Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април е първият в историята пилотиран космически полет - през 1961, на космонавта Юрий Гагарин с кораба "Восток". Полетът продължава 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света.
България е сред страните, които също могат да се похвалят с редица постижения в тази област, обясни за Радио Видин Валери Васев, зам. директор на Института по космически изследвания и технологии към БАН:
"България се явява като един от стожерите на космическите изследвания, като осемнадесета космическа държава, шестата страна в света, която е извела двама космонавти и третата страна, която е произвела космическа храна. България е първата страна, с чиято апаратура, така наречената оранжерия "СВЕТ" е отгледана първата пшеница от семе до семе. Това е един от най-трудните процеси, които се осъществяват в условията на безтегловност и в условията на космическото пространство."
Българската наука е създала и използва в космическото пространство повече от 200 апаратури и уреди, коментира още Валери Васев:
"С изстрелването на един мъничък апарат наречен П-1, апаратура, която е свързана изследването на йонното изследване на земната атмосфера е доказала, че работи. Защото, за да те признаят за космическа държава по конвенцията на ООН от 1965 година, трябва да си изстрелял в космоса не само научна апаратура, но тя трябва да работи и да е изпратила данни за обработка в научните среди. Общо взето ние поддържаме едно много голямо ниво. В момента България в космическите условия, които съществуват е изпратила и работят няколко апаратури", посочи Валери Васев.
"Повече от 150 научни апаратури и уреди защитават мястото на България сред първите, овладяващи истински и мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /на 19.02.22 беше изстрелян поредния български уред към МКС/ и с нашия уред за изследване на космическата радиация "ЛЮЛИН – МО", работим на орбита около далечния Марс, като в близко бъдеще се очаква нов наш уред да предаде специфична информация от самата повърхност на Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти до Луната и Марс", се посочва на сайта на Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките".
Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин. С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в..
Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин. "При позитивно решение каква реорганизация трябва да се..
С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в област Видин . Това предвижда доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране. Според документа комплексната цена на ВиК услугите от януари се предвижда да стане 4,72 лева за кубик. В момента тя е 4,48 лева. Управителят на водоснабдителното дружество Илко Илиев поясни, че..
Общо 120 души са обхванати от безплатния скрининг за диабет, организиран от Регионалната здравна инспекция във Видин . Продължават безплатните кардиологични прегледи, като от тях могат да се възползват 130 души на възраст над 40 години. Прегледите се провеждат в медицински център "Биомед". Крайният срок е 6 декември, обясни управителят д-р Пламенка..
Заключителен урок под надслов "Изследваме уроците на близкото минало" се проведе в ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин. Дванайсетокласници с профил "История" представиха свои разработки, като използваха метода на устната история и личния домашен музей с предмети от епохата на социализма. Те организираха импровизирана изложба, включваща книги, вестници,..
Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Монтана установи т ежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево . Отклонението е по съдържание на манган . Отклонението по показател манган е засечено във водна проба, взета от домакинство в ломското село Долно Линево. При норма 50 милиграма на литър, са отчетени 59, което е..
С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане. Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5.05 лв. за кубик от 1 януари иска Комисията за енергийно и водно регулиране. До сега жителите на..