Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Климатиците - съвети при избор и експлоатация

Снимка: Радио Видин

Високите температури в разгара на лятото са истинско предизвикателство за ежедневието ни. В градовете прохлада почти не може да бъде открита, дори и в по-късните часове на деня, чувството, че си в пещ не изчезва. Все пак помещенията, в които има климатици са глътка въздух за хората. Без значение дали сме на работното място или вкъщи, без климатик е истинско изпитание в екстремно високите температури. Точно това е и причината в момента климатиците да са много търсени. За охлаждане и най-евтиния климатик върши работа, но не всички могат да отопляват, обясни за Радио ВИДИН Ангел Димитров управител на магазин за климатични системи "Ангел Клима":

"Търсенето е голямо, особено сега тези месеци, не може да смогнем. Търсят инверторни климатици, търсят и хиперинверторни, може би с връзка с поскъпването на електроенергията. Примерно разликата между една 12-ка с три плюса и 12-ка с един плюс икономията, примерно ще бъде 20-тина лв. разлика в месечната сметка на разхода на климатика. Гледам, че има интерес към всички, всеки според финансовото си състояние... Много хора си купуват от сега мислят за зимата и си търсят и за двете. Значи за охлаждане и най-евтиния върши работа. За отопление вече не се справят."

При инсталация, вътрешното тяло е важно да бъде разположено така, че да не духа директно в хората, допълни Ангел Димитров:

"Значи винаги се гледа така, да не духа директно към човек. Защото лятно време, при охлаждане дето се вика може да изстине човека. Има значение това нещо... Климатика не е хубаво да се изключва задава се една температура примерно 26-27 градуса и се оставя да работи, в автоматичен режим на вентилатора. Може ако някой много му духа да си го намали, има sleep (сън) режим, тих режим. Както и за отопление по същия начин. Той климатика като си постигне температура външния агрегат изключва и си върти само вътрешния въздух. Така, че не е фатално въобще, никакъв разход на енергия, 20-30 вата за вътрешния вентилатор това е." 

Въпреки горещините, някои видинчани не използват климатици, нямат и не биха си закупили, а за справяне с жегите намират алтернативи. Други пък се възползват от прохладата, която носят тези електроуреди, показа анкета на Радио ВИДИН:

"Нямам климатик, цял живот съм работила на климатик и вечно кокалите са ме болели... Аз имам климатик, но го пускам вече, когато ми стане непоносиму, малко да поохлади стаята, след това го намалявам и след това го изключвам. Не ползвам през целия ден... Кой му е жега много ползва, кой не му жега не ползва. Аз климатик нямам... Да, ползвам климатик, само през деня... Ползвам климатик, защото е жега, смисъл не го ползвам винаги, през деня, когато е най-горещо... Не ползвам, защото отваряме прозорци навсякъде. На село ни е хладно. Няма и да купя, нямаме пари за ток." 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буферният паркинг край Видин е факт, неясно остава как се организира движението

Буферен паркинг за тирове е изграден преди подхода към Дунав мост 2, от 15 май вечерта вече работи. Ден по-късно на среща на транспортните фирми от Видинска област притеснени шофьори се поинтересуваха каква собственост е, каква е организацията на движение, могат ли камионите на видински фирми да не престояват на него.  "Никой не може да..

публикувано на 21.05.24 в 17:50

Ученичка от Монтана с първо място за есе

Мая Асенова, ученичка във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" Монтана спечели първо място за есе в конкурса "Да запазим внезапността".  Конкурсът се организира от Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ град Русе, разказва Мая Асенова:  "Това, което ме вдъхнови да напиша поредното си есе, е мотивацията,..

публикувано на 21.05.24 в 15:15

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко"

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци. Магията на тези типично български..

публикувано на 21.05.24 в 10:05