Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолог: Разговорите с малкия ученик ще му помогнат да се настрои за първия учебен ден

Снимка: Радио ВИДИН


Когато тръгва на училище, детето се изправя пред вълнението и страха как ще се справи. Страхът на малкия ученик е не само дали ще се справи с учебния материал, но и с адаптацията сред децата и с класния ръководител. Това каза по повод началото на новата учебна година психологът от Лом Елеонора Бойчева. По думите ѝ, за да бъдат избегнати проблемите с адаптацията на първокласника, изключително важно е какъв режим има детето у дома: 


"Най-сериозен проблем срещат децата, които в дома си нямат изграден режим, нямат изградени правила. Именно тогава детето се обърква. Хубаво е, че в детската градина ги има тези правила. Предучилищната възраст всъщност е една много добра подготовка за това какво ни предстои в училище, но нека не забравяме, че там дейностите са по-игрови. В училище вече дейностите са по-сериозни. Ето защо е важно вкъщи как ще подготвим това дете и през годините назад то да е имало един малко по-сериозен режим и правила, които да е спазвало, и по то този начин, тъй като в училището има правила, които да се спазват, адаптацията би била много по-плавна и много по-лесна за самото дете."


Разговорите с малкия ученик ще му помогнат да се настрои за първия учебен ден, обясни още психологът: 

"Като цяло голяма част от децата са с позитивна нагласа към първия учебен ден, защото им предстои нещо ново и вълнуващо. Страхът е в това дали ще се справят. Но вярвам, че когато с детето имаме солидни разговори по отношение на неговите очаквания, защото неговите очаквания също са много важни, не само очакванията на възрастния, които се състоят в думите: "Сега там ще бъде по-сериозно. Сега там ще трябва да учиш, да си по-отговорен". Всичко това смущава детето, всичко това плаши детето. Затова трябва да разговаряме за неговите очаквания, да му споделим за нашия първи учебен ден, какви емоции ние сме срещнали тогава, и по този начин да му покажем, че всичко, което изпитва, е напълно естествено и в реда н нещата." 

Ако детето не желае да ходи на училище, трябва да се установи къде се корени причината за това, посочи Елеонора Бойчева:

"Има и такива деца и тук вече става дума и за по-горните класове на обучение. Важно е да се стигне до коренчето защо детето не желае. Много често зад това нежелание стоят отношения със съученици, стоят едни много потискани у него емоции, което се е притеснявало да сподели у дома, и то несамо със съученици, но и по отношение на справяне с учебния процес, които го засрамват. Затова е важно да има системни разговори детето да се чувства спокойно да споделя вкъщи, както с мама, така и с татко, с възрастните, които полагат грижи за него, и всичко това, което детето споделя да не бъде подценявано, а напротив да бъде валидирано, да бъде уважено от възрастния и след което да бъде изговорено и отработено."

Когато детето е мълчаливо, не желае да разговаря и споделя за учебната среда, изпитва гняв, прибирайки се от училище и много тъжно, отивайки там, е необходимо да се потърси помощта на  психолог. Ключова е ролята на училищния психолог. 

"Детето има нужда от разговори, независимо от възрастта си. Детето иска да говори с мама и тати, иска да говори с възрастните, полагащи грижи за него. Но реакцията на възрастния, когато детето иска да говори, е ключова дали ще продължи да се поддържа това желание детето да споделя. Затова насочвам всеки един родител, в това число и себе си, колкото и да е трудно, изслушвайте децата, не подценявайте това, през което преминават. В детските разкази има много ключови послания, които могат да предотвратят доста рискови ситуации в бъдеще. Пожелавам им удовлетворение в абсолютно всеки аспект на учебно-образователния процес - удовлетворение от представянето им в училище, удовлетворение от приятелската им среда, и, както обичам да казвам - ние понякога най-големите си уроци ги учим голямото междучасие. Така че ожулени колене, здраво сърце, здрави мечти и здраве на всички ученици, на всички педагози  и родители", добави Елеонора Бойчева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00