Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северозападна България е ендемична зона за бъбречно-каменната болест

Д-р Сашо Цветков
Снимка: Радио Видин

Начинът на живот е един от основните рискови фактори за бъбречно-каменната болест, обясни в предаването "Направление здраве" д-р Сашо Цветков, специалист по урология, онкология и акушерство и гинекология в трите области - Видин, Враца и Монтана:

"Северозападна България е ендемична зона, тоест реално има много повече пациенти, които боледуват от бъбречно-каменна болест, отколкото в България, а като цяло в  България са повече, отколкото в Европа. Факторите са няколко - генетично предразположение, начин на живот. За съжаление, начинът на живот, както с много други болести, тоест вредностите, които си причиняваме сами, причиняват и тези неблагополучия, свързани с бърчено-каменната болест. Не на последно място - околната среда, тоест вода, въздух и  т.н., също е фактор. На четвърто място - начинът на хранене, начинът на пиене на вода. За да функционира един човек нормално са необходими около 2,5 литра, за човек около 80 кг, около 2 литра за човек около 50 кг. Това, че се изпива да речем 1 литър течност на ден, не означава, че се поема достатъчното количество течност, което е необходимо на организма, в резултат на което концентрацията на микроелементите във водата се увеличава и се образуват конкременти..."

Веднъж годишно всеки мъж над 50 години е необходимо да се изследва за рак на простата. Ако заболяването се установи в начален етап, е напълно лечимо, каза д-р Цветков. Уточни обаче, че в много от случаите пациентите, с които се среща, търсят помощ, когато заболяването е в напреднала фаза. 

"Елементарното изследване, което  е необходимо да се направи - простатно-специфичен антиген, тоест един път в годината всеки мъж над 50 години да отиде в лаборатория, да даде кръв и да се изследва този простатно-специфичен антиген, не се прави. Общо взето пациентите, с които се сблъсквам, са вече в една такава фаза на заболяването, в която вече не говорим за това напълно лечимо заболяване, тъй като доста е напреднало, обхванало е съседни органи и вече говорим за палиативни операции, които не могат да гарантират запазването на живота."

Жените също трябва да провеждат онкопрофилактика, съветва лекарят: 

"Карциномът на млечна жлеза стана втората причина за смъртност за жените в България след сърдечно-съдовите заболявания, което е меко казано безотговорно за органи, които са отвън и с елементарни средства на скрининг могат да се засекат туморни процеси, да се отлага във времето, някакъв необясним страх да има и да се стига до момента, когато проблемът е толкова напреднал, че възможностите на медицината да са ограничени... Хубаво е след една възраст, в която влизат във климакса, след 40 години поне ехографско изследване годишно да правят. То е много бързо и с висока чувствителност, гарантира, че туморен процес не би могъл да бъде изпуснат."

Повече може да чуете в звуковия файл 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51