Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния ден на авиацията и космонавтиката- за постиженията на България

Доц. д-р Таня Иванова по време на тестове на първия образец на космическа оранжерия “СВЕТ”.
Снимка: БАН/space.bas.bg

Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април е първият в историята пилотиран космически полет - през 1961, на космонавта Юрий Гагарин с кораба "Восток". Полетът продължава 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света. 


България е сред страните, които също могат да се похвалят с редица постижения в тази област, обясни за Радио Видин Валери Васев, зам. директор на Института по космически изследвания и технологии към БАН: 


"България се явява като един от стожерите на космическите изследвания, като осемнадесета космическа държава, шестата страна в света, която е извела двама космонавти и третата страна, която е произвела космическа храна. България е първата страна, с чиято апаратура, така наречената оранжерия "СВЕТ" е отгледана първата пшеница от семе до семе. Това е един от най-трудните процеси, които се осъществяват в условията на безтегловност и в условията на космическото пространство."


Българската наука е създала и използва в космическото пространство повече от 200 апаратури и уреди, коментира още Валери Васев:


"С изстрелването на един мъничък апарат наречен П-1, апаратура, която е свързана изследването на йонното изследване на земната атмосфера е доказала, че работи. Защото, за да те признаят за космическа държава по конвенцията на ООН от 1965 година, трябва да си изстрелял в космоса не само научна апаратура, но тя трябва да работи и да е изпратила данни за обработка в научните среди. Общо взето ние поддържаме едно много голямо ниво. В момента България в космическите условия, които съществуват е изпратила и работят няколко апаратури", посочи Валери Васев. 


"Повече от 150 научни апаратури и уреди защитават мястото на България сред първите, овладяващи истински и мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /на 19.02.22 беше изстрелян поредния български уред към МКС/ и с нашия уред за изследване на космическата радиация "ЛЮЛИН – МО", работим на орбита около далечния Марс, като в близко бъдеще се очаква нов наш уред да предаде специфична информация от самата повърхност на Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти до Луната и Марс", се посочва на сайта на Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките".

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Полицията във Враца залови пияни шофьори

Полицията залови двама водачи, седнали зад волана след злоупотреба с алкохол във Врачанско. И по двата инцидента са образувани бързи производства, съобщиха от ОД на МВР. Към 10.20 часа вчера в Роман е бил спрян за проверка лек автомобил "Шевролет Лачети", управляван от 49-годишен жител на видинското село Арчар. След направена справка било установено,..

публикувано на 05.01.25 в 13:16

Първото бебе във Враца за новата година се роди днес

Александър е първото бебе във Враца за 2025 година, съобщиха от общинската управа. Той е роден тази сутрин в Акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ "Христо Ботев". Юнакът е проплакал под грижите на екипа на д-р Партовска и д-р Петров. Момченцето тежи 3 250 гр и е високо 50 см. Последното новородено бебе за 2024-а беше момиченце. Изминалата година..

публикувано на 05.01.25 в 13:01

Водосвет и хвърляне на христовия кръст в Лом за Богоявление

С празничен водосвет и ритуално хвърляне на христовия кръст в река Дунав в Лом ще бъде отбелязан светлия християнски празник Богоявление (Йордановден).  Празникът e на 6 януари 2025 г., понеделник, от 11.00 ч., на понтон №2 в Дунавския парк.  Желаещите да скочат за кръста се записват на място, съобщават от местната управа.  Общината кани..

публикувано на 05.01.25 в 12:55

Огромен интерес към Йордановден във Враца

Силен е интересът към отбелязването на Йордановден във Враца.  По информация от общинската управа, до момента близо 30 жители на града и околните населени места ще вземат участие в „спасяването" на богоявленския кръст. Записването на желаещи да се включат в ритуала продължава - тел. 0875 333 681. В празника участие ще вземат танцьорите от ПТС "Хемус"..

публикувано на 05.01.25 в 07:40

Православната църква се подготвя за Богоявление

Православната църква се подготвя да посрещне утрешния велик празник - Богоявление. Той е възпоменание за кръщението на Христос във водите на река Йордан, при което за света се открива осезаемо троичността на Бог.  В богослужебната традиция днешният ден преди празника се свързва с последованието на Великия водосвет. Той се служи само два пъти през..

публикувано на 05.01.25 в 07:27

Община Монтана за първи път харчи бюджет от над 100 милиона лева

Изключително добра 2024 година, със значителни инвестиции, изпраща община Монтана. Бюджетът ще премине 110 млн. лв ., съобщи кметът Златко Живков . През годината е работено по над 3 0 проекта. "Не мога да повярвам. Отчетът най-вероятно ще мине 110 млн. Все още не съм готов за подобно нещо. Това ще е първи случай в историята". През изминалата..

публикувано на 04.01.25 в 16:16

Над 800 декара със сухи треви и храсти са гасили огнеборци в област Монтана вчера

Пожари в сухи треви и храсти, в четири населени места в област Монтана, са гасили огнеборци вчера.  Температурите през деня се покачиха, а вятърът, със силни пориви на моменти, разпалва допълнително огъня. 800 декара сухи треви са гасени в района на монтанското село Смоляновци , 10 декара в ломското Горни Цибър .  По-малки са били..

публикувано на 04.01.25 в 15:49