България ще има достъп до над 266 млн. евро за финансиране на съвместни проекти по програма „Дунавски регион“ 2021-2027, съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Четиринадесетте държави, които участват в нея, приеха финалния й вариант на заседание в Будапеща. Управляващият орган – Министерство на финансите на Унгария, ще подаде официално програмата в Европейската комисия. Очаква се тя да бъде одобрена в началото на септември тази година, след което ще започне реалното ѝ изпълнение.
В „Дунавски регион“ ще участват региони и от Австрия, България, Чехия, Германия (федерални провинции Бавария и Баден-Вюртемберг), Хърватия, Румъния, Словения и Словакия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Молдова и Украйна.
Бенефициентите ще могат да подават проектни предложения по четири приоритета: „По-конкурентоспособен и по-иновативен Дунавски регион“, „По-зелен и нисковъглероден Дунавски регион“, „По-социален Дунавски регион“ и „По-добро управление на сътрудничеството в Дунавския регион“.
По предложение на Европейската комисия спестените средства по Европейския инструмент за съседство по програма „Дунав“ 2014-2020 в размер на 5 млн. евро, предвидени за Украйна и Молдова, ще бъдат пренасочени към други европейски програми с участието на двете държави за финансиране на дейности за хуманитарна помощ и подкрепа за бежанци.
В рамките на заседанието са обсъдени възможностите за подкрепа на Дунавската стратегия, които бъдещата програма ще осигури, както и механизмите за по-облекчено изпълнение на съвместните проекти и инициативи.
Обявеният за днес заради високите цени бойкот на хранителните магазини у нас не спря пазаруващите в големите търговски вериги във Видин. Въпреки че доходите в региона са сред най-ниските в страната, хората нямат очаквания, че подобна мярка ще доведе до резултати. Близо 61% от българите твърдят, че всеки ден попадат на новини, които могат да..
Кметът на община Враца Калин Каменов откри информационна среща за представяне на възможностите за кандидатстване с проекти по Програма по Интеррег VI-А Румъния-България и Урбакт IV. Той приветства участниците в информационната кампания и благодари на екипа, че са избрали Враца да е домакин на срещата: "За нас е важно да си сътрудничим, за да сме..
Обезлюдяването на региона, недостигът на учители, ресурсни учители и логопеди, както и обучението в слети групи и класове са сред факторите, които оказват неблагоприятно влияние на децата и учениците в област Видин. Стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците набелязва конкретни мерки за преодоляването им. Изготвена е за..
Компютърен клуб към читалище „Христо Ботев 1926“ искат да направят в монтанското село Кобиляк . Секретарят на културната институция Цветанка Крумова обясни, че имат нужда от техниката заради местните деца: "Имаме един лаптоп, който е служебен, и като нещо им трябва в интернет от него пускаме да гледат, разпечатваме теми, които им трябват за..
Тревожна тенденция на намаляване на учениците се наблюдава в област Видин , станa ясно на провелото се днес заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. На него бяха обсъдени и съгласувани предложенията за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година, направени от училищата в региона. Три професионални паралелки отпадат в..
През месец януари 2025 г., на територията на Областната дирекция на МВР-Враца регистрираните криминални престъпления са 228. Разкриваемостта е около 30%, тъй като разплетените случаи са били едва 75. От полицията са регистрирали истински бум на кражби – 43 за януари, като извършителите на повече от половината – 23, са били установени. 6 са..
Тридневен курс "Изкуството на медитацията" започва във Видин . Обучението ще бъде за "Сахадж Самади", лесна за научаване медитативна техника с мантра, която позволява на ума по естествен начин да достигне състояние на дълбок покой, обясни Сана Алсбей-Драгова, сертифициран инструктор по йога, медитация и дихателни техники към Международна..