Какво лято очаква Видин и региона? Това попитахме климатологът професор Георги Рачев.
Радио ВИДИН: Лятото започна. Редуват се сухите дни, изпълнени с високи температури, с обилни периоди на дъжд. На какво се дължи това?
"Това го дължим на факта, че като по-възрастен, аз помня отдавна вече, доста по-отдавна. Не виждам нищо неестествено и ненормално във времето, което ние виждаме в този момент. Утре е Черешова задушница. В народната метеорология тя се свързва с черешовите води. Така от 150 години българите са свързвали тези интензивни и доста продължителни дъждове, които пълнят реките догоре, затова се нарича времето на масовото съзряване на черешите черешови дни. Така че нищо ненормално няма в това. Малко мащабът на по-студено време в началото на май и след това по-топлото време във втората половина на май създаде впечатление на дисбаланс. Още повече много ми е интересно кой ще ни каже кое е нормалното време, за да можем да определим кое време е нетипично. Съвсем нормално време, жестока нужда от дъжд, особено в Източна България. Вашият район е пощаден, макар че специално Видин от началото на годината не може да стигне 50 % от нормата - средната за 30 години. Сега като гледам прогнозата, тази валежна обстановка днес, утре и в неделя, сигурно ще остави 20 литра в района на Видин. Искрено се надявам прогнозата да не се сбъдне и валежите да бъдат повече. Защото Видин и специално районът на Видин има нужда от още дъжд, тъй като в повърхностния почвен слой влагата някъде липсва или е крайно недостатъчна. Добро е времето, нормално е времето, клоните винаги ще запушват шахтите, когато има обилни дъждове за кратко време, с висок интензитет, винаги се завирява, защото така или иначе от една канализация не може да поеме някои екстремни извалявания".
Радио ВИДИН: Пред настъпването на астрономическото лято сме, така че какво да очакваме в следващите месеци? Какви са прогнозите?
"Дългосрочните прогнози, а всички на този свят гледат два модела, двата големи модела - единият е европейският на Центъра за средносрочни прогнози, а другият е американският. Гледат тези модели, тъй като те притежават огромно количество информация, там работят едни от най-светлите умове, които се занимават с дългосрочни прогнози, а всички, които говорят за дългосрочни прогнози, знаят че климатът е хаотично природно явление и неговото прогнозиране напред във времето е практически невъзможно в детайли. Според Европейския модел, който е категоричен, лятото на България ще бъде с около 0.5 до 1.5 ºC по-топло от нормалното, а валежите ще бъдат по-малко от нормалното с около 10-20 %. Прогнозата на NOAA е доста по-прибрана, по-умерена. Прогнозира нормални температури през лятото и малко повече валежи в Югозападна България от нормалното. За радост на слушателите казвам, че и прогнозата на двата големи модели за юни месеца върви да изтече в канала, защото ако се осъществят тези валежи днес, утре и в неделя, ние ще изпълним нормата и дори ще преизпълним валежната норма за почти цялата територия на България. И двата модела предвиждаха по-малко валежи през юни месец - американският с 10 %, а европейците даваха 20 %. Тази работа не е лесна. И двата модела са динамични. Това, което днес говорим, след 2 седмици може да придобие друго измерение. Така или иначе ни очаква топло лято, нормално лято, с може би малко по-високи валежи в Западна България, по-големи валежи. Това не означава автоматично, защото гледам средносрочната прогноза за Видин, че няма да има интензивни валежи, няма да има периоди на засушаване, няма да има периоди с много високи температури. За района на Видин се очертава от сряда, дори от вторник, един продължителен десетдневен период, в който дневните температури ще бъдат в рамките на 29 ºC-30 ºC, с много слънце от следващия петък".
Радио ВИДИН: Значи си говорим за нормалното лято - дъждовен юни, сухи и топли последващи два месеца.
"Ако не вали юни, кога? Ако август не е сух, кога да бъде сухо лятото, когато се прибира цялата плодова реколта? На гроздето за какво му е дъжд през август, трябва му слънце. Сега му е времето да вали, за да може есенниците да поникнат. Миналата година България направи една убийствена зърнена реколта - подчертавам убийствена, а аз съм умирен в епитетите, но убийствена, защото направихме над 6 милиона тона пшеница. Три години нищо да не правим за пшеницата, напълно ни е достатъчно и за фураж, и за хляб. Тази година ще изнесем четири милиона тона пшеница при положение, че в момента на борсата средната пшеница тон е над 700 лева за тон. Нещо, което не е виждано на Българската стокова борса, а на международните пазари олиото достигна 2100 долара за тон и даже не е рефинирано. Няма как да очакваме мокрите сънища на Корнелия Нинова да се сбъднат - олиото ще остане в рамките на 5 лева за литър, докато на международния пазар неговата цена е такава, 2 долара за литър. Както и да го смяташ, няма как да слезе, защото ако ние понижим цената, ще нахлуят съседите и ще изкупят всичкото олио. Това се нарича отворена икономика. Сега му е времето да повали, да бъде и топличко, както е, за да можем да произведем отново 2 милиона тона слънчогледово семе, както го направихме миналата година. Хиляда пъти сме си казвали, че малка България прави 4 % от световния добив на слънчоглед. Уникално е. Ние сме на 1 място на глава от населението. Все пак Украйна и Русия са огромни територии, но на глава от населението сме абсолютно недостижими. Времето е пари. Не само астрономическото време, но и климатичното време е пари".
През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..
На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г. великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия. Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..
Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..
Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..
Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще има и негативно въздействие върху земеделието и..
Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..
Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..