Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инфлацията у нас и в чужбина- говорят потребителите

Снимка: БГНЕС

Официалната статистика сочи, че инфлацията днес в България е скочила до 12 % и всеки разбира това по джоба си. Покупателната ни способност през последните месеци рязко намаля, а справка показва, че само през октомври 2008 инфлацията е била по-голяма в сравнение с тази днес.

Цената на хляба например се е повишила с 18 % за година, млякото - с 13 %, зеленчуците - 24 %, хранителните продукти приблизително с 14 %. Около 23,5% е ръстът на цените пък в сравнените с миналия Великден, по данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Агнешкото месо поскъпва с около 23,2%, а при яйцата увеличението е около 35%, в сравнение с миналата година. Брашното и олиото са другите два продукта, които са се покачили значително. Официално промяна има в цените на над 800 стоки и услуги.

Сред тях е и цената на бензина, която се твърди, че е най-ниската от страните в ЕС. Дори да е така, еднаква ли е покупателната ни способност с тази в другите страни и защо синдикатите искат въвеждането на Индекс на покупателната способност.

Проверяваме ситуацията в няколко страни от ЕС, сред които и Румъния, с която бяхме приети едновременно в общността и където от началото на годината горивата и електроенергията поскъпнаха.  

Минималната работна заплата в Румъния е 2550 леи или 515,21 евро, обясни Генади Вельов, който провери цените на основни стоки и услуги в един от големите румънски градове- Крайова, дни преди Великден.

"За да влезеш в Румъния ти трябва винетка за лекия автомобил. Това беше първото нещо, което си закупих... Цената на винетката е около 6-7 лева. Толкова струва винетката в Румъния, която е седмична. За сравнение, в България винетките са доста по скъпи- минималната винетка, мисля че е уикенд винетката, която е около 20 лева... В момента минималната работна заплата в Румъния е малко над 500 евро, а влязохме успоредно в ЕС, дори в един момент ги изпреварвахме... В Крайова обядвахме в ресторант в търговски център и мога да сравня с цените в България, защото там ядох това, което ям и в България. Там е доста по-евтино. Ако трябва да съм точен, трима човека се наядохме за около 20 лева без да се лишаваме... Бензинът там е с малка разлика над нашите цени. Разбира се, стойностите са динамични- на някои места е по-евтино, на други пък по-скъпо. Зависи от мястото на самата бензиностанция, но над 3 лева са горивата там. И в България е така в момента. Тяхната работна заплата обаче е по-висока, така че спрямо доходите, цените едва ли се усещат така, както е у нас... Цените на храните не се различават особено от българските. Това, което видях в големите супермаркети е, че цените са съпоставими с българските... Докато пътувах ми направи впечатление, че почти всяка къща е с направен покрив, което означава, че някой го поддържа. Нямаше изоставени къщи, нямаше обрасли дворове. И там има малки населени места, но не са така обезлюдени като при нас."

Италианците са изправени пред опасността да прекарат едно дълго и горещо лято, след като правителството реши почти да изключи климатиците в обществените сгради, за да пести енергия и да намали зависимостта си от руския газ, предаде Ройтерс.

При нас имаше и голям проблем с горивата, обясни Мария Стефанова от Скафати, град в Южна Италия. Хранителните стоки там също са повишили цените си:

"В Италия олиото е 1.70 евро литъра, като преди това беше 1.20 -1.25, което беше нормалната, поносимата цена. Преди пандемията беше 99 цента, до 1 евро. При 1.10 започнахме всички да подскачаме, че е много скъпо. Другите храни също повишиха цената си. Основната храна на италианеца- пастата, вдигна цената си, защото брашното поскъпна. Хлябът също се вдигна доста. Значи той беше 2.50 за кг, в момента е 3 евро на кг... Газът също вдигна цената си. Последната бутилка, която купихме беше 25 евро, сега е 30. Значи като дойдат сметките със сигурност ще се гледаме смутени, ама няма как..."

В Испания от месеци сме изправени пред силно ускоряване на инфлацията в резултат на напрежението на пазарите от възстановяването на икономиката след COVID-19. Инфлацията засяга най-вече цените на електроенергията. Сега това положение се утежнява и от войната в Украйна и санкциите срещу Русия, довели до скок на цените на газа, петрола, някои суровини и хранителни продукти, обясни Стоянка Колева от Барселона. В страната бе потвърдена рекордна инфлация от 9.8% за март 2022 година- най-високото равнище от 37 години насам.

