Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическата криза и отражението й върху живота ни

Снимка: Радио ВИДИН

Оставката на правителството на Кирил Петков беше депозирана в деловодството на Народното събрание. Народното събрание продължава работа и трябва да приеме актуализацията на държавния бюджет, за да бъде гарантирана подкрепата за хората и бизнеса. Ще се отразят ли политическите сътресения на живота на хората- това коментираме в "Посоките на делника". 

"Политическата криза ще се увеличи и ще има много тежки последствия. Има и друго. Тази политическа криза доведе до това, че хората не искат да работят. Защото там, където се лъже и се крадне, няма прогрес, всичко се свлича на дъното. И трябва да разберат управляващите, че не може така... Животът е доста несигурен и доста поскъпнал. Политиците, ако не се вземат в ръце, ще станем като в 1994 година. Протести едва ли ще помогнат, то няма алтернатива... Криза въобще не виждам да има. Това е стара песен на орел, рак и щука...", смятат запитаните видинчани.

Нестабилната политическа обстановка, съчетана с пандемия и световна криза, поставя бизнеса в България на колене, каза Христо Петров- председател на Търговско- промишлена палата- Монтана:

"Изключително е тревожна ситуацията- клиентите се отказват, бизнесът едва свързва двата края, не се сключват нови договори, стари се прекратяват, приходите намаляват, драстично се увеличават разходите. И не се знае дали ще оцелее, т.е. очакванията бизнесът да пълни хазната може в един момент да се провалят. Всяка антикризисна мярка е от полза, от помощ за бизнеса. Разбира се, те не решават генерално въпроса с енергоносителите. Бизнесът обича стабилност в една държава. Докато, когато има нестабилност, когато има променливи закони, когато падат правителства и предстои да се избират нови, винаги има една несигурност и всичко това влияе върху икономиката и бизнеса. Теглени са кредити, които трябва да се връщат. Тепърва разбирам, че банките се готвят да вдигат лихвените проценти по кредитите, което ще бъде допълнителен удар върху бизнеса".

Компенсациите за скъпия ток са плащани досега на бизнеса, оттук нататък не е ясно как ще бъде, допълни Христо Петров. Спряна е и програмата в подкрепа на бизнеса, свързана с откриване на нови работни места "Заетост за теб".

Народното събрание работи и може да гласува мерките за хората и бизнеса. Позицията е на група общински съветници от БСП във Видин- Димитър Велков, Борислав Василев, Любомир Георгиев.

"Аз се надявам да проявят разум и да прогласуват тези мерки, които са за социално слабите, за бедните, за пенсионерите, за хората. Както и мерките, които са за бизнеса, защото бизнесът също страда доста от тази ситуация, която е в момента. Искрено се надявам в близките дни да проявят разум, да се прогласуват тези неща, да се актуализира бюджетът и хората да си вземат глътка въздух, както се казва... Да приемат актуализацията на бюджета, те не могат да гласуват едно, да не гласуват друго. Не може да гласуваш разходи и да не гласуваш приходи. Бюджетът трябва да е балансиран, да не е пренапрегнат. А имат време достатъчно. Нищо, че правителството падна, парламентът продължава да работи до назначаване на служебно правителство. Няма драма в цялата тази история... Ние, училищата, очакваме също актуализация на бюджета така с нетърпение, тъй като сега в новия сезон с тази цена с горивата, която хвръкна нагоре, аз не знам кое училище ще издържи на тези цени..."

В България няма политика, тъй като няма политически партии, има различни политически проекти. Хората постоянно обедняват. Истината е, че с всеки изминат ден човек може да си купи все по- малко неща от магазина, коментира социологът Любен Добрев. 

"Политическата криза си е политическа криза. Кой да определи колко е тежка и колко е лека? Всяка криза си е политическа криза. Че ще настъпи такъв момент, ние знаехме още след приключването на изборите, виждайки конфигурацията в народното събрание, че дори и да се сформира нещо, то ще бъде много временно. Въпросът беше нали докога, а не дали, ако трябва да бъдем честни, тъй като ти не може да събереш несъбираемото. Още повече, независимо от големите заявки, никой не знаеше през тези пет- шест месеца, в които живя това правителство, в крайна сметка какво искаме. Някакво политическо споразумение, което, освен те помежду си, никой друг не знае какво точно са се договорили и за какво да са се договаряли. Нямаше някакви програма, нямаше ясни хоризонти, към които да се стремят, да кажат на останалите българи, извън политическите лидери на управляващите партии, ние искаме да постигнем еди какво си, ако направим еди що си. Нищо такова нямаше. Така че, аз не виждам нищо чак пък толкова страшно, чак пък толкова неочаквано... Но пък, сега слушаме тук, 22 закона трябва да се приемат за еди какво си. Извинявайте, ама 6 месеца слушаме само глупости и пререкания, полуистини, неистини и откровени лъжи за каквото и да се сетите, но реално нищо не е влязло. Дори само основната идея, с която дойдоха, ако си спомняте, да "изчегъргаме" Борисов и да махнем Гешев, първо беше достатъчно несериозно, тъй като една политическа партия, която има почти 600 хиляди доказан електорат на изборите, нищо чудно ГЕРБ горе- долу да си повтори този резултат на следващите избори, няма просто така как да го изчегърташ. Освен това, ти не може да вървиш непрекъснато на конфронтация към другите политически формации без значение какви са те. В това число и Движението за права и свободи. Значи те и днеска и нощеска, преди 10 години и след 10 години, ще си имат там около 300- 350 хиляди електорат, също няма как да ги изчегърташ. Ти не може да излизаш от позицията на най- знаещия и можещия, при положение, че си тотално политически неграмотен", коментира Любен Добрев.

Ако не успеят да приемат актуализацията на бюджета, след толкова много заявки, всички политическите формации ще загубят, заяви още социологът.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45