"Аз си мисля, че все още никой не може да обясни този проблем", обясни Петя Русинова, която със съпруга си са собственици на 89 кошера. След тази зима обаче, са останали само два. Сега семейството се двоуми дали изобщо има смисъл да възстановяват пчелните семейства.
"Това, което четем и в световните медии, и което коментират и пчеларите в Селановци е, че пчелните семейства напускат кошерите без видима причина. Без да може да се обясни къде отиват и какво се случва с тях. Интересното е, че кошерите са пълни с мед. Не е причината в това, че пчелите гладуват, не е причината и че в кошера са влезли някакви акари или мишки. Кошерът си е там, но пчелното семейство го няма. Няма и умрели пчели... В интерес на истината този процес от години се наблюдава в цялата страна - на различни места с различна сила. Миналата година споменаваха Плевенско и Източна България. Тази година категорично всички пчелари в Селановци са засегнати и сочат, че проблемът е много голям. Говорим, че на места и на 100% са изчезнали пчелите. Няма значение къде в района се намират кошерите - дали са близо до Дунав, дали са в домашна среда, дали са изнесени извън населеното място или близо до нивите, където се пръска - всички са засегнати. Просто пчелите ги няма. В Селановци пчеларството е традиция. Оттук е и един от пчеларите на годината, хора, които развиват пчеларство на промишлена основа. Потърсихме информация, събраха се пчеларите и решиха да изпратят проби от пчели, намерени мъртви в кошерите, за да могат да бъдат изследвани. Най-различни теории има - като се започне от оста на земята и смяната на магнитните полюси и се стигне до това, че е възможно някакви прилепители на това, с което се пръска, да въздействат на пчелите. Факт е, че се споделят различни идеи и че притеснението е много голямо. При 90 - 100 кошера например, в които са вложени много средства и труд се оказва, че са останали само 2-3 и инвестицията е пропаднала... В нашето семейство сега ситуацията е такава - това, което е произведено през миналата година ще бъде продадено и нещата ще приключат. Колебаем се дали да тръгнем отначало, защото разочарованието е много голямо. Моят мъж казва: "Аз няма да ходя в района при кошерите, защото ме боли сърцето, като мина край тях". Нашите кошери не са застраховани и засега сме приключили поне с идеята за такъв бизнес...
Как започва всичко? Още през есента забелязахме, че пчелите започнаха да излитат. Първото предположение беше, че са излетели защото зимата беше топла, но аз не вярвам в това. Аз не съм компетентна по въпроса, защото не съм специалист, говоря като човек, за който това е семеен бизнес и който се оказва, че не върви. И за това не са виновни нито войната, нито ковид-пандемията.
Проблемът не е от вчера, години наред в различни краища по света сигнализират за изчезнали пчелни семейства. На този етап обаче никой не дава точен отговор и точна причина за това поведение на пчелите. Не знам и какво се случва с пчелният рояк, когато напусне кошера. Предполагам, че пчелите умират, защото по някаква причина не могат да намерят обратния път към кошера. Тук би могло това да е и на магнитна основа, те да не намират пътя обратно. Интересното е, че не намираме и умрели пчели, както например ако са натровени от нещо. Не мога да твърдя и че за това е виновно пръскането по нивите с пестициди. Защото това би означавало пчелата да е умряла вътре в кошера.
Просто ги няма.Така както казват, че в Бермудския триъгълник ги няма хората по корабите, така Селановци се оказа нашия Бермудски триъгълник за пчелите... "
"Ако пчелите изчезнат от лицето на Земята, на човека ще му останат четири години живот", предрича Алберт Айнщайн много години преди проблемът да стане глобален. Изчезването на пчелите е едно от най-опасните днес явления, което може да доведе до апокалиптични последици за живота на цялата планета. Основната им роля в природата е да спомагат за опрашването на хиляди видове растения. 91 от 100-те най-популярни растителни храни, с които се изхранва 90% от световното население, разчитат на "услугите" на пчелите, за да съществуват.
Изчезването им би причинило огромен срив във флората и биоразнообразието на Земята, и би лишило голям брой животни от храна.
И въпреки, че не може да бъде даден еднозначен отговор относно причината за изчезването им, двете най-очевидни причини за това остават глобалното затопляне и увеличаване на генетично модифицирани храни. Установено е, че тези храни могат да произвеждат цветен прашец, който да е смъртоносен за пчелите. А глобалното затопляне спомага за разпространението на плесени и кърлежи, които също са токсични за тях.
Която и да е причината, не можем да отречем участието на човека. Ето защо, добре е да преосмислим някои свои действия, ако искаме светът да се запази такъв, какъвто го познаваме.
Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...
В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..
От 11-и до 15 ноември шофьорите ще могат да проверят напълно безплатно готовността на своя автомобил за зимата в пунктовете на Съюза на българските автомобилисти (СБА) във Видин и Белоградчик. Прегледите са спомагателна част от традиционните полицейски операции и засилен контрол по пътищата - т.нар. акция "Зима". Тя ще протече в традиционните..
Днес си припомняме личността на проф. Лука Йоцов , който е родом от Враца . Поводът да ви разкажем за него е 145-годишнината от рождението му, която се навърши в края на миналия месец. За корените на неговото семейство научаваме от Мая Антова от отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Враца: "Той принадлежи от голямата..
Слушатели сигнализираха в Радио ВИДИН, че за октомври са заплатили две сметки за ток. Проверихме в анкета сред видинчани получили ли са две фактури за използваната електроенергия миналия месец и дали са информирани предварително за това: "Този месец съм платила две сметки за ток... Две платих... Не знам, не го плащам аз у дома... Получила съм..
Днес в рубриката "Похвали се, оплачи се" ще ви разкажем една история за доброто дело. Тя е за Радослав Рачев от Видин , който се занимава с декоративни бои и мазилки. Мъжът дари 315 лева, които е получил като заместник-председател на Секционна избирателна комисия в село Макреш на последните избори, на детското отделение на МБАЛ “Света Петка“ в..
Джо Долaн е може би най-успешният ирландски певец, който четири десетилетия присъства с песните си в топ 10 на музикалните класации. Той добива световна популярност през 1969 година, когато застава начело на класациите в 14 страни по света с песента си "Make Me An Island". Джо става много популярен в Ирландия и сред ирландските емигранти в други..