Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да си отглеждаш кукумявка

5
Снимка: личен архив



Преди месец, след една голяма буря във Видин, Галя Николова намира, по пътя си към къщи, малка птица в безпомощно състояние. Когато се приближила съвсем близо, видяла, че птичето е кукумявка. Взела я в ръце и се опитала да ѝ помогне, за да литне. Но скоро разбрала, че тя още не може да лети. Почудила се какво да направи с птицата и решила да я прибере и да се погрижи за нея, за да не ѝ навреди някой на улицата. Оттогава всички в къщата се грижат за нея и кукумявката става част от семейството. Кръстили я Клеопатра, макар и да не са убедени, че е женска: 

"Не мога да преценя дали е женска или мъжка, гледах по форуми и по сайтове, малка е, много е мъничка, за да мога да разбера. Предполагам, че е женска, някак много нежна ми изглежда."

Кукумявките по принцип се хранят с насекоми, дребни гризачи и влечуги.  

"Четох доста за храната и за начина на отглеждането на такива животни, за да не ѝ навредя повече, отколкото да ѝ помогна."

Галя храни Клеопатра със сурово месо, което задължително трябва да е накиснато предварително във вода.

"Те не приемат вода, пиейки така от водоем, както останалите животни. Пилешко и свинско, и телешко, всякакво месо."

Клеопатра не живее в клетка, тя е на свобода и лети из цялата къща.



"На свобода си е, във всички стаи, навсякъде. На нея си ѝ харесва, тя си лети, гледа си телевизия, храни се на масата с нас, каца... трошички, маслинки."

Клеопатра много обича да краде. 

"Между другото са крадливи животни. Прибират всичко, което видят. Имат си там едно местенце - кътче, където си го складират. Дали ще го яде или просто е така, за да си го вземе."

Семейството на Галя отглежда и куче от 13 години, което обаче няма никакви проблеми с кукумявката. 

"Тя лети на високо, а и кучето ми е старичко вече, не му е много до игра."


Старото българско поверие, в което гласи, че ако кукумявка пее на покрива на някоя сграда, то там дебне смърт, не притеснява по някакъв начин Галя: 

"Повече майка ми, по-старите хора ги приемат така... Това поверие го имаме само в България. Не, че е измислено. Кукумявката се храни с насекоми и когато вечер крушката е светната в даден дом, пред вкъщи - тя каца там, защото там се насъбират насекоми, за да се храни. От там започва да издава този звук, а при нас знаете, че когато почине човек, винаги крушката остава светната. И хората решават, че това е съпътствало смъртта на човека. И за това....Доста изчетох, в Русия кукумявките са много на почит. Те и в България са защитени животни, защото са на изчезване."

В гръцката митология кукумявката е "птицата на мъдростта":

"Тя винаги е съпътствала войската, която е тръгвала на война. Винаги преди да тръгне са пускали кукумявки да летят пред тях, с цел за по-малко жертви, по-мъдри решения за победа."


Клеопатра е много обичлива и комуникативна.


"Аз не съм вярвала, че те са толкова обичливи животни. Вие си нямате на представа, това животно, колко много обича да има хора, да се гуши, да се гали, да привлича внимание. Не може да си говориш с човек, без да тя да е център на внимание."


Тя има и особен характер.


"Когато й се скараш, когато я изгониш. Отива в банята и започва да гледа лошо, ама наистина много лошо, чак смразяващо. Навежда главата, очите се притварят и повече не идва при теб, дълъг период от време."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18