Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от Лом преписаха Паисиевата история

Автор:
3
Снимка: БУЛФОТО

Ученици от всички ломски общински училища преписаха "История славянобългарска". Инициативата е инициирана от екипа на библиотеката при читалище "Постоянство" в Лом. В деня на библиотекаря - 11 май на официална церемония преписът ще бъде подарен на читалищната библиотека, каза за Радио Видин библиотекарят Кристина Илиева:


"2022 година е обявена за година на Паисий Хилендарски от ЮНЕСКО. Тази година България отбелязва и 300 години от рождението на Паисий Хилендарски, едно събитие, което провокира в екипа на библиотеката при читалище "Постоянство" идеята всички ломски общински училища да се включат в инициативата "Преписване на "История славянобългарска". В началото на март месец беше създадена организация - искам да отбележа, че идеята беше приета от директорите на общинските училища, от преподавателите по рисуване много сърцато - в началото на март месец, когато бяха раздадени между 10 и 16 страници на училище се започна и една такава ентусиазирана творческа преписваческа работа. Искам тук да отбележа, че например Професионалната гимназия по земеделие и храни успя да препише техния екземпляр за по-малко от два дни. Такъв ентусиазъм беше обхванал учениците, че те сами в рамките на два дни успяха да се справят с тази доста трудна задача. Формата, в който е направен нашият препис е формат А3. Първо, за да бъде малко по-лесно на децата при преписването и след това ние сме подготвили една дървена книга кутия, в която ще бъде съхранен преписа, направен от нашите ученици. С указания кое училище, кои ученици, кой е ръководителят на тези ученици за преписването - с една кратка бележка как е станало самото преписване. Тази символична история преписана на ръка от ломските ученици на 11 май ще бъде подарена на библиотеката  - в деня на равноапостолите Св. Св. Кирил и Методий и Деня на библиотекаря ще бъде подарена на библиотеката и ще стане част от фонда на нашата библиотека. На 11 май ние чакаме много гости, грамота ще получи всеки един от преписвачите... На нашето тържество ще има видео връзка с писателката Здравка Евтимова, която ще ги поздрави със стоицизма, куража, с търпението и усилията, които са положили. Тя е очарована от инициативата, и всъщност ще поздрави преписвачите и техните ръководители. Ще се спомене и третия, всъщност, полупрепис направен от поп Пунчо Куздин от село Мокреш, защото хората от Северозападна България трябва да знаят, че приносът на поп Пунчо Куздин към частичния препис на "История славянобългарска" е факт, с който ние можем само да се гордеем". 


В различните училища в инициативата са се включили различен брой ученици, като в училището в село Замфир се е включил само един ученик. Той е успял да препише страниците, отредени за училището, сам, каза още Кристина Илиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30