Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключение по билото на Стара планина

Снимка: Личен архив


ИТ специалист от Видин премина сам голяма част от българското трасе на международния "Път на дружбата от връх Ком до нос Емине". В рамките на близо три седмици Николай Райков се отправя на приключение извън цивилизацията, високо по билото на Стара планина. По този начин той се зарежда с положителни емоции, като в същото време бяга от шумната столица, където работи. От физическа гледна точка обаче, предизвикателството е голямо. Николай изминава около 500 км. при надморска височина, пресечен терен и изключително трудни условия. През цялото време трябва да се бори с болките в тялото от всекидневните преходи, а след толкова време прекарано в планината вече е с 10 кг. по-лек. За да издържи на огромното натоварване ИТ специалистът провежда 6 месечна подготовка:

"Обичам да ходя по планината и за мен планината и да си сред природата просто е уникално. Психическото натоварване, което го имаш в града, го сменяш с едно физическо натоварване и съответно то ти се отблагодарява с едни красиви гледки. Колкото и красиво да е изисква и много приготовление, както физически, така и логистични. Това са двете части, които главно са нужни. Физическата част, лично аз започнах да тренирам в началото на годината - 6 месеца, фитнес. Уикендите, които имах свободни гледах да се катеря някъде на планина. За да мога да тренирам краката по някакъв начин и да започна да изграждам мускулатура и издръжливост, която е необходима. Природата за мен е просто уникална, дори приятелите ми ме бъзикат, че съм друг човек, не същия, който е бил преди това, усмивка, спокойствие, като храна за душата. Около 30 км. на ден минимум правиш преходи и спя главно на хижите в Стара планина, които са.  Започваш от Берковица, връх Ком. Първите 30-км. вече има хубави денивелации. И от там започва всичко, ти си в перфектно състояние и тялото ти реагира страхотно. От горе виждаш София, Берковица, всичко се вижда абсолютно. Първите 5, 6 дни поради интензивността от дневните преходи, тялото още не е свикнало, болежките и физическата част започват от ден втори, коляно, глезен, нещо да те боли, да те убиват маратонките. Като дори след първия ден самият часовник, който носих дори ми каза - трябват ти 46 часа за възстановяване. С времето започна да пада... В планината правилото е, че не се спазват никакви диети, абсолютно всичко, колкото по-мазно толкова по-добре. Защото аз харча на ден между 4000 - 5000 калории, които се изразходват по този път само. Реално аз в края на прехода съм с 10 кг. по-малко отколкото стартирах... Когато стигнах на Котел, което беше един от най-дългите ми преходи и единствения ми дълъг преход, точно 54 км. трябваше да измина за един, защото нямаше хижа по средата на пътя. Просто краката ми... ходих буквално все едно на бодли по гол крак, последните 8 км. бяха истинско изтезание. Това е най-тежкото, което се случи. Но за сметка на това си заслужаваше като стигнах до самия град, защото там ме посрещна овчарско куче, което ме изплаши много, защото беше огромен. Но се оказа някакъв глезльо и го погалих след всичката болка..."

За такъв продължителен преход в планината е важно да разполагаш с всичко необходимо и да си подготвен дори за най-лошия сценарий, споделя Николай:

"...Трябва да имаш първо правилна екипировка, трябва да имаш къси, дълги панталони, тениски, фланелки с дълъг ръкав, шалте, джипиес системи да ползваш. Водите също е много важно да знаеш къде се намират, гледах да имам абсолютно всичко. Ако има силен вятър да имаш ветровка, ако вали, да имаш нещо, което да те предпазва от дъжда, дъждобран. Задължително също така са медицинските неща - лекарства, изолирбанд, лепенки за мазоли и едно от най-важното е най-различните мазила, с които се мажат краката, поради триенето в обувката краката се нараняват."

След около 500 км. преход в планината болките в тялото на Николай Райков стават непоносими, заради това посещава невролог и е принуден да спре своя преход. Оставащите около 100 км. до нос Емине са по-лесната част от маршрута и ще бъдат изминати от Николай веднага щом се възстанови физически. Незабравимите спомени от красивите кътчета високо в Стара планина остават:

"Имаш смесени чувства и самата емоция, която си изпитал през цялото време... Хем си щастлив, хем и леко тъжен, защото цялото преживяване, нямам думите... Напират едни емоции, които са толкова чисти, че те водят до сълзи. Някак си не искаш да свършва това нещо. Остават едни спомени за едно прекрасно пътуване."

За да осъществи своето предизвикателство Николай си взима един месец отпуск, а след него казва, че е като нов човек. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51