Северозапъдът ще получи повече европейски средства от другите райони в страна през следващия програмен период до 2027 година.
Това стана ясно при посещението на еврокомисаря по сближаването и реформите Елиза Ферейра във Видин.
Тя обясни, че като еврокомисар по кохезионната политика и реформите, за нея е важно да види населени места извън столицата. Във Видин разгледа централната пешеходна зона и училище "Цар Симеон Велики", обновени с европейски средства.
Елиза Ферейра обясни причината за посещението си и обяви, че България ще получи над 17 млрд. евро от кохезионните фондове на ЕС за развитие на регионите в периода 2021-2027 година:
"Фактически ние започваме нов период на финансова подкрепа. Това са кохезионните фондове. Насочени са към развитието на страните, но също така и на регионите в съответните държави, които се нуждаят от повече стимули за растеж. В България с помощта на централната власт аз бих искала да видя и науча какво се прави с тези фондове. Исках да дойда на място в регионите и да видя какво ще се случи с тези европейски пари. Току що минахме през централната зова, възстановена и разкрасена с европейските средства. Сега ще посетим и това училище, което научавам, е имало същата чудесна съдба. Подкрепата и развитието стават с парите на всички европейски данъкоплатци, тоест ние трябва да дадем отчет, да сме наясно как тези пари се изразходват. Бях много щастлива да науча, че българското правителство е решило да пренасочи част от тези средства за развитието на Севера и специално Северозапада на България. Така че накратко казано, това е целта на моето посещение тук. Аз отговарям за плана за кохезията и сближаването на стойност 17 милиарда евро за България, който план е от изключителна важност след ковид кризата. Всички тези пари са най-голямата подкрепа, получена от България до сега от еврофондовете. До сега страна е изхарчила 15 милиарда от предишните два периода, т.е. една огромна отговорност. Приключваме вече с процедурите, така че можете да започнете да използвате тези средства".
600 милиона евро от парите по Програма "Развитие на регионите" ще са за Северозападния район, обяви министърът на Регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов, който придружаваше еврокомисаря Ферейра. Добави обаче, че за тях ще трябва да секандидатства, а финансирането ще е за най-добрите предложения:
"Областите, които могат да предложат най-добри проекти, ще могат да вземат най-много."
След посещението, от Министерството на регионалното развитие и благоустройството съобщиха, че вицепремиарът Гроздан Караджов и еврокомисарят Елиза Ферейра са обсъдили също изграждането на изцяло нова магистрала, която да свърже Западна Европа с Атина през Дунав мост 2.
За реализацията на проекта, който ще улесни значително транзитния трафик и ще даде тласък на развитието на икономиката на трите страни, е необходимо да бъдат изградени около 200 км участъци в Румъния и още толкова от българска страна, включвайки пробиването на тунел под Петрохан и завършване на липсващия участък от АМ "Струма" в Кресненското дефиле.
При посещението във Видин еврокомисарят по сближаването и реформите се срещна и с ръководството на общината. Значението на визитата отбеляза кметът Цветан Ценков:
"Видин за втори път е посетен от еврокомисар, и то с такъв сериозен ресор, какъвто е разширяването и усвояването на кохезионните фондове."
По програмата "Региони в растеж" е обновено най-старото видинско училище "Цар Симеон Велики", което еврокомисарят Ферейра посети.
"Такова високо посещение безспорно носи на училището самочувствие и авторитет, още повече, че посещението е продиктувано и от необходимостта да покажем как са изразходвани европейски средства"-каза директорът на училището Ирена Гъркова.
37 милиона лева ще бъдат инвестирани за възстановяване на индустриалната зона във Видин, обяви при посещението си преди министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова.
„Това е една златна възможност за развитие на Северозапада и е част от един сериозен наш план за възстановяване на Северозападна България. Тази икономическа зона от 1991-ва година не е модернизирана. Направихме своя план. Заснехме зоната отново. Поправки в подробния устройствен план, подали сме го в кадастъра и сме гови с абсолютно детайлен анализ какво трябва да направим- да възстановим ВиК системата, пътищата между отделните халета, ремонт на халетата, енергийната система, пречиствателна станция.“
Има интерес от 4 сериозни немски фирми.
„Финансиране е осигурено по няколко линии. Едната е по Плана за възстановяване и устойчивост, като можем веднага да започнем от националния бюджет, а след това средствата да се възстановят. Другата новина, която бих искала да ви кажа е, че за пръв път правителството договори за новия програмен период от всички оперативни програми, европейски, 50 %, т.е половинета да бъдат насочени към Северозападна България. И третото е със собствени средства да започнем от националната компания „Индустриални зони“ пърлвите ремонти и подготовка, за да можем да посрещнем инвеститори.“
Индустриалната зона във Видин е и част от плана за възстановяване на Северозападна България. Не е модернизирана повече от 30 години, каза Нинова.
Инвестициите за региона ще помогнат, ако са насочени правилно каза председателят на Видинската търговско- промишлена палата Красимир Кирилов. Добави, че за да има инвестиции трява да има и човешки ресурс, какъвто сега липсва, а това е проблем, с който трудно можем да се справим.
„Със сигурност, ако дойдат някакви средства, каквито и да са те и откъдето и да са, ще помогнат за съживяването на региона, или поне частичното му съживяване. Такива приказки за много средства сме слушали много пъти през годините. Този път е надяваме наистина да се окаже, че ще бъде така. Не мога да кажа, ние не бяхме поканени на срещата с г-жа Нинова, когато са обсъждани тези милиони, така че ни мога да взема конкретно отношение, но със сигурност, ако такива средства бъдат отпуснати, те ще допринесат в голяма степен за съживяването малко на региона. Друг е въпросът, че за да се направи тази зона, т.е. за да заживее тази зона, трябва да дойдат инвеститори. Те няма да дойдат заради това,че са налети едни пари, а ще дойдат за това, че са изпълнени всички останали условия, които към момента смятам, че не са на лице или поне частично от тях са на лице. Най-големия ни проблем смятам, че продължава да е човешкият ресурс, така че бъде много добре да се развие зоната, да се оправят пътищата до нея, да се прекара останалата инфраструктура, така че да бъде готова на разположение на потенциални инвеститори, но ще ни бъде изключително трудно да се оправим с проблема човешки ресурс. Той също е свързан и с останалите европейски средства, за които се говори.“
Важно е разпределението на пари, за да помогнат за региона, е мнението на видинчани:
„Трябва да се инвестира в това, което би могло да помогне на хората. Трябва да се посочат сфери.
„Дали тези пари ще ни помогнат? Със сигурност биха могли да помогнат, ако са отправени в правилната посока, защото имам впечатление, че през годините, когато се отделят пари за Северозапада, на практика не отиват по направление. Това е пътят, но нямам доверие в политиците, които трябва да вземат решения, за да променят нещата тук.“
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..