката, практикувам "бучката" и обичам да ловя и сом, това са ми двете най-любими риби... Има доста техники, говорим за сонари. Особено такива, по-новите, по-модерните сонари - те виждат триизмерно дъното. Вижда всеки един детайл - камък, всяко едно препятствие дали ще е дърво, виждаш рибите дали са в пасаж, дали са от лявата страна на борда на лодката, дали са от дясната, виждаш скоростта на течението. Това са важни фактори, които спомагат за успешния риболов. Нали, вече лодка, мотор - това също е важно. Трябва да е тих моторът. Моторът да е четиритактов, лодката трябва да е максимално... да се плъзга, да не се чува шляпане на вълни и т.н. Това са най-общо казано.. 

Според Бени има какво да се промени - и във водоемите за ловене на риба, и сред рибарите.

"Аз мисля, че има какво да се промени, даже доста неща има какво да се промени в хората. Особено мисленето на хората е най-важно да се промени, защото ако взимаш от едно място, ловиш риба от едно място и прибираш прекомерно, даже и в билета, в който ти е описано и не ги връщаш тези риби, съответно намалява рибната популация, рибата намалява. Хората, които ходят да го практикуват тоя спорт, това хоби, няма как да ловят, така че на първо място е мисленето. Другото е бракониерство, биене с ток по нашите водоеми, замърсяването... екологията е много важна, това са фактори, които трябва хората на първо място да осъзнаят, че няма как."



Цялото интервю може да чуете в звуковия файл*

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00