Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сърните - едни необичайни домашни любимци

9
Снимка: личен архив Елина


В белоградчишкото село Стакевци имат ферма с най-различни животни - от котки, кучета, всякакви пернати, зайци, кози, овни, магаре, коне, крави, до 4 сърни и 2 сръндака. За тях се грижат Елина Тодорова и нейното семейство. Сърните са най-необичайните домашни любимци, които имат във фермата и които човек може да има по принцип. Зорка, Герка и сръндака Симо имат имена, докато другите не са кръстени. 


"В началото ги кръщавахме, но в един момент ни дойдоха доста имена за запомняне, тъй като ние отглеждаме много животни в нашата ферма и в един момент спряхме да ги кръщаваме", споделя Елина.


Сърните са доста страхливи същества и в природата често стават жертва на хищниците. Поради тази причина голяма част от живота им преминава в това, да се крият в горите и да се пазят от тях.


"Не зная дали може да кажем, че не живеят много спокойно, но при нас нямат такива заплахи. Мили и деликатни същества са и въпреки, че са диви животни, когато са отгледани от хора, се привързват много към тях", казва Елина и допълва: "Нас ни приемат като родители може би, все пак знаят че от нас получават грижи и храна. Към непознати хора са доста внимателни и се плашат, но въпреки това са и много любопитни. Когато дойде някой непознат човек, винаги се приближават да го подушат. Животните по този начин запомнят и разпознават хората, по миризмата им. Но когато усетят, че е някой непознат човек веднага бягат."


Храната която им дават е разнообразна - жито, царевица, сено, всякакви плодове и зеленчуци, като най-любими са им ябълките, особено когато им дават от ръка. Обичат много и хляб, също така да ядат орехи. През пролетта и лятото обожават свежа зеленина. Фаворит им е акацията.


"Храним ги добре и резултата е положителен. Всеки ден им берем клончета, знам че много важно за храносмилането им да хапват и по-твърди неща, затова обичат особено клончета - за стомахчето им е добре... Две от женските сега са бременни и след около месец очакваме да родят, очакваме бебенца. Те раждат обикновено в края на май, началото на юни", разказва Елина. 


В природата сърните обикновено раждат по едно бебе, особено когато стават майки за първи път. Една от сърните обаче миналата година е родила две, което е знак, че я отглеждат добре и живее в спокойни условия.


Сърните и сръндаците живеят в пълна хармония с останалите животни във фермата.


"Много мила гледка е понякога да видиш как на едно място се хранят сърнички, всичките птици, зайци и котки и нямат абсолютно никакъв проблем в общуването по между си... Имам една интересна история. Първата сърничка - Зорка, когато беше по-мъничка, в същия момент ни се родиха и малки котенца и тя си стана най-добра приятелка с едно от котетата. Бяха си постоянно заедно, котето спеше върху нея и тя си го близваше, да го къпе, да му се радва. И е много интересно как животните явно също си имат предпочитания и могат да създават приятелства, дори едно диво животно като сърната може да бъде най-близко с една котка", разказва Елина.


"Всички често грешат, особено децата, че мъжкото на сърната е елен. Не, мъжкото на кошутата е елен, докато на сърната е сръндак. Сърните и сръндаците са по-мънички от елените и кошутите. Имат и някои други разлики, но това е важно да се знае. Освен, че са по-дребни от елените, сръндаците също имат доста по-малки рога. Сръндаците сменят рогата си всяка година – късно есента падат, а през пролетта им израстват нови. В началото са покрити с мъхче. Ние си пазим няколко рогчета от нашите сръндаци, намерени във фермата", разказва Елина. 


Освен, че гледат много животни във фермата, семейството на Елина живее извън селото, в непосредствена близост до гората, затова ферма се намира на много диво място. 


"Много е интересно как други сърни и сръндаци, които живеят в гората, идват да общуват с нашите. Ние сме ги виждали и много често ги чуваме, особено мъжките. Когато дойде размножителния период, постоянно има някой мъжки покрай фермата и го познаваме по звука, който издава. Аз преди да започнем да ги отглеждахме, не познавах този звук, който издава сръндака. Той е много интересен и особен, мога да го сравня с лай на прегракнало куче може би", споделя Елина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30

Златотърсачите се събират на Национален събор край Враца

Златотърсачите на самородно злато ще се съберат на Национален събор тази събота, 3 август, в местността Леденика във Врачанския Балкан. Проявата е най-голямата по рода си у нас. Освен хора от цялата страна, се очакват гости и от други европейски държави. В рамките на събора са предвидени различни състезание за мъже, жени и деца, обясни за Радио..

публикувано на 01.08.24 в 15:50

Парад на ретро автомобилите за осми път във Видин

За осми пореден път  Видин става притегателно място за ретро автомобили. Ретро парадът   "Vintage Vehicles Vidin 2024"  е част от културния календар на Община Видин и   всяка година привлича все повече гости, не само от Видин и областта, но и от други градове, дори от чужбина. Събитието наистина е колоритно, различно и открояващо..

публикувано на 01.08.24 в 13:05