"Увеличението на цените на горивата и бензина е доста чувствително, но някак е спокойна обстановката. Чувам как в България хората се оплакват, че цените са поскъпнали двойно и нагоре. Тук не е така. По-спокойни са нещата, някак по-плавно става поскъпването, не е така рязко, не е така голямо увеличението, за да предизвика у хората голямо притеснение. Но наистина има увеличение, отразява се абсолютно на всичко. Започна се най-напред от цените на олиото, но нито е имало липса, нито кой знае колко е това увеличение. Даже ми се струва, че има някои стоки, които в България са много по-скъпи, отколкото тук... Все пак има притеснение сред хората, има стрес, тъй като заплатите не са големи. Испания се знае, че не е най-социалната държава... Специално за бензина, цената, която е определена в момента от държавата, при зареждане на бензиностанцията за всеки литър трябва да се намали с 20 евроцента. Това е помощта от държавата, която се дава за потребителите..."

Инфлацията в Германия достигна рекордните 7,3 процента - нещо невиждано в последните 40 години, пише Дойче веле. Основен фактор са цените на горивата, но и цените на храните, които растат с всеки изминал ден, обясни Мариана Миткова от Франкурт:

"Цените на горивата тук започнаха постепенно да се увеличават, първоначално с по 10 цента, нормалното беше някъде от 1.50-1.60 евро за литър бензин, като постепенно стигна до 2.30 преди около две седмици и после започна да намалява. Към днешна дата варира. Тази сутри на бензиностанцията във Франкфурт беше 2.17, а на връщане беше 1.96. Разбира се цените зависят не само от това дали зареждаш сутрин или вечер, ами и от коя бензиностанция купуваш бензина. Сутрин цената обикновено е по-висока, а вечер спада. Разликата между бензина и дизела е малка, плюс- минус 10 цента... Цените на основните хранителни стоки също поскъпнаха. След започването на войната в Украйна изчезна брашното и олиото.  Преди да изчезнат обаче, те също повишиха цената си. За миналата година нормалното брашно беше 39 цента за кг. След това постепенно се покачи на 45 цента и след това аз започнах да губя връзката, защото не купувам брашно често. Другите хранителни продукти обаче, като месата и хляба, вдигнаха цената си. Всичко обаче стана постепенно, не е имало скок в цените... Преди 1 седмица правителството взе решение, заради увеличението на цените на горивата, цената на месечната карта за целия градски транспорт да бъде 9 евро. Иначе месечната карта е от порядъка на почти 90 евро. Така се компенсира поскъпването на горивата за градския транспорт... Взето е също решение за еднократна помощ, както когато започна пандемията ни дадоха еднократна помощ от 600 евро, сега решението е за еднократна помощ от 300 евро. До края на юни трябва да покрие всички служители и работници. Т.е, те да са получили тези пари по сметките си... Сега говорят, че ще се вдигне и минималната тарифна ставка от 8.50 евро на 12.50 евро, доколкото знам..."  

Ha тepитopиятa нa Eвpoпeйcĸия cъюз мeceчни минимaлни зaплaти пoд 1 000 eвpo пoлyчaвaт гpaждaнитe нa 13 cтpaни, a нaд 1 500 eвpo в шecт дъpжaви. Toвa пoĸaзвaт дaннитe eвpoпeйcĸaтa cтaтиcтичecĸa cлyжбa Еurоѕtаt зa янyapи 2022.

Cpeд 13-тe дъpжaви дъpжaви члeнĸи c нaй-ниcĸи минимaлни зaплaти пoпaдa и Бългapия -332 eвpo. Cтpaнaтa ни e c нaй-ниcĸa минимaлнa зaплaтa в цeлия cъюз. Cpeд тяx също ca Лaтвия cъc cpeднa минимaлнa зaплaтa oт 500 eвpo, Pyмъния -515 eвpo, Унгapия -542 eвpo, Xъpвaтия -624 eвpo, Cлoвaĸия 646 eвpo, Чexия 652 eвpo, Πoлшa 655 eвpo, Гъpция -774 eвpo, Maлтa 792 eвpo и Πopтyгaлия- 823 eвpo.

B двe cтpaни члeнĸи зaплaтитe ca мaлĸo нaд 1 000 eвpo. Toвa ca Cлoвeния cъc cpeднa минимaлнa зaплaтa oт 1074 eвpo и Иcпaния- 1126 eвpo.

B ocтaнaлитe шecт дъpжaви в Eвpoпeйcĸия cъюз минимaлнитe зaплaти ca нaд 1500 eвpo нa мeceц. Bъв Фpaнция минимaлнaтa зaплaтa e 1603 eвpo, в Гepмaния -1621 eвpo , в Бeлгия -1658 eвpo, в Xoлaндия -1725 eвpo, в Иpлaндия- 1775 eвpo и в Люĸceмбypг -2257 eвpo.

От 1 aпpил минимaлнaтa paбoтнa зaплaтa в България стана 710 лeвa. Ho дopи и c тeзи пpoмeни, ние отново ocтaнахме дъpжaвaта c нaй-ниcĸa минимaлнa зaплaтa нa тepитopиятa нa Eвpoпeйcĸия cъюз.

Подробности по темата и целите интервюта- в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45