Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският хелзинкски комитет с кампания за правата на човека

Снимка: bghelsinki.org

Българският хелзинкски комитет (БХК), който стана на 30 години, стартира кампания за популяризиране на правата на човека. Инициативата е насочена към активнитe хора, които все по-често реагират срещу несправедливостите в живота и обществото, но рядко познават добре правата си и възможностите да защитят себе си или каузата, в която вярват. 


В началото след създаването на БХК най-често е търсена закрила, заради потъпкването на правата на етническите малцинствата, а през годините организацията се развива, каза председателят ѝ Красимир Кънев:


"България идваше от един тоталитарен режим, през последните години, от който се потъпкваха правата на най-голямото малцинство в България - турското. Разбира се имаше много проблеми и с други човешки права, тъй като тоталитарният режим потъпкваше всякакви права - правото на свобода на изразяване, правото на  мирно събрание, на сдружаване, на гласуване дори. Тези права също бяха във фокуса на нашето внимание, религиозните права също, но те постепенно придобиха популярност и излязоха на гребена на обществената вълна впоследствие. На този първоначален етап най-  сериозните проблеми бяха свързани с правата на етническите малцинства и след това вече организацията се разви в много други направления - права на децата, права на лишените от свобода, права на бежанците и мигрантите, религиозната свобода."


Мотото на кампанията, която стартира по повод годишнината е "Усилието за  правата на един, е ключът към правата на всички". Информационен повод за кампанията е рожденият ден на Българския хелзинкски комитет, обясни Надежда Цекулова, директор програма "Кампании и комуникации":


"Ние много внимателно се опитахме да формулираме темата на тази информационна кампания и много искахме да излезем отвъд фокуса на нашата работа и да погледнем към състоянието на обществото ни, към това 30 години по-късно, 30 години след като в България има формиран правозащитен сектор, какво е състоянието на правата на човека. До къде страната ни е стигнала в развитието на това обществено самосъзнание за човешкото достойнство, за човешката стойност, които до голяма степен се измерват през понятието за правата? За нас беше ключово да поговорим за това какво са правата. Ние разпознаваме ли ги и ако ги разпознаваме, умеем ли да ги защитаваме. Това, което опитът от последните години  и някои социологически проучвания показват, че българите все още не познават достатъчно своите права, но още по-зле разпознават правата на другите."


На специално създадена страница на сайта на организацията през 17 основни теми се разказва за различни права и уязвими групи. Лице на кампанията е актьорът Иван Бърнев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50