Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стена на славата откриват в Игнатица

Снимка: Борис Кръстев

Стена на славата изградиха и изрисуваха в мездренското село Игнатица. Върху нея са изобразени Васил Левски и Христо Ботев, а между тях е изрисуван най-младият ботев четник Александър Чендов. Портретите са изрисувани от художника  Евгени Кучков и се намират в центъра на селото. Целта е да провокират хората към опознаване на историята, разказва художникът:

"Имаме нещо патриотично в себе си, аз съм потомък на комита, участвал в четата на Димитър Общи. Обичам историята, обичам си моята България и давам всичко от себе си с талант или не талант, както искате го наречете, малко да провокирам хората, които вече са забравили история и комити, и войводи, и вече умът им е на друго място, а не в това, че те са свободни, благодарение на това, че тези момчета са изгинали. Стената е 4 м и 50 см., висока е 1 м. и 50 см., намира се в градинката в центъра на селото до чешмата. Там има мемориални плочи на загинали други дейци и комити и се вижда от далеч. Промени облика на центъра на селото. Това е в чест на най-младото четниче в ботевата чета, Алексъндър Чендов, наречен Комитчето. Това непознато дете- решихме да възстановим паметта му. Макар че тази жертва, която той дава, тя е абсолютно безсмислена, той е подло убит от двама българи овчари... По спомените на някои от четниците, останали живи, той е бил много красиво дете, от Сливенско е. С кестенява коса, със сини очи, даже има слух, че е бил незаконен брат на Дякона Левски, изключителна прилика имат с Дякона. Така че, аз свързах стенописа с образа на Дякона Левски, в средата Комитчето и вдясно нашият Христо Ботев. Реализирах тази идея за една седмица... Рисувах ги с акрилна боя, тя е на водна основа, обаче дава един фин гланц, става непромокаема и не избелява на слънцето..."   

Стената на славата е изградена с доброволен труд и ще бъде открита на 5 юни. Патриотичната инициатива е на кмета на Игнатица Иво Христов:

"Тази стена съм я изградил с един работник тук към кметството, всичко сме си поели, имаме помощ и от общината. Там за разни мазилки, но по принцип ние сме си я изградили, иззидал съм си я, шпакловал и т.н. всичко, което искаше Кучков художника да му подготвиме. Един месец работим постоянно по нея, за да може да стане това нещо... Правим му едно покривче, но още не е готово. На 5-и, юни вечерта ние събираме писатели тук от района и ще го открием..."

В памет на най-младия ботев четник Александър Чендов над село Игнатица в Ржана планина е изграден и паметник. На 11 юни на мястото ще бъде даден курбан.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 23 януари 2025 слушаме 40 Fingers

Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..

публикувано на 23.01.25 в 09:00
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57