Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинската пожарна отбелязва 144 години от своето създаване

14
Снимка: Радио Видин

Във Видин отбелязаха 144 години от създаването на пожарната служба, която е една от първите в страната. Представиха техника и умения за спасяване. Пред ученици показаха евакуация на хора и как се потушава огънят. Сред проблемите, с които пожарникарите се налага да се справят, е недостигът на средства за поддръжката на техниката и на сградата. 


Едно от първите решения на общинския съвет на 31 март, веднага след Освобождението, е именно назначаването на пожарникари, отбеляза началникът на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението"- Видин главен инспектор Димчо Горанов:


"По онова време те са били назначавани от кмета на общината и са били общински служители в специално обособено звено."


По повод годишнината пред ученици в училище "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин показаха как се евакуират хора и се потушават пламъци.


Целта на такива мероприятия е популяризиране на пожарникарската професия, както и формиране на трайни знания и умения на подрастващите при евакуация и при първоначални действия при гасене на възникнал пожар, каза главен инспектор Димчо Горанов-началник на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин:


"Учениците, под ръководството на учителите, бяха изведени на двора, беше извършена проверка на наличността на учениците и се установи, че две деца са се изгубили по коридорите. Наложи се да се сформира разузнавателен екип и група за евакуация от пожарникарите, които да изведат децата. Изведохме децата, с помощта на въздушно-дихателни апарати, оказана им е първична медицинска помощ, след което пристъпихме към демонстративно гасене на пожар с лесно запалими течности в метална тава..."

Осмокласникът Николай Красимиров трябваше да бъдат открит и изведен от училището. Според него работата на пожарникарите е много сериозна.

"Харесва ми работата на пожарникарите, отговорна е... Трябваше ние да седим някъде, все едно ни търсят, намериха ни, сложиха ни маски с кислород и ни изведоха на безопасно място..."

Подобни демонстрации са важни за да може учениците спокойно и адекватно да реагират ако се наложи в реални ситуации, каза Бисерка Каменова директор на училището. 

"Така ние обучаваме учениците да са дисциплинирани, да знаят във връзка със ситуацията как да действат, да са спокойни, да напуснат училището, сградата, на място, където е обезопасено..."

След демонстрацията учениците разгледаха пожарната техника и се запознаха с нейните възможности.

В сградата на пожарната служба пък е уредена музейна сбирка, в която са показани копия на документи, стара екипировка и техника от преди повече от 90 години, разказа главен инспектор Димчо Горанов:


"Това е ръчна противопожарна помпа, едностъпална. Работят хора от едното рамо на другото рамо. Постоянно се помпа вода. От едната страна засмуква. От другата страна изпръсква водата към пожара."


Пожарникарите се изправят се пред огъня със същата самоотверженост като своите предшествениците преди 144 години:


"На човек трябва да му идва отвътре, за да бъде пожарникар, иначе нещата не се получават."


Кристиян Методиев прави избора си да е в екипа на пожарната, когато е на 19 години:


"Най-голямото удоволствие, което може да се изпита от работата е естествено, когато спасиш човешки живот. В моята 12-годишна кариера заедно с моите колеги съм участвал в спасяването на девет човешки живота и чувството е просто неописуемо. Наистина даваме много от себе си за да помагаме на хората."


На пожарникарите освен с огъня се налага да се борят и с проблемите, казва главен инспектор Димчо Горанов. Не достигат средства за поддръжка на техниката и на сградата:


"Друг основен проблем, с който се сблъскваме, е ниската противопожарна култура на населението, особено в малките населени места, където не се спазват никакви противопожарни правила и мерки...проблема с водоснабдяването в малките населени места, изключването на части от уличната водопроводна мрежа, неотремонтирането на пожарните хидранти. Проблем в големите градове пък е паркирането на личните автомобили не където където трябва и не както трябва, което също затруднява движението на противопожарните машини."


Освен да спасяват при бедствия и да потушават пламъци, сред задачите на огнеборците е също да разясняват как да се предпазим и какво да правим  в случай на пожар. Правилата трябва да ги знаем от малки, затова са чести срещите в детските градини и в училищата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 21 ноември 2024 година

Сладкарски изделия, приготвени от ученици от Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев", бяха представени на базар в търговския център във Видин. По този начин членовете на клубовете "Млад предприемач" и "Кетъринг" отбелязаха Световната седмица на предприемачеството и проучиха търсенето преди традиционния си коледен базар през декември...

публикувано на 21.11.24 в 18:00

Видински ученици отбелязаха Световния ден на философията

Възпитаници от Природо-математическата гимназия във Видин се включиха в отбелязването на Световния ден на философията , който се чества от 2002 година по инициатива на ЮНЕСКО всеки трети четвъртък на ноември. Осмокласниците участваха в нестандартен урок на тема „Човекът и философията“, където разсъждаваха върху вечния стремеж на човека към знание,..

публикувано на 21.11.24 в 16:29

Училищните директори ще работят екипно за по-добри образователни резултати в област Видин

Регионална мрежа "От директори за директори" ще работи за повишаване на образователните резултати на учениците в област Видин. Мрежата е създадена от Регионалното управление на образованието. Директорите са разпределени в пет групи, всяка от които ще работи по конкретно направление, каза началникът на институцията Веселка Асенова и добави: "В..

публикувано на 21.11.24 в 16:23

Продължава приемът на заявления за обучения на безработни 

Продължава приемането на заявления за обучение с ваучери по проект „Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица”. Допустими кандидати за участие са заети и самостоятелно заети лица, съобщиха от Дирекция "Бюро по труда" – Кула на отворена приемна в малкия салон на местното читалище. Проектът е финансиран от Програма „Развитие на..

публикувано на 21.11.24 в 14:51

Храмът в село Крета се възроди за Деня на християнското семейство

Ремонтът на църквата в мездренското село Крета приключи успешно, точно навреме за Деня на християнското семейство и Архангеловден (по стар стил). Благодарение на усилията на местната общност и помощта на дарители, храмът бе обновен и готов да посреща вярващите. Бизнесмени от град Мездра осигуриха материалите за цялостна подмяна на покривната..

публикувано на 21.11.24 в 14:24

Врачанският театър тръгва на турне в Северна Македония

Врачанският Драматично-куклен театър тръгва на турне в Република Северна Македония (РСМ) . От 25-и до 29 ноември трупата от града под Околчица ще представи своя спектакъл „Гимнастика за бременни“ от Здрава Каменова на режисьора Петринел Гочев на две сцени в съседната ни държава. На 26 ноември публиката в гр. Велес ще види едно от новите заглавия в..

публикувано на 21.11.24 в 14:00

Първият сняг падна в Кула

Първият сняг вече е факт в община Кула. Общинската управа е взела всички мерки за посрещане на зимния сезон. Администрацията ще сключи договори със спечелилите обществената поръчка за чистене на снега фирми до дни.  Обществената поръчка е обявена за три позиции, като за първата има един участник, който трябва да обслужва общинския път към селата Цар..

публикувано на 21.11.24 в 12:40