Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теодора Обретенова: " Рисуването е чувство, не само изкуство"

Стрийт арт-а като средство за социална комуникация

7
Снимка: Радио ВИДИН



Изкуството е трудоемък процес, но когато идва от сърцето, когато правиш изкуство заради удоволствието от творческия акт, тогава удовлетворението е толкова голямо, че трудът, който си положил ти се струва сладък. Точно това е рисуването за Теодора Обретенова от Видин. Тя хваща четката от малка и винаги е знаела, че рисуването я влече.

"Първата ми среща с творчеството беше още в детската градина, аз откакто се помня, рисувам. Целият ми съзнателен живот минава в рисунки още от тогава... Знаех, че не мога без него, искам да го правя, разтоварваше ме, носеше ми наслада, удоволствие..."

Теди си дава сметка чак като поотраснала, че това нейно хоби ще се превърне в професия и ще бъде неизменна част от ежедневието и живота й. Теди е на 39 години, семейна е и има две момичета - едното е на 8 години , а другото на 14. И двете са наследили таланта на мама и рисуват много добре, споделя тя.  

"Дадох си сметка може би няколко години след като завърших училище. Не знам, някак винаги ме е дърпало към рисуването. С каквото и да съм се занимавала, винаги съм рисувала, затова в крайна сметка реших да оставя всичко друго и да се отдам изцяло на това, което обичам".



Теодора учи в училището по изкуствата във Видин, повлияна от учителите и от баща си, който вярва много в нейния талант. 

"Тогава учителите ме забелязаха, че рисувам и винаги са ме питали, какво искам да правя, с какво да се занимавам и едва ли не ме насочиха към Шестото, баща ми също ме насочи натам..."




Теди не може да определи стила си на рисуване. 

"Аз правя нещата така, както ги усещам, както ги чувствам, обичам да рисувам с бои, като малка не беше така - използвах само химикал. В началото ми беше трудно да рисувам с бои... С течение на времето се развиваш, усъвършенстваш, виждаш къде бъркаш... Трябва да има цвят, всичко е сиво, хората са тъжни и си мисля, че когато има много цветове и е шаренко - хората може и да се усмихнат".

Младата художничка не може да определи какво обича да рисува, но споделя, че докато рисува, преминава през различни състояния и настроения, а  понякога рисуването й действа успокояващо: 

"Много зависи от настроението, от емоцията, от много неща... Най-често рисувам хора... Емоцията е много силна - и радост, понякога и тъга, когато не ми се получават нещата... Притеснявам се, искам да дам най-доброто от себе си... Когато приключа нещо, абсолютно. Дори и самия процес, то хем ме напряга понякога, хем ме отпуска. Пак е много относително, зависи от много неща... "


Повечето видинчани познават изкуството на Теодора от участието й във фестивала "Дунавски  вълни" през 2020 година във Видин. Тогава тя изрисува част от сивите електрически табла в центъра на града. Рисува на тема "Екология", а изображенията й носят послание за минувачите. Пъстрите творби не само радват минувачите, но имат за цел да привлекат вниманието им към опазване на околната среда. 

"Това беше моя и на една моя приятелка идея. Докато се разхождахме, помислихме да бъде това, защото градът има нужда да се пази, трябва да бъде чист, да ни е хубаво".




Следващите творби на Теди са на тема "Музика" на ул. "Градинска" покрай сградата на Симфониета Видин. 



Стъпка по стъпка улично изкуство допринесе за това Видин да стане по-красив и артистичен град. Теди споделя, че видинчани оценяват и харесват творбите й:

"Много положително ги приемат, радват се. Аз това наистина не съм го очаквала. Още първото табло, което направих, очаквах на следващия ден да видя надпис "ЦСКА" примерно, но до ден днешен, ето вече колко години са минали, те стоят по същия начин, по който съм ги оставила. И се приема много добре, радва хората, спират, говорят, поздравяват ме - това е идеята на цялата работа".

Теди иска да рисува върху сгради и върху всякакви неугледни предмети в града. На този етап ще продължи да разкрасява електрическите табла в Белоградчик. В града под скалите миналата година художничката е дала нов живот на десет.

Тук може да видите повече от творчеството на Теди: https://www.facebook.com/TedyArtStudio

 Чуйте цялото интервю с прикаченият файл* 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Христо Даскалов - пазител на историческата памет за възрожденска и следосвобожденска Враца

Днес си припомняме за личността на Христо Даскалов - възрожденски и следосвобожденски учител, просветител, читалищен деец и общественик, оставил ценни сведения от първо лице за икономическото, политическо, културно и просветно развитие на Враца през 70-те и 80-те години на XIX век. Преди дни в Регионалния исторически музей в областния град..

публикувано на 02.12.24 в 13:00

"Музикална зона": Честит рожден ден на Нели Фуртадо!

   Родена е на 2 декември 1978 година във Виктория, Британска Колумбия, Канада.   Канадката от португалски произход, която днес ще слушаме, е обаятелната певица, по която светът лудна заради невиждана и нечувана смесица от различни стилове, които изпълнява, формиращи ярката й индивидуалност. Тя е Нели Фуртадо и едва ли има музикален ценител,..

публикувано на 02.12.24 в 09:00

"Неделник" от 1 декември 2024 година

Днес се проведе туристическата надпревара Вещица Рън , организирана BG Events & Guiding.  Осветиха новоизградения храм "Свети Николай Чудотворец" в мездренското село Ослен Криводол .  Виртуоза - гъдулар от Враца Любомир Гешковски е новият художествен ръководител на Ансамбъл „Вратица“ към читалище „Развитие“ в града. На 16 декември..

публикувано на 01.12.24 в 13:45

Господ е невидим за телесните, но видим за духовните човешки очи

Четиринадесета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че трябва да пристъпваме винаги с постоянство към Него, особено когато Му се молим и просим да удовлетвори нашите нужди. "А когато Той се приближаваше до Иерихон, един слепец седеше край пътя и просеше; и като чу да минава край него народ,..

публикувано на 01.12.24 в 08:00
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08