Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече ПТП-та, но с по-малко загинали

Второкласните пътища са най-опасни в Монтанско

Снимка: Любо Андреев


Най-много пътно-транспортни произшествия на територията на област Монтана са се случили на второкласните пътища, каза в "Посоките на делника" главен инспектор Елвис Иванов, началник сектор "Пътна полиция".

"Т.нар проблемни или опасни пътни участици по принцип такова техническо понятие не съществува, съществува понятието участък с концентрация на пътно-транспортни произшествия. Тези участъци се определят ежегодно по определена методика. На територията на област Монтана за последната година са определени такива 15 пътни участъка. Три участъка с концентрация на ПТП-та са на пътища първи клас, седем на пътища втори клас и пет броя на пътища трети клас".

От КАТ отчитат и леко увеличение на пътния травматизъм в областта.

"От 1 януари 2022 година до днешна дата на територията на област Монтана са станали 120 броя тежки пътно-транспорни произшествия. Едно уточнение: тежко ПТП се има предвид такова, при което има убити или ранени или значителни материални щети. При тези 120 тежки ПТП-та са загинали 9 човека и 155 са ранени. В сравнение със същия период на 2021 година, броят на ПТП-тата е с 25 повече. Броят на загиналите е с трима по-малко. Броят на ранените е 39 повече. Има значително подобрение по отношение на броя на загиналите".

Пътният експерт се обърна към всички шофиращи.

"Моето лично мнение е, че това е отговорност на всички, не само на Пътна полиция, но и на всеки един управляващ МПС. Най-елементарното нещо, което могат да направят, е да не употребяват алкохол и упойващи вещества и да управляват с разумна скорост. Ако се спазват тези две елементарни неща, значително ще намалее броя ранените и загиналите по пътищата в региона".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00