Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирена Григорова: Вярата в чудеса крепи нашия народ

Снимка: Апостроф

Излезе от печат втората книга "Мистичните пътеки на България" на журналиста Ирена Григорова. С нея авторката повежда читателите на ново пътешествие из лековитите и чудотворни места, част от които са в българския Северозапад. 
Ирена Григорова се занимава с история повече от 30 години. В резултат на дългогодишната ѝ изследователска работа се раждат първите "мистични пътеки". Идеята се появява в началото на пандемията, а две години по-късно е факт втората ѝ книга, в която авторката разказва за 43 интересни и загадъчни обекта, част от които напълно непознати.

"В новата книга отново са чудодейни и лековити места, но този път има и няколко новооткрити светилища, които нито са изследвани от учените, нито са публикувани. Но пак идеята е чудеса, изцеление, защото мисля, че вярата в чудеса крепи нашия народ във всички тези години... Аз нямам никаква идея защо нашата земя е такава, ние само можем да я определим, че е такава, но защо не знам. Говорила съм с различни свещеници по въпроса какво прави една икона чудотворна и другите, които не са чудотворни. И тогава един от отчетата ми отговори и аз приех този отговор за моя отговор. Той каза: "Кой съм аз, че да изпитвам силата на Бог. Бог така е решил". Аз няма обяснение защо България  е такова място, нямам научно обяснение просто приемам, че Бог така е решил и коя съм аз, че да го изпитвам", каза авторката.

Мистичните пътеки стигат до Северозападна България, където Ирена Григорова е привлечена от лабиринта Пешкето край село Лиляче, неизследваното светилище Гълъбарника край Кунино, новооткритото светилище Пещта в землището на Ослен Криводол. Един от най-впечатляващите сред тях е тракийският светилищен комплекс при Ослен Криводол. 

"Там има скални рисунки каквито аз не съм виждала в България, даже и в света. Там е една изключително интересна рисунка на Богинята майка, на която обаче главата ѝ е като облак, което по принцип не е присъщо за изображенията на Богинята майка. Този обект според мен е черешката на тортата и за него много години ще се говори...", обясни Ирена Григорова.

За всички, които искат да преминат по мистичните пътеки на България и да посетят лично тези необикновени места,  освен техните истории авторката е поместила карта, която обозначава местоположението им и дава подробни инструкции как да се стигне до всеки от тях.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 18 юли 2024 слушаме духови оркестри – 2 част

Продължаваме да разглеждаме духовите оркестри с техните разновидности – днес се спираме на съставите в британски стил, на фанфарните оркестри с традиция от страните на Бенелюкса и брас бендовете от Ню Орлиънс. Говорим за връзките с джаза и как духовият оркестър и новият стил от зората на миналото столетие си взаимодействат; за социалната роля и..

публикувано на 18.07.24 в 09:00

Църквата в Градец ще отбележи храмов празник

На 20 юли във видинското село Градец ще отбележат храмовия празник на църквата "Свети пророк Илия" и Илинден. Това е една от малкото черкви в епархията, която носи името на свети пророк Илия. Тази година в Градец отбелязват и 170 години от построяването на първия християнски храм в селото. Повече за църквата и празника разказва Пролет Цолова,..

публикувано на 17.07.24 в 17:10

Археолог: Нужни са проучвания на крепостта край село Чичил

Необходима е поне 5-годишна програма за проучване на крепостта край село Чичил , която е късноантичната Кастра Мартис, за да бъдат разкрити останките от нейното минало величие и те да могат да се превърнат в център за посещения. Това каза проф. Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който преди няколко години прави..

публикувано на 17.07.24 в 16:35

Да отдадеш апартамента си под наем на туристи

В разгара на туристическия сезон , когато все повече хора пътуват, а хотелите са претъпкани, популярност набира краткосрочното отдаване и съответно наемане на имоти . Услугата, алтернативна на тази, предлагана от традиционните места за настаняване, е позната отдавна по света, а у нас става все по-популярна през последните години. Туристите, които..

публикувано на 17.07.24 в 15:35

Плажът при Ново село дава прохлада в горещините 

Полегат бряг, широка плажна ивица, чиста вода. Това са част от предимствата на плажа край Ново село , където през почивните дни търсят прохлада хора от различни населени места на Видинския край. Плажът е гордост за местните , които са убедени, че по-хубав по дунавското крайбрежие няма. Отчитат обаче и недостатъците му и търсят подкрепата на..

публикувано на 17.07.24 в 14:52

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00