Българско национално радио © 2022 Всички права са запазени

Футболно шоу в Ново село

6
Снимка: Радио ВИДИН

Футболно шоу се проведе на новоселския стадион в съботната вечер и събра малки и големи почитатели на голямата игра. В един единствен мач взеха участие поне 40 играчи. Съдия през първото полувреме бе д-р Маринела Кожухарова, на която помагаха от сърце и публика и играчи. А по време на почивката се разигра и томбола.

Идеята на организаторите Илиян Илиев, Слави Ценов и приятели е да се съхрани и предаде традицията на новоселските майстори, които през далечната 1956 година стават национални шампиони в селското футболно първенство на България.  Във футболния мач /воден по правилата на ФИФА, според рефера Тони Белячин/ взеха участие над 40 любители на възраст от 8 до 58 години. Те бяха разделени на два отбора – бели и зелени. Най-атрактивен бе капитанът на белите Валери Йонов, дългогодишен играч на „Славия“ Ново село, който бе облечен в екип, подарен на нашия отбор от „Славия“ София. Капитан на зелените бе Михаил Шанков, който имаше задача и да опази вратата от чуждо посегателство.  Атрактивно бе медицинското обслужване – лекар и медицинска сестра с касинка. Независимо че направиха показно спасяване на терена, наложи им се действително да помагат на младежи с ожулени колена и разтегнато сухожилие.

Футболният турнир бе открит от Илиян Илиев в 18,30 часа. След като поздрави всички участници и публиката, предостави микрофона на Любка Ангелова – секретар на НЧ „Земеделец-1874“, която накратко запозна присъстващите с футболната история на Ново село. Мачът започна след изпълнението на химна на ФИФА с около 25 играчи на терена. Първият гол отбеляза още в петата минута Иван Серафимов, бивш член на нашия младежки футболен отбор, воден от Мариус Палански. Второто попадение дойде от Александър Бондов и до почивката резултатът остана 2:0 за зелените. Но нали си спомняте, че участниците бяха около 40. През цялото време някой влизаше или излизаше, особено през второто полувреме, когато горещината измори всички. Тони Асенов пое тогава съдийството и успя да обърне резултата 4:3 за белите. После, кой знае как „според правилата на ФИФА“, наложи на отборите по пет дузпи, по-голяма част от които бяха изпълнени от малчугани до 10 години.

И още една изненада имаше за децата до 12 години. По време на почивката се проведе томбола за тях, на която бяха раздадени пет футболни топки. Повечето от печелившите бяха момичета, но както каза г-н Илиев, футболът е колективен спорт и могат да го играят всички.

Много емоции донесе първото футболно шоу в Ново село – и за участниците, и за публиката. А футболът получи нови фенове.