Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мистериозен хепатит - търсят се причинителите

Снимка: Радио Видин


Случаи на тежък хепатит при малки деца отчитат от началото на годината здравни специалисти от различни държави по света. Досега се съобщава за близо 200 засегнати деца, повечето от тях във Великобритания. В нито един от тези случаи не е доказан някой от познатите хепатитни вируси. С вирусолога от БАН проф. Радостина Александрова говорим за възможния причинител: 

"Хепатитът си е хепатит, това е възпаление на черния дроб. Причините могат да са различни, но най-често е вирус - вирусите Хепатит А,В,С,D,Е... Може да бъде и друга причината- токсини, автоимунен хепатит... Това, което направи впечатление, е появата на тежък хепатит при малки деца- нещо, което много рядко се случва. За първи път такъв ръст е забелязан в Шотландия, британската служба за здравна сигурност започна да разследва какво се случва... СЗО съобщи за поне 191 случая на такъв хепатит при малки деца- на възраст от 1 месец до 16 години, във Великобритания случаите са 111, децата са основно под 5 години. В повечето случаи се стига до пълно възстановяване, но в 17 случая се е стигнало до трансплантация и има поне един смъртен случай. В нито един от случаите не е доказан някой от хепатитните вируси, което означава, че става дума за друг вирус. Основното подозрение е, че това е аденовирус тип 41... Познаваме повече от 50 типа аденовируси, но най-често те предизвикват заболявания на дихателната система- настинки, понякога пневмонии, понякога могат да бъдат свързани с конюнктивити, цистити... аденовирус тип 41 основно предизвиква гадене, повръщане, диария, температура и изключително рядко хепатит и то само при хора, чиято имунна система не може да функционира нормално... Но според специалистите има още нещо..."

Случаи на мистериозния хепатит, който засяга малки деца, са установени в над 10 държави по света. Досега не е известен неговият причинител. Възможно ли е това да е SARS-CoV-2? 

"SARS-CoV-2 би могъл да предизвика хепатит, но това също се случва изключително рядко... Специалистите предупреждават, че винаги, когато има пандемия, в каквато сме в момента, или активно разпространяващ се вирус, който може да инфектира различни видове клетки, може да има връзка... Възможно ли е да има комбинация от вируси или съвсем нов вирус- това са въпроси, на които ще се търси отговор, но няма да е толкова лесно... Предстоят сериозни проучвани, включително и да се търсят някакви токсини, лекарства, фактори на околната среда- нещо, което обединява тези деца, а те са в цял свят... Специалистите предполагат, че броят на случаите ще се увеличи, защото и детските лекари с с едно много насочено внимание за такива необичайни случаи на хепатит... Поставен е въпросът и за автоимунен хепатит, но той е много рядък... По всички възможни сценарии се работи, учените ще продължат да работят до изясняването на случая". 

Проф. Александрова коментира и има ли специфично лечение срещу новия хепатит и как да се предпазим от него: 

"Няма, тъй като не знаем кой е неговият причинител, но медицината и лекарите разполагат с достатъчно средства, с които да могат да помогнат на организма да може да се справи. Черният дроб има уникални възможности за самовъзстановяване. Много е важно да се спазва "хигиена на кашлицата" и миене на ръце- това е много важно, и ако някой не се чувства добре и кашля, да използва кърпичка, да кашля в лакета си, като цяло да имаме едно наум в този случай... " 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Съгласувателни процедури бавят ремонта на видинския катедрален храм

Изключително бавно вървят ремонтно-реставрационните дейности по сградата на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин. Причината - сложността на възстановителните работи и съгласуването с Националния институт за недвижимо културно наследство на всяка процедура, обясни експертът по управление на собствеността и финансов ревизор във Видинснска света..

публикувано на 31.07.24 в 16:30

Започва новият археологически сезон в Рациария

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. Археолози започнаха спешни спасителни разкопки в най-големия некропол на Рациария 400 000 лева са осигурени от..

публикувано на 31.07.24 в 16:14

"Опера на върховете" за девета година в Белоградчик

В края на тази седмицата стартира деветото издание на Фестивала "Опера на върховете" на  Белоградчишките скали. Тази година фестивалът се провежда под мотото "100 години от смъртта  на Джакомо Пучини и 165 години от рождението му", затова в програмата са включени негови произведения, каза пред медиите  акад. Пламен Карталов- директор на..

публикувано на 31.07.24 в 16:00

платена публикация
Сватбени традиции и обичаи в България

Сватбата е един от най-важните и вълнуващи моменти в живота на всеки. В България, този специален ден е изпълнен с богатство от традиции и обичаи, които придават уникалност и колорит на събитието. Тези ритуали са красиви и символични и носят със себе си дълбок смисъл и връзка с миналото. В тази статия ще разгледаме някои от най-интересните и значими..

публикувано на 31.07.24 в 12:27

Изследване установи 60 археологически обекта в района на Лом

Близо 60 археологически обекта са регистрирани при терени издирвания през пролетта в района на Лом. Проведени са по проект на археолога на Исторически музей Лом Валери Стоичков, който след кратко боледуване ни напусна на 26 юли 2023 година, каза гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН и поясни, че..

публикувано на 31.07.24 в 11:31

В Градец събират подписка за възстановяване коритото на реката

Във видинското село Градец се задава екологичен проблем. За това алармират жителите на селото.   Става въпрос за преминаващата през Градец  река Тополовец . Към днешна дата е почти изчезнала, замърсена с наноси от кал, заблатена и без наличието растителен и животински свят.  Проблемът датира отпреди 12 години, когато са затрупани..

публикувано на 30.07.24 в 16:00

Ученици от Видин с две първи места за песен от международен фестивал

Две първи места завоюваха ученици от Видин, които участваха онлайн в Международния фестивал "Българска душа на святата земя", провел се в Израел.  Елена -Стефани  спечели първа награда в раздел за патриотична песен,    Марио Целов  бе удостоен с  награда за народна песен и за изпълнение на българска народна песен. И двамата учат в..

публикувано на 30.07.24 в 13:35