Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сърните - едни необичайни домашни любимци

9
Снимка: личен архив Елина


В белоградчишкото село Стакевци имат ферма с най-различни животни - от котки, кучета, всякакви пернати, зайци, кози, овни, магаре, коне, крави, до 4 сърни и 2 сръндака. За тях се грижат Елина Тодорова и нейното семейство. Сърните са най-необичайните домашни любимци, които имат във фермата и които човек може да има по принцип. Зорка, Герка и сръндака Симо имат имена, докато другите не са кръстени. 


"В началото ги кръщавахме, но в един момент ни дойдоха доста имена за запомняне, тъй като ние отглеждаме много животни в нашата ферма и в един момент спряхме да ги кръщаваме", споделя Елина.


Сърните са доста страхливи същества и в природата често стават жертва на хищниците. Поради тази причина голяма част от живота им преминава в това, да се крият в горите и да се пазят от тях.


"Не зная дали може да кажем, че не живеят много спокойно, но при нас нямат такива заплахи. Мили и деликатни същества са и въпреки, че са диви животни, когато са отгледани от хора, се привързват много към тях", казва Елина и допълва: "Нас ни приемат като родители може би, все пак знаят че от нас получават грижи и храна. Към непознати хора са доста внимателни и се плашат, но въпреки това са и много любопитни. Когато дойде някой непознат човек, винаги се приближават да го подушат. Животните по този начин запомнят и разпознават хората, по миризмата им. Но когато усетят, че е някой непознат човек веднага бягат."


Храната която им дават е разнообразна - жито, царевица, сено, всякакви плодове и зеленчуци, като най-любими са им ябълките, особено когато им дават от ръка. Обичат много и хляб, също така да ядат орехи. През пролетта и лятото обожават свежа зеленина. Фаворит им е акацията.


"Храним ги добре и резултата е положителен. Всеки ден им берем клончета, знам че много важно за храносмилането им да хапват и по-твърди неща, затова обичат особено клончета - за стомахчето им е добре... Две от женските сега са бременни и след около месец очакваме да родят, очакваме бебенца. Те раждат обикновено в края на май, началото на юни", разказва Елина. 


В природата сърните обикновено раждат по едно бебе, особено когато стават майки за първи път. Една от сърните обаче миналата година е родила две, което е знак, че я отглеждат добре и живее в спокойни условия.


Сърните и сръндаците живеят в пълна хармония с останалите животни във фермата.


"Много мила гледка е понякога да видиш как на едно място се хранят сърнички, всичките птици, зайци и котки и нямат абсолютно никакъв проблем в общуването по между си... Имам една интересна история. Първата сърничка - Зорка, когато беше по-мъничка, в същия момент ни се родиха и малки котенца и тя си стана най-добра приятелка с едно от котетата. Бяха си постоянно заедно, котето спеше върху нея и тя си го близваше, да го къпе, да му се радва. И е много интересно как животните явно също си имат предпочитания и могат да създават приятелства, дори едно диво животно като сърната може да бъде най-близко с една котка", разказва Елина.


"Всички често грешат, особено децата, че мъжкото на сърната е елен. Не, мъжкото на кошутата е елен, докато на сърната е сръндак. Сърните и сръндаците са по-мънички от елените и кошутите. Имат и някои други разлики, но това е важно да се знае. Освен, че са по-дребни от елените, сръндаците също имат доста по-малки рога. Сръндаците сменят рогата си всяка година – късно есента падат, а през пролетта им израстват нови. В началото са покрити с мъхче. Ние си пазим няколко рогчета от нашите сръндаци, намерени във фермата", разказва Елина. 


Освен, че гледат много животни във фермата, семейството на Елина живее извън селото, в непосредствена близост до гората, затова ферма се намира на много диво място. 


"Много е интересно как други сърни и сръндаци, които живеят в гората, идват да общуват с нашите. Ние сме ги виждали и много често ги чуваме, особено мъжките. Когато дойде размножителния период, постоянно има някой мъжки покрай фермата и го познаваме по звука, който издава. Аз преди да започнем да ги отглеждахме, не познавах този звук, който издава сръндака. Той е много интересен и особен, мога да го сравня с лай на прегракнало куче може би", споделя Елина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20

Ученици от Раковица гостуваха за ромската Нова година в посолството на Австрия

Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..

публикувано на 20.01.25 в 09:50