Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчани: Държавата е абдикирала от нас, но липсва инициативност и в местната власт

Снимка: Светослав Цветанов


Видин и Плевен ще разполагат с 215 млн. лв. за инвестиции в икономически зони, образование и зелена инфраструктура, съобщиха преди дни от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Средствата се отпускат по новата програма за "Развитие на регионите 2021-2027 година".

Разпределението на ресурса по програмата за регионално развитие ще става на състезателен принцип, като бенефициенти от по-активната община ще могат да усвоят и по-голям дял от определения за клъстера бюджет. Освен това градовете могат да обединяват усилията си при кандидатстването и изпълнението на проектите, за да постигнат по-значими резултати и силен ефект за съответната територия. 

Ще претърпи ли развитие през следващите години най-бедният регион в Европа? Какво е бъдещето на Видин? Как ще бъдат инвестирани средствата от европейските програми? 

Причините за състоянието на Видин дискутирахме с видинчани, които споделиха и своята визия за развитие на града и региона.

"В следващите години искам да се благоустрои града, да се развива, да има промишленост и работни места. Смятам, че може да се постигне, ако се работи, ако има усилие от управляващи, партии и власт. Преди години беше по-добре, имаше препитание и поминък. Оптимист съм, тази криза трябва да се преодолее, градът е хубав, на река, на две граници... Аз се надявам в следващите години да има работа, това е атестат за развитие. Проблемът е, че властта не инвестира, на бедните не се дава нищо, но оставам оптимист за бъдещето... Причините да сме на това положение е управлението, но и демографската криза. Държавата, ако не се намесва адекватно, ако всичко е на самотек, стигаме до това положение. Вижте, само с предприемаческа инициатива няма да стане, трябва и управленска политика за развитие. Имаме големи надежди към новата власт, защото са нашето бъдеще... Смятам, че причините Видин да не се развива са две. На държавно развитие не се влагат достатъчно инвестиции в региона, а второто - на местно равнище не се прави достатъчно от местната управа, от кметове, община, служители, не се работи над проекти за каквото и да е. По-голяма част от причините за това лошо положение специално на нашия град - мисля, че всичко е на местно ниво. Ако има достатъчно желание за работа, за проекти, все ще се намерят хора, които да изготвят проекти. Все се говори за усвояването на евросредствата, уж не успяваме да усвоим всички еврофондове, това значи, че няма качествени проекти. Няма достатъчно качествени проекти. Говореше се за магистралата до Видин, за проход под Петрохан, но там преобладаваха лични интереси. Представители на общината след това преминаха към други партии. Сега са много активни, в кратките предишни парламенти също бяха активни, но цялата тази идея, освен да защити положението в града, е продиктувано от лични интереси. Силно се надявам новото управление, което говори за нулева толерантност към корупцията, да бъде обърнато внимание на региона... Трябва политика, каквато имаше някога: да се подготвят кадри, да има след това къде да отидат, да работят за приемливи заплати... Чрез предприятия ще се подобри живота тук, да се строят нови обществени заведения, просто да има работа".

Разпределението на ресурса по програмата за регионално развитие ще става на състезателен принцип, като бенефициенти от по-активната община ще могат да усвоят и по-голям дял от определения за клъстера бюджет. Освен това градовете могат да обединяват усилията си при кандидатстването и изпълнението на проектите, за да постигнат по-значими резултати и силен ефект за съответната територия. 

Две са задължителните условия, с които трябва да се съобразят местните власти, за да получат финансиране на проектите. Първото е мерките, които искат да приложат, да бъдат предвидени в плановете за интегрирано развитие на общините, които са разработени от общинските власти при спазване на подхода "отдолу-нагоре" при предлагането на проектите. Второто условие е проектите, с които общините ще кандидатстват за финансиране за пътна инфраструктура, образование, здравеопазване, социална политика и култура, да съответстват на картите за нуждите в сектора, изготвени от съответните държавни органи и те да се отразени в плановете за интегрирано развитие. 

Амбициозна програма, включваща редица проекти за модернизация, представи Десислава Тодорова, зам.-кмет на община Видин. 

Според областният управител Любен Иванов развитието на най-бедния регион в Европа зависи не толкова от средства, колкото от инициативност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00