Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подхранването във фаза "братене" е от значение за добива

Снимка: Радио ВИДИН

Какво е състоянието на пшеницата, в каква фаза от своето развитие е, стресирани ли са посевите от непостоянното време и как може да се преодолее този стрес, как правилно да подберем и приложим листните торове, които да гарантират високите добиви- за всичко това в "Земята, която ни храни" говорим с агронома и специалист по листно торене Маргарита Костова: 
Радио Видин: Как се развива пшеницата през тази година?
М.К. Най-общо може да кажем, че посевите са в добро състояние, но когато говорим професионално земеделие трябва да обърнем внимание на детайлите. Към момента пшениците са във фаза братене - това е фазата, в която трябва да се развият по най-добър начин късно появилите се продуктивни братя, да се осигурят хранителни вещества за залагането им и това, което е много важно- да се осигури достатъчно храна за изравненото развитие на продуктивните братя.
В края на фаза "братене" и начало на "вретенене" протичат етапи на органогенеза, през които се залагат дължината на класа, броят на класчетата и цветчетата. През този период храненето на растенията е от решаващо значение за залагане на по-дълъг клас с повече зърна, което определя добива на зърно. Наливането става за сметка на приетите от кореновата система хранителни вещества, на фотосинтезата на зелените части на растенията, а по-късно и на оттока на метаболити от вегетативната маса към класовете. 
Това е фазата, в която се залага добива. Комплексното листно подхранване балансира храненето, активира жизнените процеси и успешно работи за залагането на по-висок добив. 
Радио Видин: Има ли нещо по-различно тази година, какви са рисковете от стрес на посевите през пролетта?
М.К. Бързото изпарение на влагата концентрира почвените разтвори в горните слоеве и затруднява усвояването на хранителни вещества, а затрудненото почвено хранене води до проявява на хранителни дефицити. Ниските почвени температури (5-8°С) създават дисбаланс между дейността на корена и листата. Повишената жизненост на плевелните растения е силна конкуренция за културните растения, както за храна, така и за вода, светлина. Високите средноденонощни температури водят до сериозни нападения от патогени и неприятели по пшеницата и ечемика. Непостоянно време, суша, чести ветрове, обилни валежи, градушки - това са стресиращи фактори, които оказват негативно влияние върху развитието на растенията и изискват бърза намеса. 
Радио Видин: Какво може да се направи при такива стресови условия?
М.К  Изпитано и доказано от практиката решение е комплексният биостимулатор AMINO EXPERT® IMPULS. На първо място съставът му е съобразен с изискванията на растенията: има видимо повлияване на тургура и развитието на посева; братята се изравняват в развитието си с централното стъбло; заложените класове са с максимален брой класчета и зърна в тях. Второ - повлиява се цялостният здравен и имунен статус на посева и той има по-добра устойчивост при последващи засушавания и други стресове. 
Наблюдава се много по-бързо възстановяване след пролетните слани и бързо нормализиране на пролетната вегетация.
И трето, AMINO EXPERT® IMPULS доказано може да се прилага заедно с хербициди, инсектициди и фунгициди, като подобрява ефикасността им и спестява време и разходи.
В ход е вече хербицидната кампания. Хербицидите са изключително важни за опазване на посевите от плевели. От друга страна, хербицидите, като растителна отрова, могат да стресират културните растения при определени условия - температура, влага, вятър, температурни амплитуди и други фактори. Едновременното третиране с хербицид и стимулатор на "Екофол" е изпитано и доказано. То е икономически по-ефективно, намалява стреса върху културните растения и едновременно с това им осигурява необходимите хранителни елементи. 
Отличната смесимост и съвместимост на листните торове и биостимулатори на Екофол с регистрираните при различни култури пестициди е доказана и в земеделската практика. 
Радио Видин: Кое гарантира действието на AMINO EXPERT® IMPULS?
М.К. Ако трябва да кажем с една дума - това е неговата комплексност. Иначе- съдържа азот, магнезий и всички микроелементи в усвоимата им форма, аминокиселини, фитохормоните ауксин и цитокинин, органика, прилепител и омокрител. 
Само комплексът от хранителни елементи, аминокиселини и фитохормони на растежа може да стимулира развитието на кореновата система, първичното и вторично включване на азота (внесен с почвеното торене) в метаболизма, а чрез микроелементите да се активират ензимите както на храненето, така и на фотосинтезата и дишането. 
Нанесеният върху листата комплекс от хранителни елементи се поглъща бързо и с нисък разход на енергия, включва се директно в метаболизма и успешно стимулира развитието.
Прилагането на продукта не допуска проява на дефицити, защото съдържа магнезий, манган, бор, цинк, молибден, мед, желязо в усвоима форма, а при вече изявени проблеми, много бързо се постига преодоляването им. 
С нашия продукт са третирани над 9 000 000 дка в България, а от миналата година с него работят при полски култури и в Румъния и Украйна.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18