Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на здравето

Снимка: Радио Видин

Днешният 7 април е обявен за Световен ден на здравето. Той се отбелязва от 1950 г. с годишнина от влизането в сила на устава на Световната здравна организация, приет на Международна конференция по въпросите на здравеопазването в Ню Йорк и подписан на 22 юли 1946 г. от представителите на 61 държави- членки на ООН. Професионалният празник на работещите в здравеопазването у нас е обявен е с Решение №184 на Министерския съвет от 5 април 2006 г. Дотогава се отбелязва като Ден на здравния работник в България. За предизвикателствата и трудностите на професията на здравния работник днес разговаряме с Красимир Виталиев, студент по медицина, който практикува в МБАЛ "Св. Николай Чудотворец" в Лом."

"Аз съм израснал в болниците, тъй като и двамата ми родители са лекари и в течение на годините реших, че това е най- подходящата професия за мен. За жалост впечатленията, които ми правят повечето от посещенията на пациентите е, че идват твърде късно, особено в нашия регион, където имаме доста ниско ниво на превенция."- уточни Красимир Виталиев.

За лечебните заведения в по- малките населени места на Северозапада ситуацията в момента продължава да е доста трудна, дори след като беше отменена епидемичната обстановка в страната. На професионалния празник на здравните специалисти потърсихме Лилия Трифонова, управител на МБАЛ Белоградчик:

"Белоградчишката болница прави всичко възможно да помага на пациентите си. В трудно финансово състояние сме, но успяваме по някакъв начин да се справяме, благодарение на персонала ни, който е всеотдаен."

Петя Иванова е млада медицинска сестра от Лом, която в момента работи по специалността си в отделение по "Хирургия и реанимация" и се чувства горда от избора на професия в живота.

"Чувствам се супер от това, което правя. Не съжалявам, че записах тази специалност, завърших я и сега мога с гордост да кажа, че съм медицинска сестра. Най- много ме радва, когато някой пациент е изгубил надежда и ти се опиташ да върнеш тази надежда. Виждаш усмивките, с които по някакъв начин те се опитват да ти се отблагодарят."- каза Петя Иванова.

Видинчани поздравиха здравните работници за професионалния им празник и изказаха благодарност за положените грижи по време на пандемията през изминалите две години.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буферният паркинг край Видин е факт, неясно остава как се организира движението

Буферен паркинг за тирове е изграден преди подхода към Дунав мост 2, от 15 май вечерта вече работи. Ден по-късно на среща на транспортните фирми от Видинска област притеснени шофьори се поинтересуваха каква собственост е, каква е организацията на движение, могат ли камионите на видински фирми да не престояват на него.  "Никой не може да..

публикувано на 21.05.24 в 17:50

Ученичка от Монтана с първо място за есе

Мая Асенова, ученичка във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" Монтана спечели първо място за есе в конкурса "Да запазим внезапността".  Конкурсът се организира от Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ град Русе, разказва Мая Асенова:  "Това, което ме вдъхнови да напиша поредното си есе, е мотивацията,..

публикувано на 21.05.24 в 15:15

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко"

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци. Магията на тези типично български..

публикувано на 21.05.24 в 10:05