Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските управници отказват да проумеят, че духовността обединява и дава самочувствие

Владимир Зарев: Може да сме малобройна нация, но не сме малка такава

Дните на правителството са преброени, ако не започне да се интересува от националния интерес

Снимка: БГНЕС


На 24 февруари руската армия нахлу в Украйна, давайки началото на най-големия военен конфликт през настоящия век. Вече над 2 месеца българското правителство продължава да запазва пасивната си позиция, неуспявайки да достигне до консенсус по отношение на евентуалната военна помощ. 

Недалновидна ли е българската политика по отношение на войната в Украйна? Защо военният конфликт се превърна в поредната разделителна линия за българското общество? По темата разговаряхме с писателя академик Владимир Зарев, автор на десетки книги, носител на ордена "Стара планина" първа степен за заслуги в областта на културата и изкуството, син на известния историк и литературен критик от Видин акад. Пантелей Зарев.

Радио ВИДИН: Защо войната се превърна в поредната разделителна линия за обществото?

"Всяка война е най-отвратителното и глупаво нещо, което може да сполети човешката цивилизация, особено днес, когато оръжието имат такава изтребителна способност, а всяка такава война заплашва световния мир, цялата човешка цивилизация, съществуването на човешкия разум. Тази война беше започната от диктатор - Путин, който държи властта в Русия повече от 16 години, смачква всяка опозиция, разправя се с всеки враг категорично и неморално. Западът също има огромна вина за тази война. Можеше да отстъпи малко и така това събитие нямаше да се случи. Никак не е добре една ядрена държава, мощно ядрена държава, да бъде притискана все повече и повече, да бъде набутана в ъгъла. Помним какво се случи след Първата световна война, след унизителния Ньойски договор, в който по същия начин Германия беше вкарана докрай в ъгъла. След това тя предизвика, за да възвърне себе си, тази касапница, която беше Втората световна война. Ето защо си мисля, че наистина най-разумно е тези две противоборстващи сили да се разберат помежду си. Що се отнася до българското общество - то винаги, още от Освобождението, е било разделено от тази червена линия на русофили и русофоби. Това са хора, които са си давали сметка за това, което Русия е направила благотворно за нас, за Освобождението, което ни носи, но има и друга част от обществото, което помни и злините на Русия. По време на Сръбско-българската война тя отегля своите офицери, а тогава най-високият чин в нашата армия е капитан. За всички е ясно, че тя е защитавала и борила най-вече, говоря за управниците, за официалната политика, за собствените си интереси - да излезе на Проливите, на Босфора и Дарданелите. Това противопоставяне в българското общество никак не е добре. Не води към добро. Особено в тези дни, в тези мигове, на наистина тотално разделение, че продължават щетите, нанесени от ужасната болест COVID-19, че самата война взриви финансовите и икономическите възможности не само на Русия, но и на цяла Европа. Фактически от това противопоставяне никой няма да спечели. България и българските управници трябва много сериозно да се замислят преди да вземат прекалено категорична страна. Цялата ни национална история учи, че винаги когато по този начин ние сме се закачали към някаква уж хуманна и справедлива кауза - България след това много е страдала. Това води до две национални катастрофи. Българският народ губи 2/5 от земите си. България е единствената страна, която граничи със себе си".

Радио ВИДИН: Защо самите ние продължаваме непрестанно да повтаряме, че сме малка страна? Това не отговаря на истината.

"Това се дължи главно на ниското самочувствие на българските управляващи. Те с право имат ниско самочувствие, защото общо взето това са едни неподготвени хора, доста големи дилетанти с огромно самочувствие. Някак са склонни да поемат отговорности пред други сили - пред ЕС, например, но противоречащи на националните ни интереси. Просто е необяснимо защо българските управляващи днес са готови да жертват Македония в името на някакви собствени и лични подбуди. Темата се развива неблагоприятно. Очевидно има някакви тайни споразумения между сегашните управляващи и ЕС, който бърза по свои причини да вкара в НАТО и най-вече в ЕС всички балкански страни".

Радио ВИДИН: Винаги твърдите, че духовността ще спаси българския народ. В последните години сякаш тази духовност все по-слабо ни крепи, такива са впечатленията ми.

"Това е въпрос и на национална политика. Бях удивен, когато научих, че беше обещано за култура да се отделя поне 1 % от националния доход. Падна после на 0.8 %, а сега май парите са намалени до 0.6 %. Това е крайно недостатъчно да крепи читалищата, да крепи библиотеките. За киното са недостатъчни парите, за книгоиздаването, за националната ни литература, която поддържа духовността на една нация. Националната духовност е тази, която поддържа самочувствието на хората, на българина, че не сме малка нация, че може да сме малобройна, но не сме малка нация. Ние сме голяма нация, която има огромно присъствие в европейската история. България има държава от 681 година - от основаването си. Тогава не са съществували нито Франция, нито Германия, когато цяла Европа е разпокъсана на отделни кралства, но нас ни има. Духовността е това, което обединява нацията. За разлика от много неща, които разединяват нацията, духовността слепя, създава усещането за общност, за единение, затова че сме един народ с единни цели, с единен копнеж по нашето бъдеще. Нашето разбирателство, нашето единение, то е в духовността. Това българските управници упорито не желаят да проумеят".

Радио ВИДИН: Когато разговаряхме преди Коледа, вие бяхте дори ентусиазиран от новата политическа класа. Долавям обаче разочарование във вашите думи сякаш.

"Аз съм разочарован по много прости причини. Изпитвам чувство, че това правителство, което обещаваше страшно много и най-вече категорична, ясна и непреклонна борба с корупцията по високите етажи на властта, всъщност не прави нищо. Не прави нищо, за да овладее инфлацията. Не прави нищо, за да укроти цените на горивата. Убеждават ни, че цените ни са най-ниски в Европейския съюз, но защо не правим сравнение със стандарта на живот? Най-скъпите цени, непостижими за обикновения гражданин. Ако това правителство, което дойде със светли, перспективни и обещаващи идеи, не направи нищо в близките месеци за спасение на българския народ, то неминуемо ще си отиде. Всяка сутрин се моля на свети Иван Рилски да спаси българския народ от изчезване. Тази перспектива е много вероятна. Тя седи надвесена над нас като Дамоклев меч".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45