Симона Панова e на 30 години и е родена във Видин. Чете и пише от малка. Като дете освен приказките и легендите, обожавала детективските книги. През годините чете най-различна литература.
"Харесвам фентъзито, харесвам и други жанрове. Нямам ограничения към жанрове, харесвам различни автори. Гледам да не се ограничавам, понеже това само стеснява хоризонта. Хубаво е човек да прочете от всичко, дори и да не му харесва. Да види за какво става въпрос и какво точно не му харесва, което също е важно, за да извлечем това пък, което е хубаво, и за да можем ние в собствените си книги това да вложим."
Симона признава, че откакто се помни, още на 6 години, когато започва да държи химикалката правилно, започва да пише- предимно приказки, и от тогава до днес не спира да пише. Мечтата ѝ била един ден да напише и издаде книга, а тази година сбъдва своята мечта. Първият ѝ дебютен фентъзи роман е вече в книжарниците. Нарича го "Змей закрилник" и го посвещава на легендите за величествената крепост "Баба Вида". Впечатлена е от легендата за Вида, Кула и Гъмза, затова решава да я развие.
"Всички знаем легендата за Вида, Кула и Гъмза, но ми се струва, че легендата е малко постничка, особено към края. Започва с трите сестри и дъщерите на царя и впоследствие стигаме до там, че Вида построява "Баба Вида" и легендата спира до там. Аз поне не съм срещала убедителен вариант как би трябвало да продължи по-нататък. А пък много ми се искаше да знам".
Прологът на самата книга е легендата, която всички ние знаем, след това авторката добавя т.нар. художествена измислица.
"Вече от там тръгват събития с други герои, и мисля, че става по-интересно".
Симона вкарва в самата история мотиви от българския фолклор, но и оригинални и интересни герои.
"Единият от мотивите, който липсва в легендата, но който аз много исках да включа, е мотивът с "вграждането". Обикновено е мома в народните приказки или песни, която се вгражда в чешма, в мост, в сграда - която трябва да устои на набезите на времето и по този начин да стане по-устойчива. Вграждането на момата съответно води до смъртта на момичето, но това прави сградата вечна. При нас понеже имаме крепост, крепостта е огромна конструкция и реших, че един смъртен живот някак не е достатъчен за цялото това огромно величаво нещо, и ми се искаше да се вгради някакво друго същество, което не е смъртен, не е човек. Много харесвам змейовете, като образ във фолклора, понеже те са многолики, могат да бъдат и змейове пазители, дали на имане, дали на сграда, но могат да бъдат и змейове рушители, които вече са деструктивния аспект на природата - бури, гръмотевици и т.н.. И реших, че един такъв змей, който е малко по-двулик, може да послужи много добре да запази една такава голяма крепост".
Симона завършва висшето си образование в университета в Ланкастър, Великобритания, специалност "Реклама и маркетинг". Няколко години работи като администратор в страната, но през 2020 г. се завръща във Видин.
"Един от основните фактори да се върна е Брексит, разбира се. Ситуацията се промени доста, особено за българите и за хората от Източна Европа. Стана доста по-враждебна атмосфера във Великобритания. Аз имах план да се връщам, така или иначе в един момент, но просто така се случи, че за щастие уцелих момента преди Ковид пандемията... Поработих няколко години там и установих, че не е за мен, не израствам толкова, колкото очаквах, че ще израсна и реших, че и в България мога да имам някакви по-различни възможности и дойдох да видя какви ще бъдат".
Още по темата чуйте в прикачения файл
Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..
От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път. " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..
Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември. Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..
В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците приготвят обедно меню по време на часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..
Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..
Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...
В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..