Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Лишков, Максим Младенов, Стефан Младенов и Трифон Иванов - учени, завършили видинската гимназия

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

И през тази седмица продължаваме да ви представяме видни личности, учили във видинската гимназия. Поводът е нейната 140-та годишнина, която бе тържествено отбелязана на 11 май. В съвместната ни инициатива със Средно училище "Цар Симеон Велики" Видин ученици от гимназията ни запознават с биографиите на знаменити ученици и учители на видинската гимназия. Днес ще ви представим още четирима български учени, завършили най-старото училище във Видин. 

Христо Лишков остава в паметта на Видин като най-изявеният краевед във видинската история, започва разказа си Ради Асенов: 

"Завършва видинската гимназия и веднага започва да се занимава активно с обществена дейност. Организира множество мероприятия, свързани с историята и културата на родния Видин. За периода 1955-2006 г. има над 670 издания и публикации в местния и централния печат, посветени на видинската история, култура, спортни заслуги, биографични данни за видински известни личности. Решава да прекрати писателската си дейност през 2006 г. Книгата, с която избира да го направи, е сборник, посветен на художника Никола Петров. Христо Лишков е член на Балканската и Европейската федерация по история на спорта. За големия си обществен принос е награден с медал "1300 години България". Обявен е посмъртно за почетен гражданин на Видин през октомври 2014 година".
 

Професор Максим Славчев Младенов е учен в областта на диалектите и наш известен езиковед, започва разказа си за него Ивана Богданова:

"Роден е на 3 февруари 1930 г. в село Ново село. Основното си образование завършва в град Никопол, но по-късно се премества във Видинската гимназия, която завършва с отличен успех през 1948 г. През 1956 г. участва за първи път в диалектоложката експедиция, която е и първата експедиция по Българския диалектен атлас. Проф. Максим Младенов води специализирани курсове и групи и чете лекции в Учителския институт в Кърджали, Софийски университет във Факултета по славянски филологии. Ръководител е на над 150 дипломни работи по българска диалектология на дипломанти от Софийския университет, на Великотърновския университет и на двама аспиранти в Етнографския институт. Един от фундаменталните му трудове е "Говорът на Ново село, Видинско", който може да се намери сега в читалището. На 11 май 2021 г. името на проф. Максим Младенов, по инициатива на читалищното настоятелство, е изписано върху паметната плоча на будителите в село Ново село".


Академик Стефан Младенов също е един от най-значимите български езиковеди, който завършва средното си образование във Видинската гимназия. Повече за него разказа за Радио Видин десетокласника Кирил Янев:


"Той е роден през 1880г. в град Видин. Още тогава се проявява неговата дарба лесно да усвоява чужди езици. След завършване на гимназията ,той вече свободно владее немски език, усвоява добре френски и започва да учи английски език. По това време  превежда на български език две драми на Хенрик Ибсен. След конкурс печели стипендия и следва "Славянска филология" в Софийския университет. Изучава главно славянски езици, без да изоставя заниманията си с другите езици. Когато получава званието академик, той вече знае перфектно 18 езика, а общо ползва 27. Става първият ръководител на секцията по езикознание на новосформирания Институт по български език на БАН. Стефан Младенов е учен и езиковед от световна величина, с широка международна известност. Той има над 1000 научни публикации. За него пишат рецензии  от целия свят. Автор е на над 150 статии и бележки по въпросите на българския правопис. Преподавателската дейност на академик Стефан Младенов е доста обширна - основните дисциплини, които той преподава са: история на българския език, българска диалектология, български синтаксис и български литературен език. Академик Стефан Младенов умира на 1 май 1963 г. в София. Във Видин има улица, носеща неговото име".


За "бащата на българското шампанско" проф. Трифон Първулов Иванов, разказва Виктория Петрова:

"Професор Трифон Иванов е автор на много научни трудове и множество пъти е награждаван за тях. Сред специалистите е известен като "бащата на българското шампанско", защото създава първото шампанизирано вино в страната. Франция осъжда България заради използването на патентованото име "шампанско" и затова българският му аналог е наречен "Искра". Близки на проф. Трифон Паунов споделят, че Тодор Живков много е обичал билковото вино "Биляна", което също е създадено по технология на бележития наш ученик Трифон Иванов".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фондация ще събира средства за талантливи деца във Видинско

Фондация за млади музикални надежди за Видин е създадена в крайдунавския град.  Организацията е по инициатива на  Николай Илиев,  учител по музика и духови и ударни инструменти  във видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий" . Фондацията има за цел да подпомага финансово ученици с музикални заложби за тяхното бъдещо..

публикувано на 14.01.25 в 13:00

Ще го има ли градският плаж "Баба Вида" във Видин

Какво се случва с градския плаж "Баба Вида" във Видин? Ще го има ли мястото за плажуване или не?  Почти една година измина от момента, когато започнаха реставрационните дейности на крепостните стени на средновековния замък "Баба Вида", където е разположен и видинският плаж.  Наскоро видео, заснето от дрон от Радио ВИДИН показа новия..

публикувано на 14.01.25 в 12:05

С видеоклип организация от Враца насърчава профилактиката на рака на гърдата

Видеоклип, насърчаващ профилактиката на рака на гърдата, създаде неправителствена организация от Враца. Идеята е отпреди 4 години, но едва сега председателят на Инициативния клуб за борба с рака на гърдата Албена Кисьова намира съмишленици в екипа на една от водещите български компании, участвали в създаването на някои от най-популярните..

публикувано на 13.01.25 в 17:25

Как да се храним здравословно след новогодишните празници?

Отминалите новогодишни празници винаги са дългоочаквани за много хора по света. Те предполагат добро настроение, приятно прекарано време и разбира се обилни трапези, пълни с вкусни традиционни празнични ястия. Събирането със семействата и приятелите на трапезата и вкусното похапване в повечето случаи означава едно - сериозно преяждане...

публикувано на 13.01.25 в 17:00

Музикалната мечта на Виктория Владиленова стана реалност благодарение на добри видинчани

Днес ще ви разкажем за една вдъхновяваща инициатива , която има за цел да зарадва жителите на Видин и да подкрепи младите таланти в региона . Една група от ентусиазирани и щедри хора се обедини, за да подкрепи младата и обещаваща певица Виктория Владиленова , която е само на 12 години, ученичка е в Основно училище "Любен Каравелов". Те ѝ..

публикувано на 13.01.25 в 15:30

Избраха десетте най-впечатляващи сгради в Северна България, заснети от млади таланти

Наскоро ви разказахме за фотоконкурса "Моята любима сграда" , който търсеше млади таланти, които да уловят красотата и уникалността на архитектурните съкровища в Северна България . Всеки на възраст между 15 и 29 години имаше възможността да покаже любимата си сграда и да разкаже нейната история. Конкурсът прикани участниците да изпратят..

публикувано на 13.01.25 в 14:00

В “Музикална зона” слушаме незабравими песни от българското кино

13 януари – Ден на българското кино!   Българското кино си има своите шедьоври, които са си заслужили мястото в световната история на седмото изкуство. Днес ще слушаме незабравими песни от прекрасни български филми, с които всяка национална кинематография би се гордяла. Повечето пресъздават отминали времена и събития, но въпреки това до един са..

публикувано на 13.01.25 в 09:00