Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече ПТП-та, но с по-малко загинали

Второкласните пътища са най-опасни в Монтанско

Снимка: Любо Андреев


Най-много пътно-транспортни произшествия на територията на област Монтана са се случили на второкласните пътища, каза в "Посоките на делника" главен инспектор Елвис Иванов, началник сектор "Пътна полиция".

"Т.нар проблемни или опасни пътни участици по принцип такова техническо понятие не съществува, съществува понятието участък с концентрация на пътно-транспортни произшествия. Тези участъци се определят ежегодно по определена методика. На територията на област Монтана за последната година са определени такива 15 пътни участъка. Три участъка с концентрация на ПТП-та са на пътища първи клас, седем на пътища втори клас и пет броя на пътища трети клас".

От КАТ отчитат и леко увеличение на пътния травматизъм в областта.

"От 1 януари 2022 година до днешна дата на територията на област Монтана са станали 120 броя тежки пътно-транспорни произшествия. Едно уточнение: тежко ПТП се има предвид такова, при което има убити или ранени или значителни материални щети. При тези 120 тежки ПТП-та са загинали 9 човека и 155 са ранени. В сравнение със същия период на 2021 година, броят на ПТП-тата е с 25 повече. Броят на загиналите е с трима по-малко. Броят на ранените е 39 повече. Има значително подобрение по отношение на броя на загиналите".

Пътният експерт се обърна към всички шофиращи.

"Моето лично мнение е, че това е отговорност на всички, не само на Пътна полиция, но и на всеки един управляващ МПС. Най-елементарното нещо, което могат да направят, е да не употребяват алкохол и упойващи вещества и да управляват с разумна скорост. Ако се спазват тези две елементарни неща, значително ще намалее броя ранените и загиналите по пътищата в региона".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45