Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчани: Държавата е абдикирала от нас, но липсва инициативност и в местната власт

Снимка: Светослав Цветанов


Видин и Плевен ще разполагат с 215 млн. лв. за инвестиции в икономически зони, образование и зелена инфраструктура, съобщиха преди дни от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Средствата се отпускат по новата програма за "Развитие на регионите 2021-2027 година".

Разпределението на ресурса по програмата за регионално развитие ще става на състезателен принцип, като бенефициенти от по-активната община ще могат да усвоят и по-голям дял от определения за клъстера бюджет. Освен това градовете могат да обединяват усилията си при кандидатстването и изпълнението на проектите, за да постигнат по-значими резултати и силен ефект за съответната територия. 

Ще претърпи ли развитие през следващите години най-бедният регион в Европа? Какво е бъдещето на Видин? Как ще бъдат инвестирани средствата от европейските програми? 

Причините за състоянието на Видин дискутирахме с видинчани, които споделиха и своята визия за развитие на града и региона.

"В следващите години искам да се благоустрои града, да се развива, да има промишленост и работни места. Смятам, че може да се постигне, ако се работи, ако има усилие от управляващи, партии и власт. Преди години беше по-добре, имаше препитание и поминък. Оптимист съм, тази криза трябва да се преодолее, градът е хубав, на река, на две граници... Аз се надявам в следващите години да има работа, това е атестат за развитие. Проблемът е, че властта не инвестира, на бедните не се дава нищо, но оставам оптимист за бъдещето... Причините да сме на това положение е управлението, но и демографската криза. Държавата, ако не се намесва адекватно, ако всичко е на самотек, стигаме до това положение. Вижте, само с предприемаческа инициатива няма да стане, трябва и управленска политика за развитие. Имаме големи надежди към новата власт, защото са нашето бъдеще... Смятам, че причините Видин да не се развива са две. На държавно развитие не се влагат достатъчно инвестиции в региона, а второто - на местно равнище не се прави достатъчно от местната управа, от кметове, община, служители, не се работи над проекти за каквото и да е. По-голяма част от причините за това лошо положение специално на нашия град - мисля, че всичко е на местно ниво. Ако има достатъчно желание за работа, за проекти, все ще се намерят хора, които да изготвят проекти. Все се говори за усвояването на евросредствата, уж не успяваме да усвоим всички еврофондове, това значи, че няма качествени проекти. Няма достатъчно качествени проекти. Говореше се за магистралата до Видин, за проход под Петрохан, но там преобладаваха лични интереси. Представители на общината след това преминаха към други партии. Сега са много активни, в кратките предишни парламенти също бяха активни, но цялата тази идея, освен да защити положението в града, е продиктувано от лични интереси. Силно се надявам новото управление, което говори за нулева толерантност към корупцията, да бъде обърнато внимание на региона... Трябва политика, каквато имаше някога: да се подготвят кадри, да има след това къде да отидат, да работят за приемливи заплати... Чрез предприятия ще се подобри живота тук, да се строят нови обществени заведения, просто да има работа".

Разпределението на ресурса по програмата за регионално развитие ще става на състезателен принцип, като бенефициенти от по-активната община ще могат да усвоят и по-голям дял от определения за клъстера бюджет. Освен това градовете могат да обединяват усилията си при кандидатстването и изпълнението на проектите, за да постигнат по-значими резултати и силен ефект за съответната територия. 

Две са задължителните условия, с които трябва да се съобразят местните власти, за да получат финансиране на проектите. Първото е мерките, които искат да приложат, да бъдат предвидени в плановете за интегрирано развитие на общините, които са разработени от общинските власти при спазване на подхода "отдолу-нагоре" при предлагането на проектите. Второто условие е проектите, с които общините ще кандидатстват за финансиране за пътна инфраструктура, образование, здравеопазване, социална политика и култура, да съответстват на картите за нуждите в сектора, изготвени от съответните държавни органи и те да се отразени в плановете за интегрирано развитие. 

Амбициозна програма, включваща редица проекти за модернизация, представи Десислава Тодорова, зам.-кмет на община Видин. 

Според областният управител Любен Иванов развитието на най-бедния регион в Европа зависи не толкова от средства, колкото от инициативност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00