Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организират протест на 24 март от 12 часа пред сградата на министерството на земеделието.

Лозарите отново искат да бъдат чути

Снимка: Радио ВИДИН


Нов протест стягат лозарите- месец след като затвориха пътища на няколко места в страната. Недоволни са  от това, че никой не обръща внимание на проблемите в сектора. Готови са да излязат пред министерството на земеделието.

Новината идва точно месец след като от бранша блокираха основни пътища на няколко места в страната. Петко Миков и Калин Иванов са от производителите, участвали в протестите през септември и февруари- те са основвите събеседници в "Земята, която ни храни". Двамата отглеждат лозя на различни места в Северозапада, но проблемите им са сходни. Единственото, което искаме, е да се помогне на бранша, казва Петко Миков- лозар и винар от Видинския регион:

"Протеста се подготвя отново единствено заради това, че не са чути исканията на сектора за увеличаване на субсидията, свързана с отглеждането на лозята. Не може субсидията да бъде 27 лева като на всички зърнопроизводители, а разходите да бъдат многократно по-високи... В министерството на земеделието сме подали подробни разчети, но не им се обърна внимание, не се отрази по никакъв начин, че отрасъла има нужда от помощ... Това е отрасъла, в който най-много се ангажира работна ръка- от министерството не го приемат по никакъв начин и не искат да ни отразят, че имаме нужда от тази помощ." 

Искаме да бъдем чути, затова и излизаме отново, казва и Калин Иванов, производител от Лом:

"Точно един месец след протеста... За нищо не ни чуха, затова ес налага да правим отново. Имахме разговори с министри, със за. министри, общо взето, едно голямо "нищо"...  Принудени сме да започнем нови протостни действия... Някои не са започнали резитба, защото нямат финанси, други не могат да я довършат, трети започват да изкореняват- много е тежко положението... Не искам да се противопоставим на останалите, някои получават по 300 лева по различни пера, единственото, което получаваме ние, са 27 лева по СЕПП на декар, а разходите ни са над 1000 лева със сигурност...В момента едно торене е от порядъка на 200-250 лева, а до миналата година беше около 40. Разходите растат, скочиха 6-7 пъти, а от 15 години цената на гроздето не се е повишила... "

Според лозарите това, което получават, е крайно недостатъчно, за да се справят, а антикризисните мерки са неефективни:

"Предлагат ни непрекъснато различни видове помощи, в момента тече програма за сваляне на гроздето на зелено. Но това не е помощ, целта е да отглеждаме грозде, не да го хвърляме. Искаме това грозде да се отглежда, да се продава, да се прави на вино, да се популяризира българското вино и по този начин да се помага на сектора. Това, че ще свалим гроздето на зелено и ще получим пари, това не означава, че се помага на сектора. Никой произовдител не си плюе на производството по този начин- да отгледаш и да о унищожиш, за да ти дадат някакви пари- това е недопустимо..."- коментира Петко Миков.

Спред Калин Иванов и Програмата за преструктуриране и конверсия на лозя не е решение на проблемите, а загиването на сектора е процес, започнал преди години:

"За нас отдавна това не е бизнес. От някаква извратена любов към лозята все още се опитваме да поддържаме масивите, но, говорейки с колегите, нещата вървят към масово изкореняване. Причината не е в сегашното правителство или в предишното. това си е политика години наред- 13,14,15 години, не бих кала целенасочена, по-скоро, тотална незаинтересованост... 2015 година България се отказа от национални доплащания. Ние сме единственият сектор в България, който няма национални доплащания. Докато другите държави си ги запазиха със ставка от  5 % намаляване на година... Как да сме конкурентни- невъзможно е!" 

Около 1600 декара с винени лозя отглежда Калин Иванов в района на Лом. Преди години е обработвал 4 500 декара, имал е и изба, но поради неглижирането на проблемите, постепенно свива производството и оставя само лозята. Така постепенно ще се загуби един поминък, с мъка казва производителят. 

"Не може всяка година с 30 % да си на загуба и д а продължаваш. Изкореняваш, продаваш едни земи, с парите покриваш загуби в следващите две години, и пак, и пак... то намалява в геометрична прогресия... А за да си конкурентен, ти трябва да печелиш, спечеленото да го влагаш, да се развиваш, да си купиш хубава техника, гроздокомбайни, да преструктурираш, да направиш хубави бази, да имаш къде да съхраниш гроздето- няма как да се случи, след като губиш непрекъснато. След като държавата абдикира от възможността да помогне на сектора да съществува и да бъде един поминък, какъвто е бил, по-добре заедно да измислим вариант да се изкоренят лозята и да станем полевъди... Ще последваме съдбата на тютюна, на памука и на много други... Няма визия... Досега няма политическа партия, която да е застанала зад този отасъл... "

Не само пари искат лозарите, искат някой да ги чуе, за да не загине сектора. Лозарството би трябвало да е и елемент от социалната политика на държавата, категоричен е и Петко Миков:

"В последните 15 години държавата не е взела отношение спрямо сектора. В България се лансират изключително и само зърнопроизводителите. При тях ангажирането на работна ръка е изключително малко. Но трябва да се обърне внимание и на това, че ние ще съживим населените места. Държавата трябва да подпомогне не само сектора, а и населените места, които са засегнати. Това е тънкият момент. За да съществува сектора, трябва работна ръка, която изисква пари, ниуе нямаме възможност да финансираме това производство в момента..." 

Заради неуредиците и проблемите, заради системно недофинансиране, заради нерегламентирания внос, заради липсата на адекватна държавна политика за сектора и заради неспазените обещания, лозарите излизат отново на протест. Те просто искат да бъдат чути и разбрани- нищо повече. 

Протестът е насрочен за 24 март от 12 часа пред сградата на министерството на земеделието. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13

Логопеди с кампания за безплатни консултации

Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..

публикувано на 12.02.25 в 15:34

Враца почита Мистер Сенко и магията, която завладя света

Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..

публикувано на 12.02.25 в 13:00

Климатичните промени и грижата за лозята

Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще  има и  негативно въздействие върху земеделието и..

публикувано на 11.02.25 в 17:30

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00