Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северозападна България е ендемична зона за бъбречно-каменната болест

Д-р Сашо Цветков
Снимка: Радио Видин

Начинът на живот е един от основните рискови фактори за бъбречно-каменната болест, обясни в предаването "Направление здраве" д-р Сашо Цветков, специалист по урология, онкология и акушерство и гинекология в трите области - Видин, Враца и Монтана:

"Северозападна България е ендемична зона, тоест реално има много повече пациенти, които боледуват от бъбречно-каменна болест, отколкото в България, а като цяло в  България са повече, отколкото в Европа. Факторите са няколко - генетично предразположение, начин на живот. За съжаление, начинът на живот, както с много други болести, тоест вредностите, които си причиняваме сами, причиняват и тези неблагополучия, свързани с бърчено-каменната болест. Не на последно място - околната среда, тоест вода, въздух и  т.н., също е фактор. На четвърто място - начинът на хранене, начинът на пиене на вода. За да функционира един човек нормално са необходими около 2,5 литра, за човек около 80 кг, около 2 литра за човек около 50 кг. Това, че се изпива да речем 1 литър течност на ден, не означава, че се поема достатъчното количество течност, което е необходимо на организма, в резултат на което концентрацията на микроелементите във водата се увеличава и се образуват конкременти..."

Веднъж годишно всеки мъж над 50 години е необходимо да се изследва за рак на простата. Ако заболяването се установи в начален етап, е напълно лечимо, каза д-р Цветков. Уточни обаче, че в много от случаите пациентите, с които се среща, търсят помощ, когато заболяването е в напреднала фаза. 

"Елементарното изследване, което  е необходимо да се направи - простатно-специфичен антиген, тоест един път в годината всеки мъж над 50 години да отиде в лаборатория, да даде кръв и да се изследва този простатно-специфичен антиген, не се прави. Общо взето пациентите, с които се сблъсквам, са вече в една такава фаза на заболяването, в която вече не говорим за това напълно лечимо заболяване, тъй като доста е напреднало, обхванало е съседни органи и вече говорим за палиативни операции, които не могат да гарантират запазването на живота."

Жените също трябва да провеждат онкопрофилактика, съветва лекарят: 

"Карциномът на млечна жлеза стана втората причина за смъртност за жените в България след сърдечно-съдовите заболявания, което е меко казано безотговорно за органи, които са отвън и с елементарни средства на скрининг могат да се засекат туморни процеси, да се отлага във времето, някакъв необясним страх да има и да се стига до момента, когато проблемът е толкова напреднал, че възможностите на медицината да са ограничени... Хубаво е след една възраст, в която влизат във климакса, след 40 години поне ехографско изследване годишно да правят. То е много бързо и с висока чувствителност, гарантира, че туморен процес не би могъл да бъде изпуснат."

Повече може да чуете в звуковия файл 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00