Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния ден на авиацията и космонавтиката- за постиженията на България

Доц. д-р Таня Иванова по време на тестове на първия образец на космическа оранжерия “СВЕТ”.
Снимка: БАН/space.bas.bg

Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април е първият в историята пилотиран космически полет - през 1961, на космонавта Юрий Гагарин с кораба "Восток". Полетът продължава 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света. 


България е сред страните, които също могат да се похвалят с редица постижения в тази област, обясни за Радио Видин Валери Васев, зам. директор на Института по космически изследвания и технологии към БАН: 


"България се явява като един от стожерите на космическите изследвания, като осемнадесета космическа държава, шестата страна в света, която е извела двама космонавти и третата страна, която е произвела космическа храна. България е първата страна, с чиято апаратура, така наречената оранжерия "СВЕТ" е отгледана първата пшеница от семе до семе. Това е един от най-трудните процеси, които се осъществяват в условията на безтегловност и в условията на космическото пространство."


Българската наука е създала и използва в космическото пространство повече от 200 апаратури и уреди, коментира още Валери Васев:


"С изстрелването на един мъничък апарат наречен П-1, апаратура, която е свързана изследването на йонното изследване на земната атмосфера е доказала, че работи. Защото, за да те признаят за космическа държава по конвенцията на ООН от 1965 година, трябва да си изстрелял в космоса не само научна апаратура, но тя трябва да работи и да е изпратила данни за обработка в научните среди. Общо взето ние поддържаме едно много голямо ниво. В момента България в космическите условия, които съществуват е изпратила и работят няколко апаратури", посочи Валери Васев. 


"Повече от 150 научни апаратури и уреди защитават мястото на България сред първите, овладяващи истински и мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /на 19.02.22 беше изстрелян поредния български уред към МКС/ и с нашия уред за изследване на космическата радиация "ЛЮЛИН – МО", работим на орбита около далечния Марс, като в близко бъдеще се очаква нов наш уред да предаде специфична информация от самата повърхност на Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти до Луната и Марс", се посочва на сайта на Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките".

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 4 февруари 2025 година

Започва  ремонт  за 3,5 милиона лева в Дома за стари хора в Гара Орешец.   Средствата са по Националния план за възстановяване и устойчивост. Ремонтът се налага, за да се изпълнят европейските изисквания за Домовете за възрастни хора.  Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази..

публикувано на 04.02.25 в 18:00

Мизия чества 55 години град и 100 години от Букьовското съкровище

Община Мизия ще отбележи тържествено 55 години от обявяването на Мизия за град и 100 години от откриването на Букьовското съкровище на 13 февруари. Експертът в отдел "Култура" на местната управа  Валя Беляшка разказа повече за празника : "Ще има тържествено вдигане на знамето. Ще има откриване на  Букьовското  съкровище, на което закупихме..

публикувано на 04.02.25 в 15:40

Започва ремонт за 3,5 милиона лева в Дома за стари хора в Гара Орешец

Ремонт за над 3 500 000 лева предстои в Дома за стари хора в село Гара Орешец, община Димово . Средствата са по Националния план за възстановяване и устойчивост. Ремонтът се налага, за да се изпълнят европейските изисквания за Домовете за възрастни хора. Работа започва още в утрешния ден, когато се открива строителната площадка, каза кметът на..

публикувано на 04.02.25 в 14:38

Започна данъчната кампания в Лом

Община Лом  започна събирането на местните данъци и такси за 2025 г., информира местната общинска управа. На предплатилите до 30 април за цялата текуща година се прави отстъпка 5 на сто, се казва още в съобщението.  Данъкът върху недвижимите имоти, превозните средства и таксата за битови отпадъци се плаща на две равни вноски. Първата вноска..

публикувано на 04.02.25 в 12:00

Депутат от Видин настоява за спешен ремонт на път

Предвижда ли се рехабилитация на третокласния път , свързващ три села от община Макреш - Киреево, Раковица, Подгоре с град Кула и областния център Видин, попита от трибуната на Народното събрание депутатът от видинския регион Любен Иванов . Допълни, че пътят е единствен за 1500 души, които живеят в тези три населени места, защото другият третокласен..

публикувано на 04.02.25 в 11:53

Проектът за иновативен център във Враца получи одобрение от местния парламент

Общинският съвет във Враца разреши старта на проект, който ще превърне градът под Околчица в иновативен център от ново поколение. В бъдещия кампус, който ще бъде изграден на територията на бившето Ученическо градче, ще се подготвят млади експерти в областите енергетика и информационни технологии. На последното си редовно заседание местният..

публикувано на 04.02.25 в 11:21

Над 630 шофьори с превишена скорост са засечени за седмица в Монтанско

183 км в час е засечената най-висока скорост от шофьор през 2024 година в област Монтана . През изминалата седмица с превишена скорост камерите са снимали 637 нарушители на пътя. Шофьор, карал със 183 км в час, е най-високата скорост, с която е бил засечен водач на лек автомобил в област Монтана през изминалата година, отчетоха от КАТ. Това е..

публикувано на 04.02.25 в 10:41