Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви рискове крие ниското ниво на Дунав в разгара на лятото?

5
Снимка: Светослав Цветанов

Безводието, обхванало цяла Европа, започна все повече да тревожи хората, живеещи по бреговата ивица на Дунав през последните седмици. Ниското ниво на реката води до изключителни загуби за корабоплаването. Стотици самоходни и несамоходни плавателни съдове изчакват в Българо- румънския участък, а прогнозите не са никак оптимистични. Корабособствениците в цяла Европа търпят загуби заради липсата на достатъчно вода в трите най- важни реки- Рейн, Майн и Дунав. Ситуацията по нашата водна магистрала, е тежка, а десетки кораби изчакват на котвени стоянки край бреговете в българо-румънския участък. Ниски са водите и в средното и горното течение на реката, защото няма дъждове във водосборната област и притоците не могат да напълнят Дунав. Преди дни излезе информация, че голямата суша е понижила нивото до такава степен, че са се разкрили останките на натоварени с експлозиви немски военни кораби, потопени по времето на Втората световна война. Какво си спомнят видинчани за нивото на Дунав през годините- попитахме ги в анкета:

"Знам, че тук преди няколко години почти беше спряло корабоплаването. Сега не знам как е, дано да има дъждове и да се понапълни малко. никога не е било толкова ниско нивото, трябва да ни притеснява. Имаше години, когато корабите не пътуваха, защото е ниско нивото. Сега има риба, моят племенник ходи за риба и хваща риба. Нямаше снегове, дъждове нямаше и затова така тази година нивото е ниско. Може би и на "Железните врати" спират водата ... Притеснително е наистина и за напояването и за централата в Козлодуй, на всичко вреди безводието."- коментираха видинчани.

Заради рекордно ниското ниво на река Дунав последиците за всички растения и животни са доста сериозни, особено за влажните зони и водолюбивите птици, които гнездят в тях. През пролетта нивото на реката беше толкова ниско, че не успя да залее влажните зони и езерата и птиците не успяха да загнездят, което е сериозен проблем". Причините за това състояние са комплексни, обясни за БНР Стоян Михов, ръководител на програма "Води" в организацията Световен фонд за дивата природа. По думите му влиянието на ниското ниво на реката е многостранно и заради него са засегнати различни отрасли, сред които са корабоплаването и напояването. Каква е ситуацията към момента с корабоплаването- потърсихме за коментар капитан Тони Тодоров, директор на Дирекция "Речен надзор"- Лом към Морска администрация.

"Определено не са благоприятни условията за корабоплаване. В участъка, за който отговарям са дефинирани четири места, които са проблемни откъм дълбочина и не го казвам със съжаление, а информацията идва от румънските власти, защото те отговарят реално за тях. В момента край остров Богдан Сечен и остров Добрина са двете най- плитки места, които са съответно 1.60 м и 1.80 м дълбочина на фарватера."- поясни капитан Тони Тодоров.

Ситуацията с ниското ниво на Дунав дава отражение и върху екосистемата като цяло. Валентин е дългогодишни рибар от Видин, който в момента е пенсионер, но въпреки това не пропуска ден в който да не е край реката със своята въдица:

"Сутрин излиза, обикновено към 7.00 часа, че е светло, а в 9.00 спря. Привечер пак се обажда, на тези места сме и всяка вечер. Уклей няма, морунаж излиза, някоя бабушка. Сега тук развалиха брега, точно тук дето ловим ние. Тука сме ловили риба по- рано, имаше много риба, но откакто направиха този бряг с тия камъни се развалиха местата ... Това е много вода, не като някоя малка рекичка или язовирче и да е пресъхнало. Вода си има достатъчно, но рибата усеща и бяга на дълбокото, защото е времето е горещо."- разказа Валентин от Видин.


Как глобалното затопляне оказва влияние върху понижаването на нивото на Дунав и можем ли да очакваме и по- трайни засушавания вследствие изменението на климата- потърсихме за коментар Симеон Матев, главен асистент и ръководител катедра "Климатология, изменение на климата, градски климат и агроклиматология" към СУ "Св. Климент Охридски". 

"Ниското ниво на Дунав не зависи от нас, а зависи от мястото, където се формира, а именно в Централно европейските страни в средния участък на реката, където се вливат притоците. Голяма част от притоците в момента страдат от доста сериозна суша в регионите, където формират техните нива. В Алпите миналата зима снегът беше доста по- малко от обичайните. Други притоци също носят по- малко вода от нормалното и това е причината за ниското ниво ... Ние борба с климата не можем да водим, но можем да бъдем по- адаптивни, по- подготвени за тези суши, така че с прилагането на нужните мерки можем поне малко да си облекчим страданията."- каза Симеон Матев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05