Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ниски добиви от пшеница отчитат в Монтанско, няма надежда и за слънчогледа

Снимка: Радио ВИДИН


Липсата на сняг и почвена влага са причина за по-ниските добиви в Монтанско. От 300 до 500 килограма на декар пшеница са добили земеделците в община Монтана. Това каза в "Земята, която ни храни" председателят  на монтанския съюз на зърнопроизводителите Веселка Василева. Тя определи стопанската година като тежка и несигурна и очерта основните проблеми в сектора:

"Наблюдаваме една цикличност на зима без сняг, а без сняг няма качествена реколта. Липсата на сняг изигра най-важна роля за насажденията... В полето почти не капна дъждец, затова специално житата се развиха ниско, когато трябваше да братят, беше сушаво, на места се е получило изгаряне на горната част на класа... В община Монтана добивите са от 300 до 500, много рядко над 500 кг. от декар, зависи от състоянието на почвата..."

По-добри са добивите при ечемика, но заради засушаването през юли проблем има и при посевите със слънчоглед: 

"Юли месец също беше сушав, питите са изключително мънички, самият слънчоглед- изгорял и едва ли ще чакаме нещо добро от него. За царевицата нямам наблюдения, но като цяло това е картината за културите- въобще не е добра..." 

По думите на Веселка Василева безмитният внос на зърно от Украйна допълнително утежнява ситуацията, проблем са и високите цени на семена, торове и препарати. Високите цени на торовете са попречили на стопаните да внесат необходимите норми, това е довело и до по-ниските добиви. 

За земеделците се очертават несигурни години. Промяната в климата, политическата ситуация, липсата на работна ръка, високите цени на горива, семена, торове и препарати, несигурната цена на продукцията- всичко рефлектира върху работата им. Не е за пренебрегване обаче и изтощаването на почвата, за което трябва да се мисли отсега. Природата ни дава, но всеки един от нас може да помогне, казва Веселка Василева: 

"Природните и климатични условия стоят в основата на земеделието. Това донякъде зависи и от самите нас... Имаме варианти... нещата са прости, но недостатъчно се действа по отношение на климатичните условия... Малко се иска, природата е благосклонна към нас, просто малко трябва и ние да й помогнем, иначе всичко е до време... "

Като пример Василева посочи почистването на затревясали, необработваеми площи и засаждането им с дървета, почистването на самоизрасли плевели и туфи по нивите, разпръскването на естествена тор по полетата:

"Ето ти го хумусът в почвата, достатъчно е малко човек да помисли, да се върне назад в историята на земеделието, за да се подпомогне... Всеки може да допринесе, постепенно се случват нещата, но в момента се само в позицията на консуматори. Това от година на година изтощава- и почвата, и природата..." 

Трябва да спрем да бъдем само консуматори и да се погрижим за природата, за да ни служи още дълго време. Добре е всеки един от нас да се замисли, докато не е станало прекалено късно, призова  Веселка Василева, председател на монтанския съюз на зърнопроизводителите. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25