Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Лом преписаха Паисиевата история

Автор:
3
Снимка: БУЛФОТО

Ученици от всички ломски общински училища преписаха "История славянобългарска". Инициативата е инициирана от екипа на библиотеката при читалище "Постоянство" в Лом. В деня на библиотекаря - 11 май на официална церемония преписът ще бъде подарен на читалищната библиотека, каза за Радио Видин библиотекарят Кристина Илиева:


"2022 година е обявена за година на Паисий Хилендарски от ЮНЕСКО. Тази година България отбелязва и 300 години от рождението на Паисий Хилендарски, едно събитие, което провокира в екипа на библиотеката при читалище "Постоянство" идеята всички ломски общински училища да се включат в инициативата "Преписване на "История славянобългарска". В началото на март месец беше създадена организация - искам да отбележа, че идеята беше приета от директорите на общинските училища, от преподавателите по рисуване много сърцато - в началото на март месец, когато бяха раздадени между 10 и 16 страници на училище се започна и една такава ентусиазирана творческа преписваческа работа. Искам тук да отбележа, че например Професионалната гимназия по земеделие и храни успя да препише техния екземпляр за по-малко от два дни. Такъв ентусиазъм беше обхванал учениците, че те сами в рамките на два дни успяха да се справят с тази доста трудна задача. Формата, в който е направен нашият препис е формат А3. Първо, за да бъде малко по-лесно на децата при преписването и след това ние сме подготвили една дървена книга кутия, в която ще бъде съхранен преписа, направен от нашите ученици. С указания кое училище, кои ученици, кой е ръководителят на тези ученици за преписването - с една кратка бележка как е станало самото преписване. Тази символична история преписана на ръка от ломските ученици на 11 май ще бъде подарена на библиотеката  - в деня на равноапостолите Св. Св. Кирил и Методий и Деня на библиотекаря ще бъде подарена на библиотеката и ще стане част от фонда на нашата библиотека. На 11 май ние чакаме много гости, грамота ще получи всеки един от преписвачите... На нашето тържество ще има видео връзка с писателката Здравка Евтимова, която ще ги поздрави със стоицизма, куража, с търпението и усилията, които са положили. Тя е очарована от инициативата, и всъщност ще поздрави преписвачите и техните ръководители. Ще се спомене и третия, всъщност, полупрепис направен от поп Пунчо Куздин от село Мокреш, защото хората от Северозападна България трябва да знаят, че приносът на поп Пунчо Куздин към частичния препис на "История славянобългарска" е факт, с който ние можем само да се гордеем". 


В различните училища в инициативата са се включили различен брой ученици, като в училището в село Замфир се е включил само един ученик. Той е успял да препише страниците, отредени за училището, сам, каза още Кристина Илиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50