Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поносими ли ще са цените на дървата за огрев от горските стопанства

Снимка: Радио ВИДИН

Преди началото на новия отоплителен сезон проверихме дали има складове в държавните горски стопанства в Северозапада, които продават дърва за огрев на местното население и на какви цени. В началото на годината от Министерството на земеделието съобщиха, че държавните горски стопанства ще продават дърва за огрев директно, с цел да бъде обезпечена доставката на дървесина за местното население и то на цена, която е поносима. Предвиждаше се да се открият и нови складове и те да станат 56 за цялата страна.

Вече има масово търсене на дърва за огрев. Тази година на пазара ще бъдат предложени повече дърва от предишните години. На места 20-30% ще бъдат завишени продажбите спрямо миналата година. В момента на временен горски склад добити дърва са на крайна цена с ДДС между 70 и 80 лева в различните стопанства на СЗДП. С транспортиране до домовете в зависимост от разстоянието цената е 100-130 лева. По-скъпи ще са дървата в складовете на горските стопанства, заради разходите за транспорт - ако на временен склад например, дървата струват 70 лева, в централния ще струват 90, а доставени вкъщи 110-115 лева.

Снабдяването на населението с дърва за огрев е приоритет на министерството на земеделието и на горските предприятия, затова и в повечето предприятия са разкрити такива складове. В Северозападното държавно предприятие /СЗДП/ има два действащи склада - в Държавно горско стопанство - Ботевград и Държавно ловно стопанство - Витиня. Предстои разкриване и в Държавно горско стопанство - Видин, каза Веселин Нинов- директор на Северозападно държавно предприятие - Враца, което обхваща областите Видин, Враца, Монтана, Плевен и части от областите Ловеч и София.

"Преценихме, че на този етап повече складове на територията на нашите стопанство в Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ не е необходимо да се правят, тъй като просто организацията предразполага за доставка на дърва за огрев директно в домовете на хората. В крайна сметка интересът на хората и желанието на хората е да си получат дървата вкъщи и то на възможно най-добра цена. Складове се правят там, където това е необходимо, където инфраструктурата, ситуацията, го налага, а не бива да се правят самоцелно и просто трябва да има една наистина гъвкавост и сметка, мениджмънт в това нещо. За което бяхме разбрани от ръководството на министерството. Така че ние се стараем и правим максимална организация да се доставят дърва на хората вкъщи, но не е необходимо наистина да има складове навсякъде. Визирам малките населени места, отдалечените населени места, където обектите за дърводобив са близо до населените места. Там съвсем логично е, дървата от гората се докарват по най-краткия път до хората и така себестойността им е най-ниска, тъй като транспортът също е сериозен елемент от формирането на цената на дървата.", каза Веселин Нинов - директор на СЗДП- Враца. 

Що се отнася до цените, горските стопанства трябва да продават на пазарни цени. В момента цените формират достатъчна печалба за функциониране на предприятията, но се оказва, че догонват пазара, защото големите преработватели, големите заводи, обявяват постоянно по- високи изкупни цени на дървесината, допълни Веселин Нинов:

"И много от частните стопани, от фирмите, които са закупили от нас дървесина на корен, предпочитат там да транспортират дървесина и там да я продават. Защото те обявяват доста по-високи изкупни цени, отколкото ние предлагаме на хората. Има разлика в цената, която може да достигне 30-40 лева на пространствен кубик, казвам го ясно, за да бъда разбран, спрямо това дали цената, която ние продаваме на хората и тази цена, която биха получили фирмите, ако я закарат в заводите към момента."

При повишено търсене, цената на дървата се покачва. Покачва се и заради по-високите разходи за добив на дървесина, цените на горивата, труда на работниците, които също искат по-високи заплати. Всичко това оскъпява добива на дървесина, а оттам и цената на дървата, обясни Веселин Нинов. Стопанствата имат и разходи по залесяване, които трябва да обезпечат със средства от продажбата на дървесина, плащат по-високи разходи за гориво за охрана на горите, за електроенергия.

"Всичко поскъпва. Няма как дървата да поевтинеят в тази ситуация", заяви директорът на СЗДП.

Складовете в Ботевград и Витиня са държавни предприятия, със стопански функции, на самоиздръжка и работят на печалба. Очаква се складът до Видин да заработи преди отоплителния сезон. В тези складове цените на дървата ще бъдат по-високи, заради транспорта от гората до склада. Когато човек си ги купи от склад трябва да плати и да му бъдат закарани до вкъщи.

"Идеята на тези складове е да се обезпечи наличие на дървесина. Тук не говорим толкова за цени, защото какво и да са - малко по-скъпи или малко по-евтини дървата си оставят доста по-евтин енергоносител от всички останали."

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18