Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

420 самодейци от Видинско участваха на събора в Копривщица

Снимка: Радио Видин

420 участници от Видинска област се изявиха на XII Национален събор на българското народно творчество в Копривщица. Събитието се провежда на всеки 5 години, а от декември 2016 г. то е вписано в Регистъра на добрите практики за опазване на ЮНЕСКО. 20 читалища от Видинския регион взеха участие. Включиха се и четирима индивидуални изпълнители, както и една неправителствена организация, каза Славена Петрова от Видински фонд читалища, която води групата в Копривщица.

"От Област Видин участваха общо 420 участника под формата на 26 групови носители и 4 индивидуални носители. От 26-те групови носители 17 бяха танцови състави, 7 певчески групи и две групи за автентичен фолклор, които основно представиха автентични костюми от своите населени места. Всички получиха грамоти за участие в Националния събор, но само 17 от тях бяха отличени с медали за своето представяне. Журито, за сега, все още се въздържа да  ги определи по цветове, но предполагам, че ще си останат само като медали. Участниците като цяло, това което демонстрираха като умения, беше на изключително високо ниво. Това не е моя оценка. Това е оценката на журито като цяло. Журито беше много впечатлено, че са се съобразили колективите със забележките, които са им били поставени тук на регионалния преглед и затова изказаха респект пред тях."

Едно от впечатляващите участия в събора е това на танцовия състав към читалището в село Раброво. Самодейците представиха обряда "Ора де помана". Идеята е на Тихомир Асенов, ръководител на фолклорната група към читалище "Просвета-1928".

"С този вид изкуство се занимавам от дете още. От 4. клас още играя. Бил съм на прегледите от 1981, 1986, няколко пъти в Копривщица. Имам представа от самите събори. Сега ми се стори даже, че имаше много малко хора. Не знам на какво се дължи. Може би пандемията ги плаши, може би нещо друго. Видин се представи отново с доста групи, като се набляга на танцовия фолклор. Ние сме известни в цяла България с нашите хора. Ние просто спонтанно решихме да направихме и един обряд, който до сега не е представян на сцена в Копривщица. И не само в Копривщица, никъде не е представян на сцена, тъй като това е обряд от погребалната и поменална практика при власите. Аз реших това, тъй като прецених, че искам да направя нещо истинско, не да разиграя някаква сценка. Моят баща почина преди година и според традицията исках да му направя такова хоро. Да разнеса, както се казва. И прецених, че е хубаво да го направя на сцена, но да го направя по автентичния начин, който вече не съществува, тъй като с времето много от детайлите са отпаднали. Допитал съм се до възрастни хора от Раброво, които са ми казвали как е било. И това е било когато са били те деца."

Обреда "Ора де помана" се прави на втория ден от Великден, обясни още Тихомир Асенов:

"Починалите от единия Великден до другия, някога на времето им се е дарявало такова хоро. Това хоро се заплаща на музикантите и който, каквото е купил го дарява на тези, които участват в хорото. Ние го направихме малко по-различно. Съчетахме това, което се е правило вкъщи и го пренесохме на сцена, и другото, което се е правило на площада или в Раброво се е правило на зелена морава, някъде накрай село."

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младоженци от Враца с подкрепа за Фондация "Искам бебе"

Младо семейство от Враца дари 1000 лева в подкрепа на каузата на фондация "Искам бебе" за повече деца в Северозападна България.  Калиопа и Петьо са на 29 години. Тя е от Лом, той - от Враца. Калиопа е учител по музика, а Петьо - репортер и водещ в Телевизия Враца. На сватбеното си тържество в началото на юли поканили 70 гости и ги призовали..

публикувано на 22.07.24 в 16:23

Детски лекари от София ще преглеждат безплатно във Враца

Лекари специалисти по детски болести от София ще извършат безплатни прегледи във Враца. Инициативата е в рамките на програма "Детско здравеопазване" и ще се осъществи по покана на Районната колегия на Българския лекарски съюз във Враца, обясни председателят на организацията д-р Ирена Мазнева.  "Едни от най-добрите специалисти по детски болести ще..

публикувано на 22.07.24 в 15:09

Крачка по-близо до нови избори: вторият мандат просъществува две минути

От поредните предсрочни парламентарни избори ни разделя реализирането на третия мандат, което остава под огромен въпрос. Днес председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков прие в качеството си на формален кандидат за премиер втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и..

публикувано на 22.07.24 в 14:20
Магура Run 2024

Магура Run 2024- да посрещнеш и изпратиш Слънцето бягайки

За шеста поредна година на 27 и 28-ми юли ще се проведе маратонът Магура Run. Състезанието се провежда край езеро Рабиша, като последните 2 години е с нов регламент: провежда се на 2 етапа по изгрев и по залез слънце, а времената от двете бягания се сумират, информира организаторът Александър Александров :  "Форматът последните две години е..

публикувано на 22.07.24 в 13:00

Нов метод за обучение приложиха в училището в Брегово

В рубриката " Мисия образование " , представяме нов метод на обучение- "ученици обучават ученици". Точно него са въвели в Средно училище  "Свети св. Кирил и Методий" град Брегово, в рамките на проект по Национална програма " Иновативни училища", който осигурява приемственост в обучението по БЕЛ в начален етап. Методът дава възможност да се..

публикувано на 22.07.24 в 12:00

Горещините и опасностите за децата- как да ги предпазим

Лятото е време за игри и забавления, но когато температурите се покачат над 36 градуса и повече, е важно да вземем мерки, за да предпазим децата си от топлинния стрес и дехидратацията. Много от майките избягват излизането между 10:00 и 16:00 часа и това е правилно, защото в този часови диапазон рискът от прегряване е най-голям. Хубаво е, ако все пак..

публикувано на 22.07.24 в 10:01

В „Музикална зона“: Емил Димитров през 60-те

 Познахте ли го? В началото на 60-те години на миналия век Емил Димитров пише първите си песни. Въпреки че младият тогава певец няма завършено академично музикално образование, още с ранните си изпълнения той показва завидни умения и грабва сърцата на много хора. „Скритият талант” не остава незабелязан - както от публиката, така и от критиката. Казват,..

публикувано на 22.07.24 в 09:00