Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Виден Табаков- почти непознат дори в родното си село

Село Стакевци- родно място на един от пионерите в НАСА

Пограничното село Стакевци, което се намира на около 15 км от Белоградчик се оказва ключово за едни от най-известните завоевания на НАСА. Именно тук е роден известният повече в чужбина професор по космическо инженерство от университета в Синсинати, Виден Табаков. Той оставя незаменима следа и в американската космическа програма "Аполо".  


На 16 юли 1969 г. от космическата база в Кейп Канаверал в САЩ е изстрелян космическият кораб “Аполо 11”, а Нийл Армстронг успява да направи огромната крачка за човечеството, стъпвайки на Луната, благодарение и на нашия земляк. Виден Табаков умира през юни 2015 година на 95-годишна възраст, изключително уважаван в САЩ и почти непознат в България, дори в родното му село- Стакевци.
 

Младите хора тук не знаят кой е Виден Табаков, потвърди и кметът на Стакевци Донко Цекин:


"Тези, които са на моята възраст, от 60-годишни нагоре, само те го знаят. Знаят, че е имало такъв човек, че е бил професор в Америка. Имаше дори един такъв случай. След като дойде демокрацията, той се върна в България и дойде в телефонния завод в Белоградчик. Аз по това време бях началник на отдел в завода. Хората бяха останали с впечатлението, че той идва да купи телефонния завод и да ни помогне, като започнем да правим нещо специално. Всеки си мислеше: Ааа, той е голяма работа, сега ще направи нещо, ще ни даде работа и всеки се надяваше. А то- нищо не се случи. Тогава Виден Табаков дойде и в Стакевци, видя родната си къща и по това време имаше и доста посетители. Военни повечето бяха. Тогава направиха и малък ремонт на къщата..."

 
Виден Табаков обаче не е единствената забележителност на Стакевци. Край селото от години работи детски лагер, а част от южната землищна територия на селото е в обхвата на биосферния резерват "Чупрене".





"Тук си имаме и две мечки- едната е по-голяма, а другата е малка. Живеят тук от 5 години вече. Хората в селото не се притесняват от тях, защото те не слизат надолу към къщите. А и няма какво да ги привлече вече- по дворовете няма животни. Поне аз не съм ги виждал, а съм ловец. Камерите обаче в резервата са ги уловили. Не знам откъде са дошли, но са си тук... Навремето, в началото на миналия век през 1915-1916 година, в района е имало повече мечки, но са ги изтребили.  Баща ми, който също беше ловец, разказваше, че е имало едни много яки хора - навие си въже на ръката и влезе в дупката и я подмами, а като излезе- я убивали. Тогава тук е имало много добитък в Балкана и мечките са правели доста пакости. Сега тези две мечки не създават проблеми, те са на около 5 км над селото", допълва Цекин.


Проблем обаче днес тук създава проточилата се половин година вече смяна на водопровода, заради която пътят в половината село е разбит, а ремонтните дейности изнервят до краен предел иначе спокойните в селото хора. Повод за нетърпимостта към дългия ремонт са и честите аварии, които съпътстват смяната на тръбите от водопреносната мрежа. 


"Ремонтът започна през декември и трябваше по план да приключи за два месеца. Наложи се, защото старите тръби бяха етернитови и трябваше да ги сменят с пластмасови. На този етап тръбите вече са положени, сега остава само да се свържат отделните къщи. Хубаво е, че ги сменят, но ето - и в момента има авария. Какво правят - не знам. А и самият ремонт много се проточи. Според мен, а и доколкото подочувам от работниците, те имат повече обекти и работят ту тук, ту там..."


Тук е хубаво, защото природата е хубава, коментират живота в Стакевци местни жители.


"Нищо, че няма хора. Има Балкан, гора, прохлада, спокойно е. Но сме далеч от цивилизацията. Тук, горе, е границата и ние оставаме в шеста глуха... Как живеем- трудно. Вода нямаме вече две седмици. Какво правят- не знам. На едно място трошат, на друго правят, но какво се случва- ние нищо не знаем... ", разказват местни жители пред Генади Вельов.  

 

Целите интервюта с кмета на Стакевци Донко Цекин, секретар - библиотекарят на местното читалище Димка Цветичова и жители на селото - в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45