Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работа на открито- рискове и мерки

Снимка: Радио ВИДИН

Работата при високи температури на открито и без охлаждане на закрито крие риск за здравето на работниците и понижава ефективността на работния процес. Сред най-уязвимите професионални групи са земеделските работници и строителите. Затова в "Посоките на делника" проверихме как се работи в жегите. 

"Ние имаме достатъчно вода, която е докарана специално на обекта. Тя е за сметка на фирмата. Опитваме се там, където е нужно, да въведем ново работно време, не от 8 до 5, а сутрин от 6 до 2 примерно, така че да може да не се стои на горещините. Техниката си работи целодневно... По принцип сега почнаха да ни спират малко, защото е много топло, не може да работим. Работим до обяд... Иначе си е работа на 100 процента...", казаха пред Николай Хараламбов строителни работници.

Заетите в селското стопанство също полагат труд на открито. Високите температури оказват неблагоприятно влияние на работата на полето, каза зърнопроизводителят Жечко Андрейнски:

"В зърнопроизводството земеделските дейности почти са сведени до нула, тъй като са извършени основните агротехнически мероприятия и в момента се извършва основно ремонт и поддръжка на селскостопанската техника и подготовка за есенната кампания. Но въпреки това ние сме променили организацията на работа, като се започва сутрин рано от 6-7 часа и приключват докъм 10-11, най-късно 12 часа, в зависимост от температурите. Естествено, работното време е при съблюдаване на по- големи почивки".

Работата на полето при зеленчукопроизводството и лозарството не спира, тъй като има процеси по прибиране и третиране на реколтата. Работи се в ранните часове и вечер късно. Стопаните се приспособяват към температурните условия, за да могат работниците да понесат по-добре високите температури при работа на полето, допълни земеделският производител.

Поради започналото повишаване на температурите Инспекцията по труда напомня, че работодателите са длъжни да предприемат мерки за минимизиране на риска при работа в горещините. Те могат да бъдат организационни или технически. Работата при високи температури е рискова при сърдечно- съдови заболявания, инфаркти, инсулти. Има наредба, която задължава работодателите при определени температури да взимат мерки при работа навън и в затворени помещения.

"При затворените помещения има ограничения за температурите, които важат съответно през летния и през зимния период. Докато при работата навън се взимат организационни мерки. Те означават да се направи такъв график на работа, че при възможност да се избегне работата в най-горещите часове на деня, да се избегне работата на площадки, на места, където има пряко излагане на слънце, където температурите са още по- високи. И това се случва чрез промяна на работното време най- често. Другата мярка, която често се използва от работодателите е да дават по- чести почивки",  каза Дина Христова от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда".

Работодателите трябва да са осигурили и съответните разхладителни напитки. При работа на открито наредбата е вменила на работодателите задължение да предприемат мерки, когато са подадени оранжев и червен код за опасни метеорологични условия. Проверките на Инспекцията показват, че работодателите се съобразяват с горещото време и осигуряването на нормални условия на труд.

"Разпитах колегите,  които са в областите в Северозападна България и те са единодушни, че няма... Мисля че има три сигнала и то единият е за студено време. Обикновено сигналите са от закрити, затворени помещения. Тъй като там и усещането е малко по- субективно", допълни Дина Христова.

В зависимост от извършваната работа, през топлия период трябва да се работи при температури между 18 и 25 градуса, максималните гранични стойности могат да достигнат до 28 градуса. Проверките на микроклимата са приоритет в дейности като строителство и селско стопанство, където трудът се полага основно на открито. Контролните органи от Инспекцията по труда извършват проверки както по сигнали, така и по време на текущата си инспекционна дейност. 

Високите летни температури на въздуха са свързани с намалена производителност на труда, нарастване на трудовия травматизъм и все по-големи загуби за обществото. Броят на уязвимите хора, изложени на горещи вълни по света, които все повече зачестяват на фона на глобалното затопляне, се е увеличил с около 125 млн. в периода 2000 - 2015 г. През същия период производителността на работещите на открито намалява с 5,3 % в световен мащаб. Горещата работна среда се счита за професионален здравен проблем, който може да засегне жизненоважни органи като сърцето, мозъка и бъбреците. 

"Високите температури на въздуха са свързани с увеличена сърдечно- съдова смъртност. Могат да засегнат жизненоважни органи като сърцето, мозъка, бъбреците, белите дробове. Също така, ако времето е горещо и влажно, това може да усили симптомите на астма. По-топлият удължава сезона на алергиите към цветен прашец. И другото неблагоприятно нещо е, че се усилва влиянието на замърсителите на въздуха", заяви Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването и един от авторите на "Климатека". 

В България, проучване в големите градове показва, че летата са с около 2 градуса по-топли. При 24-26 градуса температура на въздуха работоспособността започна да намалява, а при 33-34 градуса спада наполовина. Най- опасни са горещите вълни за хората, които работят на открито и в неклиматизирани помещения. 

"Както трудовите злополуки, така и примерно, пътнотранспортните произшествия са повече при горещи вълни. Мога да дам един пример за проучване в Италия, което установява, че всъщност през юни има най- много трудови злополуки, свързани с горещото време. Най- вероятно, защото тогава още не са се адаптирали работниците и тогава трудовият травматизъм е най- висок. Друго проучване в Испания установява, че загубите при тези трудови злополуки са равни на 0,03 процента от брутния вътрешен продукт на Испания за 2015 година", допълни Зорница Спасова.

Топлинното изтощение оказва негативно влияние върху способността на работниците да извършват физическа и умствена работа, посочва още здравният експерт. Следователно, освен вредното въздействие на топлинните вълни върху човешкото здраве, намалената производителност на труда и икономическите загуби за обществото също са сред сериозните негативни последици от глобалното затопляне.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00