Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животновъди се обединяват с искане за свежи пари

Снимка: Радио Видин


Десет браншови организации в животновъдството излязоха с обща декларация в която искат в началото на октомври да бъде платена финансовата помощ, която се отпуска заради войната в Украйна. Искането е заради факта, че точно сега стопаните се подготвят за новата стопанска година, а със средствата ще  могат да осигурят фуража за своите животни. Ако парите се забавят, ще бъдат безсмислени, казва Михаил Михайлов, изп.директор на Националния съюз на говедовъдите в България

"Искаме колкото се може по-бързо фермерите да получат помощите, сега е моментът, в който им трябват... В момента се силажира, приключва прибирането на грубите фуражи, започва купуването на зърнени фуражи, започват ремонти по фермите, почистват се пасищата, където отива много нафта... Този срок, който беше определен- до 21 октомври, е много далеч във времето... За да се помогне на животновъдството, са необходими пари..." 

426 милиона лева е държавната помощ за земеделците за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската агресия срещу Украйна. С решение на Фонд "Земеделие" заявления за помощта ще се приемат от 1-ви до 23-ти септември, а парите ще бъдат платени до 21-ви октомври. Според фермерите обаче, извънредната помощ трябва да бъде изплатена до 2-ри октомври.

По думите на Михайлов, дигиталицазията и цифровизацията в животнодъвството може да почакат, а служебното правителство не трябва да мисли само за изборите, защото в момента фермерите едва оцеляват. Говедовъдите вече могат да разпродават животните си, след двайсетина дни изтича периодът на задържане при овцевъдите, тогава ще стане ясно колко животни ще останат у нас. Друг проблем е и непригодеността на нашите ферми към промените на климата

"Оборите у нас не са пригодени за такъв климат, трябва да са високи, с вентилатори, с пръскалки, отдушници- неща, които нямаме... При 22 градуса кравата може да изпадне в топлинен шок и да спре да дава мляко..."

Липсата на свежи пари, липсата на работници, липсата на условия във фермите, които да отговарят на климатичните промени... Това са все проблеми, които може да накарат фермерите да се откажат да отглеждат животни, каза Михаил Михайлов. Около 80 процента от млечните продукти у нас все още са родно производство, в търговската мрежа българското говеждо едва достига 25 процента. Факт е, че някои се ориентират към месодайно животновъдство, но все още нямаме традиции по отношение на говеждото месо. Иначе цените на млечните продукти ще продължат да растат и това си има своето обяснение, казва Михаил Михайлов. 

"В магазините вече кофичка мляко е 1,50 лв, психологичната бариера за сирене над 10 лева вече е преодоляна- говорим за 15-16 лева сирене... Цената ще върви още нагоре... Другите държави намаляват животните, но увеличават продуктивността, ние не сме от най-силните и по отношение на селекцията и продуктивността на млечните животни... При нас се поддържа някакво равновесие..." 

Според Михаил Михайлов, наложително е да бъде изготвен задълбочен анализ на млечното говедовъдство, защото все още у нас не е ясна себестойността на млякото. 

"Необходим е задълбочен анализ от научни работници, след което като се седне на масата- фермери, управляващи, подробно да разгледат нещата и да се начертае план за действие и да започне да се работи нещо... В момента не знаем точната себестойност на млякото. В някои от другите държави имат анализи, имат и одобрена от правителството програма за действие в тежки моменти на криза..." 

Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55