Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицински специалисти преминаха обучение за работа с деца с диабет

Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Над 1000 диабетни сестри са обучени за работа с деца с диабет в учебни заведения в цялата страна. 30 медицински специалисти са подготвени в област Видин. Обученията са по проекта "България срещу диабета" на Лайънс клуб Видин. Лекторите са водещи специалисти в областта на детската ендокринология, обясни при представянето на резултатите ръководителят на проекта Герго Гергов:

"Участниците, медицински лица, бяха обучени за работа с електронните сензори за наблюдение на нивата на кръвната захар. Те придобиха умения за изчисляване на въглехидратните единици в храните и количествата инсулин, необходими за тяхното усвояване. Бяха усвоени знания за новите технологии за поставяне на инсулин чрез автоматизирани инсулинови помпи, за работа със софтуер, със сензорите и помпите, умения за разпознаване на състоянията на хипогликемия и действия при спешни случаи, умения за физическата активност, храненето, хигиената."

Герго Гергов /в средата/ представи резултатите от инициативата
72 семейства на деца с диабет са включени в обучителни лагери, организирани като част от инициативата "България срещу диабета".

"Основната цел на обучението бе да се обучат децата и техните родители как да живеят с диабет и да достигат до състояние на условно здраве. В модула за лидерски умения децата се обучаваха в дейности, свързани със спорт, анимация, историческа реставрация в различни епохи. Пробвахме как нивото на адреналина влияе върху нивата на кръвната захар, полетяхме с топловъздушен балон, катерихме стена."

Следващата стъпка, която организацията планира в борбата с диабета, е свързана със разработването на национална програма за превенция на диабета сред децата. Ще бъдат обхванати най-застрашените възрастови групи - от четвърта група до 3. клас. За тях ще бъдат разработени специални програми за хранене и спорт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предупредиха за бурен вятър в Северозапада

Бурен вятър ще духа днес над област Враца, предупредиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Степента на опасност е втора степен - оранжев предупредителен код. Бурният вятър ще духа от юг - югозапад с пориви над 24 м/с (90 км/ч) в областите Софийска, Монтана, Враца, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Шумен, Добрич,..

публикувано на 13.03.25 в 08:41

След месец възстановяват движението в района на Здравната каса във Видин?

Ръководството на Община Видин договори конкретни срокове за възстановяване на движението на автомобили в района на Здравната каса, където се извършва ВиК ремонт. Фирмата-изпълнител е поела ангажимент до 15 април тази година да бъдат асфалтирани разкопаните участъци по улица „Елин Пелин“, което ще позволи възстановяване на движението. Фирмата е потвърдила..

публикувано на 13.03.25 в 08:37

Пети бойкот на хипермаркетите

За днес е обявен пети пореден бойкот на търговските вериги. Инициаторите са категорични, че той ще продължава докато не бъдат предприети реални и ефективни мерки за намаляване на високите цени на хранителните стоки.  "Точно един месец след първия бойкот на търговските вериги ние отново призоваваме българските граждани, потребителите към пети бойкот..

публикувано на 13.03.25 в 08:28

Задържаха заподозрените за убийството в Кула

Заподозрените за убийството на 20-годишния Мариян Пасков в град Кула са били заловени в Чехия. Те се издирваха с европейска заповед за арест.  29-годишният Антон Илиев и 20-годишния Валентин Каменов са обвинени задочно за убийството на 20-годишния Мариян. Двамата заподозрени са били отседнали при свой познат - българин, в чешкия град Бенатки, недалеч от..

публикувано на 13.03.25 в 08:18

Снимката на 12 март 2025 година

Със символична първа копка днес започна мащабен ремонт на сградите на стадион "Георги Бенковски" във Видин. За близо 1.5 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат въведени мерки за енергийна ефективност, ще се изгради нова отоплителна система и фотоволтаици за съхранение на енергия. Готов е законопроектът, чиято цел е да..

публикувано на 12.03.25 в 18:00

Младежи в Лом и Вълчедръм научиха как да се предпазят от зависимости

Младежи и ученици от Лом и Вълчедръм се запознаха с вредите от употребата на вейп устройства и наркотични вещества. Беседата е част от превантивната програма на МВР „Работата на полицията в училищата". Инспекторите от Детска педагогическа стая в Районно управление Лом Асен Асенов и Аспарух Ангелов изнесоха беседи сред подрастващите на тема „Не..

публикувано на 12.03.25 в 16:18

Във Видин започна семинар за професионално образование

Семинар между училища, осъществяващи професионално образование от областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Търговище бе открит днес в Културен център "Жул Паскин" във Видин . Събитието откри началникът на Регионалното управление на образованието във Видин Веселка Асенова : "Всички ние в тази зала имаме специално отношение към професионалното..

публикувано на 12.03.25 в 16:10