Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъдат представени 19 доклада

Краеведски четения организират в Монтана

Снимка: Общински младежки дом- Монтана

19 доклада ще бъдат представени по време на традиционните Краеведски четения в Монтана. Това е 45-ото издание на събитието, организирано от Дружеството на краеведите в града. Посветено е на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май, и на 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски, обясни председателят на Дружеството на краеведите Стефан Стефанов:

"Ние съществуваме от 1992 година. Преценихме, че можем да правим по две краеведски четения в годината. Досега сме направили 40. Но имаме 3 изнесени четения в село Смоляновци - две, и едно в Лом. Направили сме и едно допълнително четене в чест на Илинденско-Преображенското въстание. В 45-тите краеведски четения участниците са 19. При нас има петима музейни работници, от държавния архив има двама".

Директорът на Държавен архив Монтана Ангелина Емилова ще запознае присъстващите с участието на ломчани в македоно-одринското опълчение. Темата я заинтересува, след като разбира, че най-младият сред тях е едва 13-годишен. 

"Първата причина да се обърна към тази тема е, че самата аз съм ломчанка и всичко, свързано с историята на Лом ме вълнува. Втората причина е, че съвсем случайно попаднах на информация за най-младия опълченец през този период Минко Минков, това е едно 12-13 годишно дете от Лом. Това ме накара по-сериозно да се обърна към ломчаните, участвали в македоно-одринското опълчение 1912-1913 година. Разбира се, смятам, че това ще бъде един дълъг период на проучване, с тези краеведски четения поставям началото, защото при издирването на документи се натъкнах на доста интересни неща".
 
Още любопитни факти за участието на ломчани в македоно-одринското опълчение ще бъдат представени по време на 45-тите краеведски четения. Началото им е утре, 19 май, от 10:00 часа в ритуалната зала на Младежкия дом в Монтана. 

Цялата програма: 

1"Антропоморфни керамични фигурки от епохата на халколита от района на Монтана" – Петя Аспарухова

2.  "История на селищата от Лопушанското поречие" – Анюта Каменова-Борин

3.  "История на село Студено буче" – Арсен Филипов

4.  "Капитан Златко хайдутин от село Смоляновци" – Петър Младенов

5.  "Пафтата – отличителният белег на омъжената жена, символ и красота" – Десислава Димитрова

6.  "Някои малко известни факти, свързани с второто издание на Софрониевия "Неделник" – "Евангелие поучително" от 1856 г., преписано и поправено от свищовския учител Тодор Хрулев" – Даниел Йорданов

7.  "Подземните богатства на област Монтана" – инж. Иван Нончев

8.  "Ломчани в македоно-одринското опълчение (1912 – 1913 г.) "– Ангелина Емилова

9.  "Една банкнота от 500 рубли във фонда на РИМ-Монтана и паричното обращение по време на Гражданската война на Русия след Октомврийската революция“ – доц. д-р Ваня Иванова

10.  "Да не смесваме Харитовия, Минкиния и Сапунджиевия чифлик източно от гр. Фердинанд"– Славко Григоров 

11.  "Иван Кръстев. Из живота на един български емигрант в Аржентина" – Мариан Замфиров

12.  "Автентични документи от 1944/1945 г. за Народния съд в Михайловград" – Митко Колов

13.  "Известни личности в Брусарци (1944 - 2022)" – Серьожа Вълков

14.  "Две купи във връзка с дейността на Доброволната организация за съдействие на отбраната (ДОСО)" – Мариус Георгиев

15.  "Бележки за дейността на Клуба на туристите ветерани при Туристическо дружество "Монтана" по случай 30-годишния му юбилей“ – Иван Станчин

16.  "Профилакториумът в село Мартиново" – к.м.н д-р Георги Б. Георгиев

17.  "Благодетелят на гр. Монтана инж. Илия Соколов"– Стефан П. Стефанов

18.  "Музикантът Тодор Павлов от село Белимел" – Ефросина Ангелова

19.  "Любомир Сердев – авторът на първия учебник по ромски език у нас" – Камелия Александрова


           




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08