С идването на пролетта детските площадки във Видин се оживиха, и съвсем естествено, изникна въпросът доколко те са безопасни.
На територията на Видин съществуват много детски площадки, някои са оборудвани с модерни и безопасни съоръжения, но има и такива, които не са съобразени с нормативните изисквания- да са снабдени с ударопоглъщаща гумирана настилка за най-малките, да има ограда и указателни табели с телефонен номер при спешни случаи, както и името на отговорното длъжностно лице. Добре е да има и практически съвети как да се избегнат потенциални опасности и рискове от нараняване при използването на оборудването за игра.
Освен тези места за игра на децата, които са нови и изрядни, в града съществуват и площадките в кварталните градинки, а те са зле поддържани. Повечето от тях не са ремонтирани от години. Те са в лошо състояние – някои дори са опасни, тъй като уредите за игра в тях - изпочупените люлки, останките от пързалки и катерушки създават предпоставки за инциденти.
Милена Валериева и Зори Пекова са две майки от Видин, които срещнахме на детска площадка в центъра на града. Идват всеки ден с децата си, защото площадките около домовете им са в лошо състояние.
"Лично аз в квартала, в който живея, площадките са определено на първо място мръсни, всичко е изпочупено, старо - те няма как да се използват почти от децата, тъй като са счупени вече. Пясъчника е определено много мръсен, вътре няма пясък, има всичко останало - кал, пръчки, камъни, но няма пясък и не са добре обособени за децата, без значение на каква възраст, нямат възможност да играят там. Защото когато отидат да играят, първо настилките не са подходящи, дори и трева да има, не е нито обработена, нито почистена... Опасни са, когато са дървени и са счупени. Има едни трески, които могат да се забодат на детенцето в ръката, както се случи наскоро, миналата седмица, с нашето дете. Извадихме му трънче, точно от такива трески от счупени съоръжения, за съжаление. Другите, които са опасни, има на места, които не са премахнати от старите, които са метални, и малко по-малки дечица могат да се наранят с металните, но това родителят лично сам трябва да се погрижи, но определено ако има счупено, е опасно за детето и то може да се нарани или взаимно да се наранят, ако са мънички. Площадката, на която сме, да, в много добро състояние е, да, поддържана е, говорим като за Видин, иначе можеше и да е много по-добре - липсва ограда. Това е площадка за деца от 0 до 3 години, а освен моето дете, което е отгледано на тази площадка, има още 7-8 жени, с които ежедневно се виждаме и го коментираме непрекъснато, че ограда трябва. Поне за площадките за малките дечица, абсолютно задължително, ние ги контролираме, родителите трябва да бъдем отговорни, но все пак ето виждате до нас са улици, паркоместата... и мисля, че е много добра идея да има ограда", каза Милена Валериева, майка на Крис, който е на 3 години.
В центъра обаче има детски площадки, които също не са изправни. На такава са попаднали Зори Пекова и двугодишният й син Явор.
"Ние сме на 10 минути от Баба Вида и ходим там, обаче пързалката е в лошо състояние, оградата също е в лошо състояние. Има само една люлка, която е за големи деца, а пък пързалката е за бебета, което не е окей, защото детето ми иска да се люлее на люлка, обаче пък то не става, защото те люлките не са с предпазители и той пада от люлката. Яде пясък, има пясък навсякъде, не е например настилка, която да падне на меко и пада в пясъка, което за мен това не е окей. Има ограда, но е счупена".
По време на обсъждането на проекта за бюджета на Община Видин за 2022 година, стана ясно че Общината е предвидила средства за подобряването на състоянието на някои детски площадки в града.
"Всичко това, което сме заложили като проект за градската среда, е доизграждането на детски и спортни площадки. За този бюджет сме заложили изграждането на четири нови площадки детски, които са по желание на нашите съграждани...и в "Бонония", и в "Панония", и в "Гео Милев" и в централната градска зона в "Калето", каза кметът на Видин Цветан Ценков.
Почти милион и 900 хиляди лева е целевата субсидия за капиталови дейности за 2022 година. Предвидени са средства за ремонт на детските площадки в Крайдунавския парк и в парк "Владикина бахча".
Чуйте цялото интервю в прикачения звук *
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..